Migotliwe odmiany kwarcu – kwarce zawierające włókienka krokidolitu (rodzaju hornblendy), minerału z grupy amfiboli. Dzięki włóknistej budowie wykazują po oszlifowaniu silną migotliwość i przesuwanie się jasnego pasma przy zmianie położenia kamienia. W celu podkreślenia tej wyjątkowej własności kamienie te szlifuje się w postaci kaboszonu. Wszystkie odmiany są nieprzezroczyste.
Crossyt (krossyt) – minerał z gromady krzemianów, zaliczany do grupy amfiboli. Prawdopodobnie jest minerałem pośrednim pomiędzy glaukofanem a riebeckitem.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Kwarcowe tygrysie oko[ | edytuj kod]
Tygrysie oko ma barwę żółtawą lub brunatną, nieraz o złocistym odcieniu, spowodowaną przez tlenek żelaza, powstały wskutek zwietrzenia zawartego w nim amfibolu. Na powierzchni przełamu połysk jedwabisty. Wrażliwe na kwasy. Ma typowe prążkowanie, gdyż wrośnięte włókna są ukryte lub załamane.
Niekiedy obie odmiany występują razem, przechodząc wzajemnie w siebie.
Kwarcowe bawole oko – czerwonobrunatna lub brunatna , nieprzezroczysta odmiana kwarcu, która wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się, pasowej migotliwości.Amfibole (z stgr. ἀμφίβολος amphibolos – "nieokreślony", ze względu na różnorodność koloru i formy) – duża grupa minerałów skałotwórczych, krzemianów, czasami też glinokrzemianów.
Występuje głównie w RPA (wywóz surowca czasowo zabroniony), Birmie, zachodniej Australii (Yarra-Yarra Creek), Chinach i na Ukrainie.
Dawniej używano do wyrobu pierścieni, kamei, drobnych przedmiotów ozdobnych. Po obniżce ceny wyrabia się z nich drobne figurki, rączki do pieczątek, biżuterię.
Kwarcowe sokole oko[ | edytuj kod]
Sokole oko, które zawiera świeży amfibol, jest niebieskoszare. Wykazuje charakterystyczną migotliwość w postaci niebieskiego pasma przemieszczającego się przy zmianie położenia kamienia. Na płaszczyznach przełamu połysk jedwabisty. Wrażliwe na kwasy. Własności (poza barwą) i zastosowanie kwarcowego sokolego oka są identyczne jak kwarcowego tygrysiego oka.
Kamea (z arabskiego kamma – garb, wypukłość) – rodzaj gemmy, szlachetny lub półszlachetny kamień ozdobiony reliefem ciętym wypukło.Biżuteria (fr. bijouterie, od bijou – klejnot) – drobny przedmiot złotniczy i jubilerski służący do ozdoby ciała i stroju, zazwyczaj z metali i kamieni szlachetnych i ozdobnych.
Kwarcowe kocie oko[ | edytuj kod]
Kocie oko jest zbitym kwarcem z wrośniętymi równolegle, uporządkowanymi włóknami azbestu hornblendowego (amiantu). Wykazuje podobną migotliwość o odcieniu zielonym lub niebieskozielonym. Barwa szarawa, brunatna lub zielonawa. Przypomina swym wyglądem szlachetniejsze kocie oko chryzoberylowe. Wrażliwy na kwasy. Własności (poza barwą) i zastosowanie kwarcowego kociego oka są identyczne jak kwarcowego tygrysiego oka.
Hornblenda - z niem. die Hornblende (A.G.Werner 1789 r.) - minerał z grupy amfiboli, ważny składnik skał magmowych (zasadowych i melanokratycznych - ultrazasadowych) oraz skał metamorficznych. Ma wiele odmian polimorficznych, w których występują wszystkie kationy zawarte we wzorze:Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – pierwiastek lub związek chemiczny będący normalnie ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych.
Występuje głównie w Cejlonie, Indiach, Brazylii.
Kwarcowe bawole oko[ | edytuj kod]
Bawole oko to czerwonobrunatna lub brunatna, nieprzezroczysta odmiana kwarcu, która wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się, pasowej migotliwości.
Efekt ten wywołują włókniste wrostki silnie utlenionego krokidolitu, rzadziej crossytu, czy tremolitu.
Efekt kociego oka – efekt optyczny polegający na pojawianiu się wąskiej smugi (pasma) świetlnej przypominającej źrenicę kociego oka, która przemieszcza się po wypukłej i wypolerowanej powierzchni kamienia w trakcie jego obracania.Mjanma albo Birma (także: Myanmar, Mianma; Republika Związku Mjanmy) – państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Większymi miastami są Rangun, Mandalaj i Basejn. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem.
Własności, występowanie i zastosowanie kwarcowego bawolego oka, poza barwą, są bardzo podobne do kwarcowego tygrysiego oka. Dzięki podgrzewaniu kwarcowego tygrysiego oka otrzymuje się, w sposób sztuczny, dużą cześć znajdujących się w handlu kwarcowych bawolich ok.
kwarc, minerał
J. Żaba – Ilustrowany słownik skał i minerałów – Videograf II Sp. z o. o – 2003
W. Schumann – Minerały świata – O. Wyd.”Alma-Press” 2003
J. Bauer – Przewodnik Skały i minerały – Wyd. Multico 1997
K. Maślankiewicz – Kamienie szlachetne – Wyd. Geologiczne – 1982
N. Sobczak – Mała encyklopedia kamieni szlachetnych i ozdobnych – Wyd. Alfa – 1986
C. Hall – Klejnoty, Kamienie szlachetne i ozdobne – Wyd. Wiedza i Życie – 1996
W. Schuman – Kamienie szlachetne i ozdobne – Wyd. „Alma–Press” – 2004

Kwarcowe tygrysie oko – to nieprzezroczysta odmiana kwarcu o efekcie "kociego oka", czyli migotliwego pasa "przesuwającego się" po kamieniu podczas jego obracania w dłoni. Powodują to utleniony krokidolit, tremolit i crossyt w postaci włóknistych wrostków ułożonych w jednym kierunku (to po nich wędruje charakterystyczne lśniące pasmo). Kwarcowe tygrysie oko zazwyczaj współwystępuje z kwarcowym sokolim okiem czasami też z kwarcowym bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli.Amiant, amiantus Discordites - (azbest amiantowy, azbest aktynolitowy) — handlowa, szlachetna odmiana azbestu aktynolitowego.
Warto wiedzieć że... beta
Kwarcowe sokole oko lub kwarcowe jastrzębie oko – niebieskoszara , niebieskozielona lub niebieskobrunatna, nieprzezroczysta odmiana kwarcu. Wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci wędrującej podczas poruszania kamieniem, pasowej migotliwości.
Cejlon (syng. Śrī Lankā, tamil. Ilankai, ang. Ceylon) – druga co do wielkości wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od wybrzeży Indii, od których oddzielona jest cieśniną Palk. Wyspa ma powierzchnię 65,6 tys. km² i stanowi jednocześnie państwo Sri Lankę.
Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
Szlif kaboszonowy, szlif gładki – (fr. cabochon – główka od szpilki) – najwcześniejsza forma szlifowania kamienia. Szlif ten nie posiada fasetek, czyli ścianek, ani ostrych krawędzi. Jest obły, o zaokrąglonych ściankach.