• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Midori - alkohol

  Przeczytaj także...
  Likier (fr. liqueur) – wysokoprocentowy napój alkoholowy o słodkim smaku owocowym, korzennym lub korzenno-ziołowym. Pokrewnymi napojami są nalewki.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Midori
  Melon yūbari

  Midori (jap. ミドリ・メロン・リキュール Midori meron rikyūru)japoński likier melonowy, o mocnym, zielonym kolorze i zawartości alkoholu ok. 23%. Trunek ten, produkowany przez firmę japońską Suntory Liquors Limited, jest dostępny obecnie na całym świecie. Słowo midori oznacza w języku japońskim kolor zielony, zieleń.

  Studio 54 – najpopularniejszy i najbardziej ekskluzywny pod koniec lat siedemdziesiątych nocny klub w Stanach Zjednoczonych Ameryki, który mieścił się przy West 54th Street na Manhattanie. Został otwarty 26 kwietnia 1977 roku, a zamknięty w marcu 1986.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Likier Midori został zaprezentowany przez firmę Suntory po raz pierwszy w legendarnym, nowojorskim klubie Studio 54 w 1978 roku. Od tamtego momentu stał się głównym składnikiem cocktailu "The Universe", który zdobył pierwszą nagrodę w US Bartender Guild Annual Competition oraz stał się składnikiem wielu cocktaili.

  Hokkaido (jap. 北海道, Hokkaidō; ajn. Mosir, dawniej Ezo lub Yezo) – druga pod względem wielkości wyspa Japonii. Od Honsiu oddziela ją cieśnina Tsugaru, ale obie wyspy są połączone podwodnym tunelem Seikan. Największym miastem i zarazem stolicą tego dystryktu jest Sapporo.

  Trunek ten jest wytwarzany z dwóch rodzajów melonów: yūbari i musk. Yūbari jest unikalną odmianą hodowaną wyłącznie w Japonii, w mieście Yūbari na Hokkaido.

  Firma Suntory została założona przez Shinjirō Torii (1879–1962) w 1899 roku. Zajmowała się początkowo produkcją i sprzedażą win. Z biegiem lat rozszerzyła swoją ofertę o piwo, whisky, soki, napoje energetyzujące i inne, bezalkoholowe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik japońsko-polski. Warszawa, Tokio: Wiedza Powszechna, Fundacja Japońska, 1997, s. 465. ISBN 83-214-1140-1.
  2. Midori - Our Story (ang.). Suntory Liquors Limited, 2013. [dostęp 2016-10-14].
  3. The Midori Secret (ang.). Suntory. [dostęp 2016-10-14].
  4. History (ang.). Suntory Holdings Limited. [dostęp 2016-10-14].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona firmy Suntory
 • Przepisy na cocktaile z likierem Midori
 • likier
 • Informacja o trunku (pol.)
 • Historia firmy Suntory
 • Informacja o melonach Hokkaido
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.884 sek.