• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miedzeszyn

  Przeczytaj także...
  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy – instytut utworzony w 1934 przez Janusza Groszkowskiego, obecnie instytut badawczy działający w obszarze telekomunikacji i technik informacyjnych.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.

  Miedzeszyn – część Wawra, południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy. Jego naturalną granicę wyznaczają Wisła na zachodzie oraz lasy na wzgórzach wydmowych na wschodzie. Miedzeszyn znajduje się około 15 kilometrów od centrum Warszawy – między Radością na północy a Falenicą na południu.

  Ziemia warszawska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa.Bund (w jęz. jidysz בונד - Związek); pełna nazwa - אַלגעמיינער ייִדישער אַרבעטערסבונד אין ליטע, פּוילן און רוסלאַנד (Allgemejner Jidisher Arbeiterbund in Lite, Poilen un Rusland) - Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji; ros. Всеобщий еврейский рабочий союз в Литве, Польше и России) – istniejąca w latach 1897-1948 lewicowa, antysyjonistyczna partia żydowska działająca w kilku państwach europejskich w okresie od lat 90. XIX wieku do drugiej połowy lat 40. XX wieku. Bund stanowił autonomiczną część Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji w latach 1898-1903 i 1906-1912.

  Podział i charakterystyka części Miedzeszyna[ | edytuj kod]

  Część ulic w Miedzeszynie to leśne drogi, jak na przykład część ulicy Garncarskiej, przy której znajduje się między innymi Instytut Łączności.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Województwo mazowieckie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca w latach 1529–1795, tworząca prowincję wielkopolską. Obejmowała powierzchnię 23 200 km². W jego skład wchodziło 10 ziem, tworzących razem 23 powiaty. Siedzibą wojewody był Warszawa. Sejmik generalny obradował w kościele św. Marcina w Warszawie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wieś duchowna Miedziessin znajdowała się w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego.

  W roku 1926 otwarto w Miedzeszynie sanatorium im. Włodzimierza Medema dla dzieci żydowskich zagrożonych gruźlicą. Sanatorium, utworzone wspólnie przez Bund i CISZO, działało do roku 1942.

  Podczas okupacji niemieckiej w Miedzeszynie utworzono getto dla ludności żydowskiej, zlikwidowane 20 sierpnia 1942.

  Falenica (jid. פאלעניץ) - część Wawra, dzielnicy Warszawy. Najbardziej na południe położona część stolicy z prawej strony Wisły. W latach 1924-1951 samodzielne miasto i siedziba gminy Falenica Letnisko. Obecnie mieszka tu około 8 tys. osób.CISZO, właśc. Centrale Jidysze Szuł - Organizacje (jid. Centralna Żydowska Organizacja Szkolna) - działająca w dwudziestoleciu międzywojennym świecka organizacja oświatowa Żydów polskich, związana z Bundem i ruchem fołkistowskim. Szczególne znaczenie przywiązywano w niej do nauczania jidysz, który był tam językiem wykładowym.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Parafia Matki Bożej Dobrej Rady
 • Parafia Dobrego Pasterza
 • Górka Wisielców – sztuczne wzgórze w Karolewiu.
 • Las Miedzeszyński – bór sosnowy między Miedzeszynem a Falenicą, w którym rosną oprócz sosen klony i brzozy. Las został tu zasadzony w latach 50. XX wieku. Na tym terenie znajdują się okopy z czasów II wojny światowej.
 • Instytut Łączności
 • Przystanek kolejowy Warszawa Miedzeszyn
 • Transport[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).
  2. Adolf Pawiński: Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze. Warszawa: 1895, s. 251.
  3. Gertrud Pickhan: Medem Sanatorium (ang.). W: The YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe [on-line]. YIVO Institute for Jewish Research, 2010. [dostęp 2018-02-20].
  4. Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 555. ISBN 83-01-00065-1.
  Parafia Dobrego Pasterza w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.Warszawa Miedzeszyn - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskiego Wawra przy ul. Patriotów, tworzący tzw. węzeł otwocki. Z przystanku PKP Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Radość (Warszawa) – prawobrzeżne osiedle warszawskie, część dzielnicy Wawra, dawniej samodzielna miejscowość. Położone w okolicy torów w kierunku Otwocka, między Miedzeszynem na południu a Międzylesiem na północy oraz na wschód od Wisły.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.