Migrasz ha-Rusim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Migrasz ha-Rusim (hebr. מגרש הרוסים; arab. المسكوبية, Al-Muskubijja) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:Sir Edmund Henry Hynman Allenby, 1 Wicehrabia Allenby, ps. „Bloody Bull” (ur. 23 kwietnia 1861, zm. 14 maja 1936), GCB, GCMG, GCVO – brytyjski marszałek polny (Field Marshal), znany zwłaszcza z dowodzenia podczas I wojny światowej, podczas której prowadził Egipski Korpus Ekspedycyjny w kampanii na półwyspie Synaj i w Palestynie.

Położenie[ | edytuj kod]

MoscowSquare-Jerusalem.jpg

Osiedle leży w centrum miasta. Na północy znajduje się osiedle Me’a Sze’arim, na zachodzie osiedle Nahalat Sziwa, na południu osiedle Mamilla, a na zachodzie osiedla Morasza oraz Stare Miasto.

Historia[ | edytuj kod]

Główna kwatera brytyjskiej policji, nazywana „Bevingrad”, rok 1926

Budowa osiedla rozpoczęła się w latach 1860–1864 z inicjatywy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który poszukiwał miejsca do obsługi ruchu dużej ilości pielgrzymów przyjeżdżających z Imperium Rosyjskiego do Jerozolimy. Projekt opracował rosyjski architekt Martin Iwanowicz Eppinger. W kolejnych latach powstały tutaj liczne hospicja, klasztory i kościoły. W 1872 r. wybudowano katedrę Świętej Trójcy.

Konflikt izraelsko-arabski (arab. الصراع العربي الإسرائيلي, hebr. הסכסוך הישראלי ערבי) – obejmuje okres ponad pół wieku politycznych napięć i jawnych niechęci pomiędzy Arabami a Żydami na Bliskim Wschodzie. Swoimi przyczynami wybiega on na dużo wcześniej przed powstaniem państwa Izrael (14 maja 1948) do czasu utworzenia ruchu syjonistycznego, którego celem działania było stworzenie państwa żydowskiego w tak zwanej Ziemi Izraela.Zachodnia Jerozolima – obejmuje teren południowo-zachodniej i zachodniej części Jerozolimy, który podczas Wojny o Niepodległość w 1948 został zajęty przez Izrael. Zachodnia Jerozolima jest często nazywana Nowym Miastem.

Wybuch I wojny światowej przerwał rozbudowę osiedla. Turcy zajęli rosyjską dzielnicę, zamykając wszystkie tutejsze kościoły. Mieszkający tutaj Rosjanie zostali potraktowani jako wrogowie i wydaleni z Palestyny. Wybuch Rewolucji październikowej w 1917 miał duży wpływ na życie Migrasz ha-Rusim. Nowe władze radzieckie zatrzymały ruch rosyjskich pielgrzymów do Ziemi Świętej, z czym wiązało się także wstrzymanie wsparcia finansowego. Wraz z końcem wojny, Palestyna znalazła się pod panowaniem Brytyjczyków. Dalszy upadek osiedla został powstrzymany przez brytyjskie władze mandatowe, które umieściły tutaj większość urzędów Mandatu Palestyny. Między innymi znajdowała się tutaj główna kwatera brytyjskiej policji, nazywana „Bevingrad”, w której podziemiach było więzionych wielu członków żydowskich organizacji paramilitarnych. Rosnące osadnictwo żydowskie w Palestynie było jednym z czynników pobudzających konflikt izraelsko-arabski. Rosnąca liczba incydentów zmusiła brytyjskie władze do utworzenia w osiedlu Migrasz ha-Rusim „strefy bezpieczeństwa”. Obejmowała ona kompleks budynków rządowych, które otoczono kordonem z drutu kolczastego. Z upływem czasu dobudowano bunkry i wystawiono umocnione pozycje ogniowe. Wejście na teren „strefy bezpieczeństwa” był dozwolone jedynie za specjalną przepustką.

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.

O północy 14 maja 1948 roku, brytyjskie władze mandatowe ogłosiły zakończenie sprawowania władzy wojskowej i administracyjnej w Jerozolimie. Natychmiast po opuszczeniu miasta przez wojska brytyjskie, siły żydowskie przeprowadziły operację Kilszon, w trakcie której zajęto budynki administracji mandatowej w Migrasz ha-Rusim. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r. przy osiedlu przebiegała linia walk toczonych w trakcie bitwy o Jerozolimę.

Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.Jewish Virtual Library – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa wydawana przez American–Israeli Cooperative Enterprise (AICE). Uważana za najbardziej rozbudowaną dostępną on-line encyklopedię skupiającą się na tematach związanych z Żydami i Izraelem. Zawiera ponad 18 000 haseł i ponad 6000 zdjęć dotyczących judaizmu, historii Żydów, syjonizmu, antysemityzmu, Holocaustu, stosunków amerykańsko-izraelskich oraz biografii Żydów i Izraelczyków. Jej założycielem był dyrektor AICE Mitchell Bard.

Gdy w 1948 ZSRR uznał państwo Izrael, rząd izraelski przekazał całą własność rosyjskiego kościoła w osiedlu Migrasz ha-Rusim na rzecz Patriarchy Moskwy. W roku 1964 rząd Izraela odkupił większość osiedla (z wyjątkiem katedry i kilku budynków) w zamian za pomarańcze o wartości 3,5 miliona dolarów.

I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Wzgórze Herzla (הר הרצל – Har Herzl), inaczej Wzgórze Pamięci (הר הזכרון – Har HaZikaron) – wzniesienie, na którym leży narodowy cmentarz Izraela w zachodniej części Jerozolimy, nazwany na cześć Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Grób Herzla leży na szczycie wzgórza. Na zachód mieści się Instytut Yad Vashem zajmujący się badaniem i dokumentowaniem historii Zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej (Holocaustu).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lili Eylon: Jerusalem: Architecture in the late Ottoman Period (ang.). Jewish Virtual Library. [dostęp 2011-12-13].
  2. Sergei's Courtyard (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2008-10-06. [dostęp 2011-12-13].
Warto wiedzieć że... beta

Me’a Sze’arim (hebr. מאה שערים, dosłownie "sto bram" lub "stukrotna") – jedna z najstarszych dzielnic żydowskich w Jerozolimie, w Izraelu. Jest zamieszkana głównie przez żydów charedim i chasydów.
Sobór Trójcy Świętej w Jerozolimie – prawosławny sobór w Jerozolimie, należący do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W przeszłości była to główna cerkiew rosyjskiej misji w Jerozolimie.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Morasza (hebr. מורשה; arab. مورشا) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.
Góra Skopus (hebr. הר הצופים; arab. جبل المشارف, Ǧabal al-Mašārif) – wzniesienie położone w północno-wschodniej Jerozolimie w Izraelu. Jego szczyt wznosi się na wysokość 826 m n.p.m.
Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
Rosyjski Kościół Prawosławny (Patriarchat Moskiewski) – kanoniczny Kościół prawosławny, obejmujący swoją jurysdykcją większość parafii prawosławnych na terenie Rosji, Białorusi, Litwy i Ukrainy oraz innych państw byłego Związku Radzieckiego, jak również część parafii złożonych z emigrantów rosyjskich w innych krajach. Od 1 lutego 2009 zwierzchnikiem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jest patriarcha Cyryl I.

Reklama