• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miedź Legnica - piłka nożna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.

  Miedź Legnicapolski klub sportowy, założony 28 lipca 1971 w Legnicy, jako spadkobierca MZKS Legnica. Od stycznia 2011 działa jako spółka akcyjna pod nazwą MKS Miedź Legnica SA.

  Spis treści

 • 1 Klub
 • 1.1 Historia
 • 1.1.1 Od MZKS do ASPN
 • 1.1.2 Czasy obecne: MKS Miedź
 • 1.1.3 Najpopularniejsi piłkarze
 • 1.2 Kibice
 • 2 Akademia Piłkarska Miedzi
 • 2.1 SMS Miedź i baza treningowa
 • 2.2 Klubowa bursa dla młodzieży
 • 3 Miedź dla Legnicy
 • 3.1 Działania CSR
 • 3.2 Klub Biznesu Miedzi
 • 4 Informacje ogólne
 • 5 Dotychczasowe nazwy
 • 6 Historyczna lista prezesów ASPN Miedź
 • 7 Historyczna lista prezesów MKS Miedź (od momentu powołania spółki akcyjnej)
 • 8 Historyczna lista trenerów
 • 9 Sukcesy
 • 10 Puchar Polski 1991/1992
 • 11 Piłkarze reprezentujący kraj w oficjalnych meczach
 • 12 Obecny skład
 • 13 Zobacz też
 • 14 Przypisy
 • 15 Linki zewnętrzne
 • Wojciech Łobodziński (ur. 20 października 1982 roku w Bydgoszczy) – polski piłkarz grający na pozycji prawego pomocnika w Miedzi Legnica.Kevin Pierre Lafrance (ur. 13 stycznia 1990 w Bondy) – haitański piłkarz pochodzenia francuskiego występujący na pozycji środkowego obrońcy, obecnie zawodnik polskiego Widzewa Łódź.

  Klub[]

  Obecnie drużyna seniorów występuje w I lidze, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 13 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6194 miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich, zaś w meczach wyjazdowych w strojach czerwonych. Trzeci komplet strojów rezerwowych jest w kolorze zielonym.

  W rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów brały udział drużyny które w swoich krajach zdobyły puchar kraju. PZP rozgrywany pod patronatem UEFA organizowany był w latach 1961-1999. Gdy rozwiązano Puchar Zdobywców Pucharów zwycięzcy pucharu danego kraju zaczęli startować w rozgrywkach Puchar UEFA.Janusz Kubot (ur. 22 sierpnia 1959 w Bolesławcu) – były polski piłkarz, obecnie trener KS Polkowice. Ojciec Łukasza, tenisisty ziemnego.

  Historia[]

  Od MZKS do ASPN[]

  Klub powstał w 1971 roku. Pierwszym prezesem został powołany Witold Grabowski, który pełnił tę funkcję do 1972 r. Nowo powstały klub powołano na bazie wielosekcyjnego MZKS-u. Zapleczem finansowym KS Miedź były legnickie zakłady pracy: Huta Miedzi, Zakłady Mechaniczne "Legmet" i Fabryka Przewodów Nawojowych "Elpena".Historia. Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W kolejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – ASPN Miedź stanęła na skraju bankructwa.

  Dariusz Baziuk (ur. 20 lipca 1969 r. w Miliczu) - były polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Zdobywca Pucharu Polski z Miedzią Legnica.Tomasz Jarzębowski (ur. 16 listopada 1978 w Warszawie) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika. W reprezentacji Polski rozegrał 2 spotkania w latach 2003–2004. Ostatnio związany rocznym kontraktem z I-ligowym klubem Arka Gdynia.

  Czasy obecne: MKS Miedź[]

  Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, szybko zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Znacznie zwiększyła się frekwencja na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych. W czerwcu 2012 roku Miedź zwyciężyła w rozgrywkach II ligi i awansowała do I ligi. Już pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki.  W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych). Klubem sprawnie zarządza Martyna Pajączek, pełniąca rolę Prezesa Zarządu piłkarskiej spółki. Jej umiejętności i kompetencje szybko zostały docenione także poza Legnicą. Od października 2012 roku zasiada w Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak pierwsza kobieta w historii. Dodatkowo w 2014 roku podczas głosowania przedstawicieli wszystkich klubów I ligi, została wybrana na wiceprezesa Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Miedź Legnica - polski klub piłki ręcznej, założony w 1971 r. w Legnicy. W sezonie 2008/2009 występujący w Ekstraklasie pod nazwą Klub Piłki Ręcznej REFLEX MIEDŹ 96.

