• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mihkel Mathiesen

  Przeczytaj także...
  28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni. Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Mihkel Mathiesen (ur. 27 października 1918, zm. 28 listopada 2003 w Sztokholmie) – estoński polityk, minister w rządzie emigracyjnym w Sztokholmie, głowa państwa estońskiego w latach 1992–2003.

  Od 1985 do 1990 pełnił funkcję ministra transportu Republiki Estońskiej, później kierował resortem gospodarki. W głosowaniu z 16 lipca 1992 opowiedział się przeciwko uznaniu rządu estońskiego w Tallinnie za legalną kontynuację I Republiki, w związku z czym objął 15 września urząd premiera Estonii z kompetencjami prezydenta (de facto sprawował więc funkcję szefa państwa, a nie rządu). Tego samego dnia powołał Kaleva Otsa na premiera, który zastąpił go w 2003 w funkcji głowy państwa.

  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.Kalev Ots (ur. 11 stycznia 1949 w Valmie w powiecie Viljandi) – estoński działacz państwowy, wojskowy i polityk, od 2003 głowa państwa estońskiego (rządu emigracyjnego w Nõmme).

  Jego synem był Mait Mihkel Mathiesen, minister gospodarki i spraw zagranicznych w gabinecie Ahti Mända.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nekrolog (est.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mait Mihkel Mathiesen (ur. 28 grudnia 1949 w Malmö, zm. 5 kwietnia 2005) – estoński działacz emigracyjny i polityk, syn Mihkela Mathiesena.
  Tallinn (est. Tallinn, od 1219 do 1918 Rewel est. Reval, także Lindanäs, Lyndanise, Kalevanlinna oraz Koływań) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.