• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mieszane sztuki walki  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Shooto (jap. 修斗 Shūto) – system mieszanych sztuk walki (MMA) i nazwa japońskiej organizacji promująca go, założona w 1985 przez Satoru Sayamę. MMA Attack (MMAA) – polska organizacja promująca walki MMA powołana do życia w 2011 roku, w Warszawie. Założycielem i właścicielem organizacji jest Dariusz Cholewa. Walki na MMA Attack toczą się w oktagonie. Pierwsza gala transmitowana była na TVN Turbo, a druga oraz trzecia przez Polsat Sport.

  Mieszane sztuki walki (ang. mixed martial arts, MMA) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała lub kalectwa.

  DEEP − japońska organizacja promująca mieszane sztuki walki (MMA), założona w roku 2000 pod nazwą DEEP 2001. Pierwsza gala odbyła się 8 stycznia 2001 i wzięli w niej udział tacy zawodnicy jak Paulo Filho i Royler Gracie. 13 lipca 2003 roku odbył się pierwszy pojedynek kobiet. Od lutego 2008 roku organizacja ustaliła kategorie wagowe opierając się o Nevada State Athletic Commission. Jeszcze w tym samym roku nawiązała ścisłą współpracę z inną japońską organizacją MMA − ZST. 19 października 2009 odbyła się pierwsza gala na której pojedynki odbywały się w klatce. Od tamtej pory prócz gal organizowanych na ringu odbywają się też gale z serii Cage Impact - w klatce.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa „Mixed martial arts” niekiedy jest błędnie stosowana zamiennie z określeniem „vale tudo” (tak nazywały się organizowane w Ameryce Południowej turnieje, od których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki). Zawody w formule vale tudo charakteryzują się jednak o wiele mniejszą liczbą ograniczeń, a sama nazwa nie jest określeniem sportu czy sztuki walki. Oficjalnie pierwszy raz sformułowanie "Mixed martial arts" zostało użyte przez reportera Howarda Rosenberga 15 listopada 1993 w jego relacji z gali UFC dla gazety Los Angeles Times.

  Amatorska Liga MMA (ALMMA) - polska organizacja promująca mieszane sztuki walki (MMA) na szczeblu amatorskim. Przewodzi nią Sławomir Cypel.Sambo (ros. самбо) – powstała w 1. połowie XX wieku rosyjska sztuka walki łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów z terenu dawnego ZSRR. Jest uznawana za dyscyplinę sportową.

  Walki MMA pierwotnie określano ze względów marketingowych (zwłaszcza w USA) również jako „No Holds Barred” (NHB), czyli „bez chwytów zabronionych”. Stąd niekiedy mieszane sztuki walki do dziś nazywane są „walkami bez reguł”. Jest to mylący termin, gdyż jak w każdej dyscyplinie sportu i w tej obowiązują ściśle określone reguły współzawodnictwa. Niektórzy dziennikarze sportowi używają również terminu wszechstylowa walka.

  Babilon MMA – polska organizacja promująca walki na zasadach MMA. Założona przez promotora boksu i założyciela firmy „Babilon Promotion" Tomasza Babilońskiego. Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijska sztuka walki wywodząca się z ju-jitsu, zapasów i judo, która wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Sztuki walki (niekiedy błędnie utożsamiane ze sportami walki i systemami walki) są sposobami walki wręcz, czasami z użyciem broni białej. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.
  Pankration (gr. πανκράτιον od pan − całkowita, wszech oraz krátos − siła, moc, władza) − dyscyplina sportowa w starożytnej Grecji, będąca połączeniem boksu i zapasów, wprowadzona do programu starożytnych igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e.
  Poddanie (poddanie się) – termin używany w niektórych sportach walki określający akt rezygnacji jednego z zawodników z prowadzenia dalszej walki, który skutkuje jego natychmiastową porażką. Przyczynami poddania się mogą być m.in.: założenie dźwigni, duszenie, znalezienie się w pozycji uniemożliwiającej kontynuowanie walki, wyczerpanie sił, kontuzja.
  Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.
  Professional Fighters League, PFL – amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (MMA) założona w 2012 roku przez Raya Sefo. Pojedynki odbywają się w ośmiokątnym ringu otoczonym siatką, zwanym oktagonem. Do 2018 organizacja działała pod nazwą World Series of Fighting.
  ONE Championship dawniej ONE Fighting Championship: - singapurska organizacja promująca mieszane sztuki walki (MMA) mająca siedzibę w Kallang. Jest to aktualnie największa organizacja MMA w Azji.
  Duszenie – technika obezwładnienia przeciwnika w walce wręcz, polegająca na zatamowaniu dopływu powietrza lub krwi do mózgu wskutek ucisku na narządy oddechowe lub krwionośne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.