  Najpopularniejsi piłkarze[]

  Do najpopularniejszych piłkarzy grających w Miedzi można zaliczyć: Daniela Dylusia, Jarosława Gierejkiewicza (jedyny w historii piłkarz klubu powołany na oficjalny mecz reprezentacji Polski), Marcina Cilińskiego, Dariusza Baziuka, Dariusza Płaczkiewicza, Wojciecha Górskiego, Pawła Primela, Eugeniusza Ptaka, Marcina Robaka, Tomasza Jarzębowskiego, Andrzeja Bledzewskiego, Bartosza Ślusarskiego, Łukasza Gargułę czy Wojciecha Łobodzińskiego Wśród trenerów pracujących w Miedzi należy wymienić: Jerzego Jastrzębowskiego, Wiesława Wojno, Jerzego Fiutowskiego, Ryszarda Bożyczko, Bohumila Páníka (Czechy), Petra Němeca (Czechy), Janusza Kubota, Bogusława Baniaka czy Janusza Kudybę.

  Wojciech Górski (ur. 30 marca 1972 w Legnicy), polski piłkarz, grający na pozycji pomocnika, wychowanek Miedzi Legnica.Janusz Kudyba (ur. 12 lipca 1961) - polski piłkarz i trener piłkarski, występujący na pozycji napastnika. Występował w takich zespołach jak Karkonosze Jelenia Góra, Motor Lublin, Zagłębie Lubin, SFK Lyn Oslo, GKS Bełchatów i Śląsk Wrocław.

  Kibice[]

  Kibice to dwunasty zawodnik Miedzianki. To oni zawsze głośnym dopingiem zagrzewają zawodników do walki i to oni tworzą niezapomnianą atmosferę piłkarskiego święta na trybunach Stadionu im. Orła Białego w Legnicy. Towarzyszą także drużynie na innych stadionach, podczas meczów wyjazdowych. Najwierniejsza grupa sympatyków skupiona jest w Stowarzyszeniu Kibiców „Tylko Miedź”. Zajmuje się ono nie tylko dopingiem, ale też prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność charytatywną i m.in. w tym obszarze współpracuje z klubem. 

  Dariusz Płaczkiewicz (ur. 7 października 1962 w Koszalinie) – polski piłkarz, bramkarz, wicemistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski.Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ryszard Jerzy Tarasiewicz (ur. 27 kwietnia 1962 we Wrocławiu) – polski trener i były piłkarz. Aktualnie trener Zawiszy Bydgoszcz.
  Ryszard Kuźma (ur. 6 stycznia 1962 w Sieteszy) – polski piłkarz i trener z licencją UEFA Pro, absolwent AWF Warszawa. Obecnie jest trenerem Sandecji Nowy Sącz.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Jarosław Gierejkiewicz (ur. 3 września 1965 w Białymstoku) – piłkarz, reprezentant Polski. Z Miedzią Legnica zdobywca Pucharu Polski w 1992 roku.
  Bartosz Ślusarski (ur. 11 grudnia 1981 roku w Szamocinie) – polski piłkarz grający na pozycji napastnika bądź skrzydłowego, reprezentant Polski, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu Polski, obecnie zawodnik Lecha Poznań.
  Superpuchar Ekstraklasy S.A. (oficjalny skrót SESA, do 2006 Superpuchar Polski) – mecz piłkarski, organizowany nieregularnie w latach 1980 (1983) – 2004 przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), a od 2006 przez Ekstraklasę S.A., w którym udział biorą: aktualny Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju – jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu Polski). Od 2006 spotkanie posiada swój stały termin – trzeci weekend lipca, na tydzień przed inauguracją ligi – i rozpoczyna sezon piłkarski w Polsce.
  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.