• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mieczysław Nowak

  Przeczytaj także...
  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.Nowy Dwór Gdański (niem. Tiegenhof) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Dwór Gdański, położone nad Tugą w centralnej części Żuław Wiślanych. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mieczysław Nowak (ur. 22 grudnia 1936 w Chomęcicach, zm. 17 maja 2006 w Nowym Dworze Gdańskim) – polski sztangista, brązowy medalista olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces osiągnął w 1964 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zdobył brązowy medal. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Japończyk Yoshinobu Miyake oraz Isaac Berger z USA. Na mistrzostwach świata w Teheranie w 1965 roku i rozgrywanych rok później mistrzostw świata w Berlinie Wschodnim zajmował drugie miejsce, ustępując tylko Miyake. W 1970 roku zwyciężył na mistrzostwach świata w Columbus, wyprzedzając bezpośrednio kolejnego Polaka, Jana Wojnowskiego. Ponadto zdobywał złote medale mistrzostw Europy w latach: 1965, 1966 i 1968, srebrny w 1970 roku (waga kogucia) oraz brązowy dwa lata później. W 1968 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Meksyku, gdzie zajął piąte miejsce, a cztery lata później, podczas igrzysk w Monachium rywalizację ukończył na siódmej pozycji.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Isaac Berger (ur. 16 listopada 1936 w Jerozolimie) – amerykański sztangista, trzykrotny medalista olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata.

  Był trzynastokrotnym rekordzistą Polski. Reprezentował kluby: LZS Wołów, Śląsk Wrocław i Flotę Gdynia.

  Ukończył średnią szkołę zawodową. Pracował jako trener i działacz sportowy w Nowym Dworze Gdańskim.

  W Plebiscycie Przeglądu Sportowego 1970 zajął 6. miejsce.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • 50 lat wrocławskiego sportu - 1945 - 1995, Marek Ordyłowski, Zbigniew Schwarzer, Leonard Szymański, ISBN 978-83-89518-67-5
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polski Komitet Olimpijski: Biografia w portalu olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.). [dostęp 2016-09-18].
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia – organizacja zrzeszająca sportowców, związana z polską Marynarką Wojenną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marek Ordyłowski (ur. 19 stycznia 1949 r. we Wrocławiu) polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w: historii najnowszej Polski, historii kultury fizycznej, historii Śląska, jak również historii wsi oraz ruchu ludowego, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego, we Wrocławiu. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.
  Wyniki podnoszenia ciężarów na 44. Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów w 1970 roku w Columbus (Stany Zjednoczone). Startowali tylko mężczyźni w 9 kategoriach wagowych.
  WKS Śląsk Wrocław (Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław) – polski wielosekcyjny klub sportowy, założony w 1947 we Wrocławiu jako Wojskowy Klub Sportowy Pionier.
  Zbigniew Schwarzer (ur. 12 stycznia 1928 w Poznaniu, zm. 14 kwietnia 2008 we Wrocławiu) – polski wioślarz, dwukrotny olimpijczyk (1952, 1956), brązowy medalista mistrzostw Europy w 1957 w dwójkach ze sternikiem (partnerzy: Henryk Jagodziński, Bertold Mainka), osiemnastokrotny mistrz Polski, następnie trener kadry olimpijskiej, sędzia międzynarodowy, wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, absolwent i wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Był działaczem społecznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przewodniczącym Regionalnej Rady Olimpijskiej, autorem prac z zakresu metodyki sportu oraz historii sportu.
  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Wyniki podnoszenia ciężarów na 41. Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów w 1966 roku w Berlinie Wschodnim (NRD). Startowali tylko mężczyźni w 7 kategoriach wagowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.