• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Midtown Manhattan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pennsylvania Station (Penn Station) - główna stacja węzłowa Nowego Jorku, obsługująca zarówno podróżujących metrem nowojorskim jak i koleją naziemną pomiędzy New Jersey (Newark) a centrum Nowego Jorku. Stacja mieści się pod ziemią (pod Pennsylvania Plaza), w środkowej części Manhattanu. Jej właścicielem są koleje Amtrak. Penn Station obsługuje największą liczbę pasażerów w USA (w 2006 r było to 7,546,208 osób).Hell’s Kitchen - znana również jako Clinton albo Midtown West, jest dzielnicą (neighborhood) Manhattanu w mieście Nowy Jork, położoną w przybliżeniu między ulicami 34. i 59., od 8th Avenue do rzeki Hudson.

  Midtown Manhattan lub po prostu Midtown – środkowa część nowojorskiego Manhattanu, skupiająca wiele słynnych budowli, jak Empire State Building, Chrysler Building oraz miejsc, jak teatralny rejon Broadwayu, Times Square, Rockefeller Center, katedra św. Patryka, główna siedziba ONZ.

  Midtown, wraz z „Uptown” i „Downtown”, jest jedną z trzech głównych części składowych Manhattanu. Midtown obejmuje teren od 31. do 59. ulicy, pomiędzy 3. i 9. aleją, który w sumie zajmuje około dwie mile kwadratowe. Wchodzący w skład Midtown „Plaza District” – termin używany przez deweloperów do określenia najdroższych sekcji Manhattanu ze względu na rynek nieruchomości, leży pomiędzy ulicami 42. i 59., co zasadniczo oznacza obszar od 3. do 6. alei.

  Museum of Modern Art (MoMA) – muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku (na 53rd Street, pomiędzy Fifth Avenue a Sixth Avenue). Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe (indywidualne i tematyczne) prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.

  Jako największy central business district w Nowym Jorku, Midtown Manhattan jest najbardziej ruchliwą dzielnicą handlową w Stanach Zjednoczonych. Większość nowojorskich drapaczy chmur, włączając w to najwyższe hotele i apartamentowce, znajduje się właśnie w Midtown. W biurowcach, sklepach, restauracjach i hotelach w Midtown zatrudnionych jest ponad 700 tysięcy mieszkańców miasta i jego przedmieść. Niektóre atrakcje dzielnicy, takie jak Times Square i Piąta Aleja, przyciągają do Nowego Jorku miliony turystów z państwa oraz zagranicy; z kolei 6. aleja, również na terenie Midtown, mieści siedziby trzech z czterech najważniejszych amerykańskich sieci telewizyjnych, będąc jednocześnie jednym z globalnych ośrodków wiadomości i rozrywki. Rośnie również znaczenie Midtown jako centrum świata biznesu, które obecnie ustępuje jedynie dystryktowi finansowemu w Downtown na liście najważniejszych ośrodków ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych.

  Katedra św. Patryka jest siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku oraz parafialnym kościołem w Nowym Jorku. Jest również największą neogotycką świątynią katolicką w Ameryce Północnej. Położona jest przy Piątej Alei, pomiędzy Pięćdziesiątą i Pięćdziesiątą Pierwszą Ulicą w centrum Manhattanu (Midtown), dokładnie naprzeciw Centrum Rockefellera.59th Street – Columbus Circle – stacja metra nowojorskiego, na linii 1, 2, A, B, C i D. Znajduje się w dzielnicy Manhattan, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami 66th Street – Lincoln Center, 50th Street, 72nd Street i 50th Street. Została otwarta 27 października 1904.

  W parze z wielkim natężeniem ruchu w Midtown idą powszechne korki drogowe. Z tego powodu, w 2011 roku, władze miasta ogłosiły realizację projektu „Midtown in Motion”, obejmującego wprowadzenie nowego systemu kontroli sygnalizacji świetlnej, który ma zredukować zatory uliczne.

  Panorama[ | edytuj kod]

  Midtown Manhattan, w oddali widoki na Brooklyn, Lower Manhattan i Jersey City
  Midtown Manhattan na północ od Empire State Building
  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Kwatera główna ONZ (Sekretariat ONZ) - modernistyczny kompleks budynków zlokalizowany w Nowym Jorku, nad East River, pomiędzy East River Drive, a 1st Avenue. Należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych, mieszcząc zarządy różnych agend tej struktury, przede wszystkim Sekretariat.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Six Flags to największa na świecie sieć parków rozrywki, posiadająca 21 parków, z czego 18 używa nazwy Six Flags.
  Haier Group (chiń. upr.: 海尔; chiń. trad.: 海爾; pinyin: Hǎi’ěr) to międzynarodowa firma produkująca elektronikę użytkową i AGD, z siedzibą w Qingdao, w prowincji Shandong w Chinach. Haier projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje swoje produkty, w tym klimatyzatory, telefony komórkowe, komputery, kuchenki mikrofalowe, pralki, lodówki i telewizory.
  Jersey City – miasto w USA, w stanie New Jersey (siedziba hrabstwa Hudson), na półwyspie między ujściami rzek Hudson i Hackensack do Oceanu Atlantyckiego. Według spisu ludności z roku 2010, w Jersey City mieszka 247 597 mieszkańców.
  El Al Israel Airlines (hebr. אל על, pol. Do nieba lub Do góry, arab. إل عال; TASE: ELAL) – państwowe linie lotnicze Izraela (kod linii IATA: LY) obsługujące stałe połączenia pasażerskie i towarowe pomiędzy jej macierzystym portem lotniczym im. Ben Guriona a lotniskami w Afryce, Azji, Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie. Obsługiwane są także linie krajowe do Ejlatu.
  Citigroup powstał w 1998 roku w wyniku fuzji Citicorp i Travelers Group. W ten sposób powstał największy, pod względem kapitalizacji rynkowej, dostawca usług finansowych na świecie.
  Deloitte - międzynarodowa sieć spółek handlowych świadczących profesjonalne usługi doradcze i audytorskie. Deloitte należy do tzw. wielkiej czwórki obok PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG.
  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.