• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mieczysław Welter

  Przeczytaj także...
  Galeria pomników kompozytorów i wirtuozów – popiersia i pomniki wybitnych postaci muzyki położone we wnętrzach i otoczeniu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.
  Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni - pomnik poświęcony Marii Konopnickiej we Wrześni, odsłonięty w 1979. Autorem postaci jest rzeźbiarz Mieczysław Welter. Odlew posągu wykonano z brązu w Zakładach Metalurgicznych "Pomet" w Poznaniu. Wysokość pomnika wynosi 3,65 m. Oddano w ten sposób hołd poetce, która aktywnie występowała w obronie strajkujących dzieci, będąc przy tym gorącą orędowniczką ich sprawy. Pomnik ufundowany został przez mieszkańców Wrześni.
  Pomnik Męczeństwa w Trzeszczynie koło Polic
  Pomnik Wdzięczności "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" w Łobzie

  Mieczysław Welter (ur. 4 września 1928 w Śremie) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych. Studia w PWSSP w Poznaniu na wydziale rzeźby; dalsze studia i dyplom na wydziale ASP w Warszawie. Od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich i za granicą. W 1960 uzyskał stypendium MKIS we Włoszech. Odbył podróże artystyczne po Europie, Meksyku, Korei, Mongolii i Chinach. Od roku 1960 organizował wystawy indywidualne: w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie, zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach) − polski kompozytor. Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej.

  Nagrody:

 • 1952- wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie w Brzezince.
 • 1954- wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na Pomnik Zwycięstwa w Gdańsku.
 • 1965- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby (za rzeźbę Stefan Batory);
 • 1967- Srebrny medal i nagroda Ministra Kultury i Sztuki (portret K. Tchorka)
 • 1970- Nagroda równorzędna i wyróżnienie I stopnia w ogólnopolskim konkursie na pomnik Broniewskiego w Płocku
 • 1972- I i II nagroda oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku
 • 1974- nagroda ex aequo w ogólnopolskim konkursie na pomnik F. Chopina w Londynie
 • 1979- Prix Florence J.Gould XIII Grand Prix International d'Art Contenporain in Monte Carlo
 • 1984- I Nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Witosa w Warszawie
 • 1987- I Nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze
 • 1987- Grand Prix I Międzynarodowe Triennale Rzeźby Portretowej w Sopocie.
 • 1989- Nagroda pierwszego stopnia Ministra Kultury i Sztuki
 • 2009- Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
 • Większe realizacje:

  Trzeszczyn (do 1945 niem. Trestin) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Miejscowość jest usytuowana na Równinie Polickiej na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 114.Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
  1. Pomnik w Stalagu VIII C w Żaganiu.
  2. Pomnik Męczeństwa w Sobiborze.
  3. Pomnik Męczeństwa w Trzeszczynie koło Polic.
  4. Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku.
  5. Pomnik Mikołaja Kopernika w Meksyku.
  6. Pomnik Fryderyka Chopina w Słupsku.
  7. Pomnik Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.
  8. Jan Kochanowski – pomnik w Czarnolesie.
  9. Jerzy Iwanow-Szajnowicz - pomnik w Salonikach.
  10. Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni.
  11. "Dwie Figury", Berlin-Lichtenberg.
  12. Pomnik Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze.
  13. Pomnik Ludomira Różyckiego w galerii pomników kompozytorów i wirtuozów w Bydgoszczy
  14. Pomnik Wdzięczności "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" w Łobzie
  15. Pomnik Króla Maciusia I w Szczecinie

  Bibliografia[]

 • Katalog wystawy " Mieczysław Welter – Rzeźba" – Związek Artystów Rzeźbiarzy (ZAR) 1992
 • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 1007
 • Pomnik Króla Maciusia I w Szczecinie (1961)

 • Palma de Mallorca – stolica i największe miasto Balearów oraz wyspy Majorka. Miasto jest jednym z największych ośrodków turystycznych świata, a jego lotnisko jednym z najruchliwszych w Europie. To zabytkowe miasto ma liczne walory turystyczne, w tym katedrę (budowaną w latach 1230-1600). Inna zabytkowa budowla Palau de l’Almudaina (Pałac de l’Almudaina) jest mieszanką stylów aragońskich i arabskich. Palma de Mallorca jest również znana z życia nocnego i olbrzymiej ilości klubów, barów, restauracji i dyskotek.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Sobibór – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa, nad rzeką Bug.
  Opinogóra Górna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, w gminie Opinogóra Górna.
  Czarnolas – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie zwoleńskim, w gminie Policzna na Równinie Radomskiej.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.
  Frombork (niem. Frauenburg, łac. Castrum Dominae Nostrae) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork. Jest położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.

  Reklama