• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mieczysław Wasilewski

  Przeczytaj także...
  Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę; wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 80) w 2005.Muzeum Plakatu w Wilanowie – mieści się przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 w Wilanowie na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie w miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej, dzieła architekta Franciszka Marii Lanciego (1848), po której pamiątką jest elewacja frontowa budynku muzeum. Zostało otwarte w 1968, stanowi oddział Muzeum Narodowego.
  Henryk Tomaszewski (ur. 10 czerwca 1914 w Warszawie, zm. 11 września 2005 w Warszawie) – grafik, rysownik, twórca plakatów, ilustracji.

  Mieczysław Wasilewski (ur. 1 stycznia 1942) – polski grafik.

  W latach 1960-1966 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1966 uzyskał dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego.

  Prace Wasilewskiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Polnische Plakat Kunst[]

  Postać w dokumentalnym cyklu filmowym z 2008/2009, którego tematem jest polska szkoła plakatu, odcinek nosi tytuł Polnische Plakat Kunst – Mieczysław Wasilewski.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Polska szkoła plakatu – określenie powstałe w latach 60. XX w., używane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos. Zajmowali się oni wykonywaniem plakatów o tematyce kulturalnej (film, przedstawienia teatralne, wystawy, przedstawienia cyrkowe).

  Linki zewnętrzne[]

 • culture.pl
 • Mieczysław Wasilewski, plakaty
 • Mieczysław Wasilewski Galeria Plakatu w Warszawie
 • filmpolski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.