• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy (WPK Legnica) - jedno z Wojewódzkich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Polsce w czasach PRL, działające na terytorium województwa legnickiego w latach 1975-1995.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Legnicyprzedsiębiorstwo stanowiące spółkę Gminy Legnica (ok. 94% udziałów) i producenta autobusów Solaris Bus & Coach z Bolechowa k. Poznania (ok. 6% udziałów), świadczące usługi gminnego transportu zbiorowego w Legnicy na podstawie umowy wieloletniej z miastem (jedyny przewoźnik miejski) oraz dla gmin dawnego województwa legnickiego i Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (obecnie dla Kunic, Legnickiego Pola, Miłkowic i Prochowic, w poprzednich latach również dla gmin: Głogów, Jawor, Krotoszyce, Złotoryja, Lubin, Polkowice).

  Gmina Kunice – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.

  Przedsiębiorstwo powstało na mocy aktu notarialnego z grudnia 1995 roku i rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 1996 roku , jako spadkobierca zlikwidowanego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy.

  Spis treści

 • 1 Trasy
 • 1.1 Linie okresowe
 • 2 Tabor
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Gmina Miłkowice (do 1954 gmina Grzymalin) - gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.Jelcz M11 – polski wysokopodłogowy autobus miejski produkowany przez Jelczańskie Zakłady Samochodowe w Jelczu (obecnie w Jelczu-Laskowicach) koło Oławy w latach 1985–1990. Od strony konstrukcyjnej był połączeniem zmodyfikowanego nadwozia Jelcza PR110 z podwoziem Ikarusa 260. Przez cały okres produkcji w konstrukcji nie zachodziły istotne zmiany. Model powstał z powodu kryzysu i szukania oszczędności dewiz potrzebnych na zakup autobusów za granicą przez co był traktowany jako rozwiązanie pośrednie.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.
  MAN NL xx3 – seria autobusów miejskich, produkowanych przez niemiecką firmę MAN. Ten autobus był także produkowany w oddziale MAN w Sadach koło Poznania.
  Polkowice (niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3), na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Gmina Krotoszyce – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Neoplan N4020, Neoplan N4020NF, Neoplan N4020td, to miejski autobus niskowejściowy, produkowany w latach 1988-1999 przez fabryki firmy Gottlob Auwärter GmbH & Co. oraz zakłady licencyjne.
  Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.
  Gmina Legnickie Pole – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.