• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miejski System Informacji - Warszawa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sadul – osiedle (jednostka pomocnicza gminy) i obszar Miejskiego Systemu Informacji warszawskiej dzielnicy Wawer. Na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa Warszawa Anin, Komisariat Policji Warszawa Wawer oraz jedna szkoła – Prywatna Szkoła Podstawowa nr 92. Powierzchnia osiedla wynosi 101,36 hektara.Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.).
  Przykład oznakowania skrzyżowania
  Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na budynku mieszkalnym
  Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na słupku
  Oznakowanie ulicy – tabliczka umieszczona na latarni
  Słupek z informacją kierunkującą dla pieszych przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II i Stawek
  Słupek z informacją kierunkującą dla pieszych na Trakcie Królewskim (plac Trzech Krzyży)
  Przykład oznakowania domu na Trakcie Królewskim
  Tablica rozprowadzająca do obszarów i obiektów
  Tablica pojedyncza kierująca do ważnych obiektów (ul. Piękna)
  Poliwęglanowa tablica z informacją o patronie ulicy
  Poliwęglanowa tablica z informacją o ulicy
  Podział Warszawy według oznakowania MSI

  Miejski System Informacji w Warszawiesystem lokalnego oznakowania miasta stołecznego Warszawy zarządzany przez Zarząd Dróg Miejskich.

  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Żoliborz Dziennikarski – osiedle warszawskiej dzielnicy Żoliborz, położone w rejonie ulic Krasińskiego, Sułkowskiego, Karpińskiego i Dziennikarskiej na Dolnym Żoliborzu, obecnie w granicach rejonu Miejskiego Systemu Informacji (MSI) Stary Żoliborz. Domy wzniesiono w latach 1928-1930, zaprojektował je Kazimierz Tołłoczko dla Spółdzielni Mieszkaniowej Warszawskich Dziennikarzy. Na ulicy Promyka, Tucholskiej i Dziennikarskiej zachowały się szeregowe domki z lat 1928-1930, z małymi okienkami od ulicy. Rejon charakteryzuje się małymi, zacisznymi uliczkami pełnymi zieleni.

  MSI ułatwia poruszanie się po mieście zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Mieszkańcom najbardziej przydaje się oznakowanie numerów budynków wraz z kierunkiem numerowania, albo z przedziałem numeracji na pewnym odcinku ulicy. Turyści natomiast korzystają głównie z podświetlanych planów oraz opisów dzielnic, miejsc, patronów itp.

  Czerniaków – rejon warszawskiego Mokotowa, leżący między Skarpą Wiślaną a korytem Wisły (Dolny Mokotów). Od północy graniczy z Powiślem, od południa z Sadybą. Główną arterią Czerniakowa jest ulica Czerniakowska Na przedwojennych mapach lokalizowany był w okolicach placu Bernardyńskiego (gdzie znajdował się historyczny środek wsi Czerniaków), z czasem jednak przyjęło się określać tym mianem także tereny na wschód od ulicy Czerniakowskiej - obszar przyporządkowywany do tej pory Siekierkom - uwzględniono to w podziale MSI - niemniej północna część włączona została do rejonu MSI Ujazdow i częściowo Solec (północny fragment Cypla Czerniakowskiego).Augustówka – jedna z nadwiślańskich części warszawskiej dzielnicy Mokotów. Na jej terenie znajduje się m.in. elektrociepłownia Siekierki.

  Tabliczki informacyjne na wzór warszawskiego systemu oznakowania wprowadzane są także m.in. w Łodzi w ramach Systemu Informacji Miejskiej w Łodzi, we Wrocławiu (System Informacji Miejskiej we Wrocławiu), w Szczecinie oraz w Bielsku-Białej (Miejski System Informacji).

  Historia[ | edytuj kod]

  MSI został zaprojektowany przez Towarzystwo Projektowe: Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski, Michał Stefanowski (we współpracy z Martą Kusztrą, Konradem Majkowskim i Albertem Salamonem) w latach 1996–1998, a zrealizowany w latach 1997–2002.

  Aleksandrów – osiedle mieszkaniowe w południowo-wschodniej części Warszawy, obecnie administracyjnie w dzielnicy Wawer. Położone w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przylega do Radości i gminy Wiązowna. Do roku 1991 wieś Aleksandrów należała do gminy Wiązowna. Od 2 stycznia 1992 r. jako osiedle należy do Wawra wchodzącego w skład Warszawy.Kamionek (dawniej Kamion lub Kamień, także Kamionki) – osiedle i obszar MSI w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

  Został powołany do życia w 1996 Uchwałą Nr 389/XXXVI/96 ówczesnej Rady Gminy Warszawa-Centrum. Na mocy tej uchwały wprowadzony został również podział Gminy Centrum na obszary urbanistyczne, których nazwy widnieją na czerwonych panelach elementów Miejskiego Systemu Informacji (często mylnie kojarzonych przez mieszkańców jako nazwy osiedli).

  Gmina Warszawa-Centrum – dawna gmina miejska (tzw. gmina warszawska) istniejąca w latach 1994-2002 w woj. stołecznym warszawskim i następnie mazowieckim. Siedziba gminy znajdowała się w Warszawie. Gmina obejmowała 7 obecnych dzielnic, położonych centralnie: Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Wola, Żoliborz. Jej powierzchnia wynosiła ok. 122 km², a liczba mieszkańców – ok. 1 miliona. Jednostkę Warszawa-Centrum otaczało 10 innych gmin miasta stołecznego Warszawy, tzw. gminy "wianuszka". Spośród ówczesnych gmin warszawskich jedynie gmina Centrum była podzielona na 7 jednostek pomocniczych – dzielnic (wymienionych wyżej).Cmentarz żydowski na Bródnie (dawniej "Kirkut Praski") – cmentarz żydowski znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Targówek, przy ulicy Odrowąża - obecnie w granicach MSI Targówek Mieszkaniowy. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 5 ha i znajduje się na nim około 3000 nagrobków.

  Z biegiem lat, podczas wdrażania Systemu w całej Warszawie, kolejne jej gminy (obecnie dzielnice) dokonywały analogicznych podziałów.

  Elementy oznakowania[ | edytuj kod]

  Oznakowanie MSI jest przedstawione głównie na charakterystycznych, niebiesko-czerwonych tablicach i tabliczkach. W skład systemu wchodzą:

 • aluminiowe tablice z nazwami ulic;
 • aluminiowe tablice z numerami budynków;
 • aluminiowe tablice z granicami dzielnic;
 • duże, aluminiowe tablice wskazujące drogę do dzielnic, ulic i innych punktów Warszawy;
 • słupki, na których mogą znajdować się:
 • tabliczki z nazwami ulic;
 • strzałki wskazujące drogę m.in. do najbliższej toalety, telefonu, poczty itp.;
 • tabliczki wskazujące kierunek do urzędów, zabytków, ambasad itp.;
 • tabliczki informujące o strefie płatnego parkowania;
 • poliwęglanowe tablice z informacjami dotyczącymi patronów ulic, placów i skwerów lub z pochodzeniem ich nazw;
 • duże, podświetlane punkty informacyjne z planami i informacjami dotyczącymi dzielnic, osiedli, ulic i traktów.
 • Dąbrówka - południowa część warszawskiej dzielnicy Ursynów, zaliczana jest do tzw. Zielonego Ursynowa. Położona przy skrzyżowaniu ulicy Puławskiej z ulicą Karczunkowską. W Dąbrówce mieści się oddział Mennicy Polskiej.Wilanów Królewski – część dzielnicy Wilanów, rejon MSI, którego granice określono w uchwale Nr 152 Rady Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy z dnia 26 września 2006 r: od Al. Wilanowskiej na przedłużeniu ul. Obornickiej, ul. Obornicką do ul. Biedronki, ul. Biedronki do ul. Łuczniczej, ul. Łuczniczą do ul. Trójpolowej, ul. Trójpolową do rzeki Wilanówki, wzdłuż rzeki Wilanówki do ul. Vogla, ul. Vogla do ul. Przyczółkowej, ul. Przyczółkową do Al. Wilanowskiej, al. Wilanowską do granicy z obszarem Wilanów Wysoki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Boernerowo – osiedle i rejon w Warszawie w dzielnicy Bemowo od 25 marca 1994, przedtem od 29 grudnia 1989 w dzielnicy-gminie Wola, w latach 1951-1989 w ramach dzielnicy Wola.
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Wesoła – dzielnica Warszawy, włączona do miasta 27 października 2002, wcześniej oddzielne miasto. Leży w południowo-wschodniej części miasta i graniczy z warszawskimi dzielnicami Rembertów i Wawer.
  Nadwiśle - rejon Miejskiego Systemu Informacji miasta Warszawy w dzielnicy Wawer, nie mający historycznych korzeni. Nazwa została wymyślona wyłącznie na potrzeby systemu i nie odnosi się do żadnego osiedla.
  Imielin - część Ursynowa położona obecnie wzdłuż alei KEN niedaleko wybudowanego w 2007 roku urzędu gminy Warszawa-Ursynów.
  Błonia Wilanowskie to obszar MSI pokrywajacy się z obszarem nazywanym potocznie Polami Wilanowskimi, na którego terenie znajduje się wschodnia część Wolicy i Park Natoliński. Wcześniej północna część tego obszaru określana była oficjalnie w ratuszu dzielnicy jako Nowy Wilanów. Teren pokrywają nieużytki, ale jest on systematycznie zabudowywany - powstaje tu Świątynia Opatrzności Bożej, zabudowa mieszkalna, nowy ratusz dzielnicy. Ulokowane jest tam Miasteczko Wilanów i pomnik Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki.
  Żerań − osiedle (mała dzielnica) Warszawy, położone w administracyjnych granicach dzielnicy Białołęka, na prawym brzegu Wisły, nad Kanałem Żerańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.