Microsoft Visual Studio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Microsoft Visual Studiozintegrowane środowisko programistyczne firmy Microsoft. Jest używane do tworzenia oprogramowania konsolowego oraz z graficznym interfejsem użytkownika, w tym aplikacji Windows Forms, WPF, Web Sites, Web Applications i inne. Aplikacje mogą być pisane na platformy: Microsoft Windows, Windows Phone, Windows CE, .NET Framework, Microsoft Silverlight, Linux, MacOS oraz konsole XBOX.

Windows Presentation Foundation (WPF, nazwa kodowa Avalon) – nazwa silnika graficznego i API bazującego na .NET 3, wchodzącego w skład WinFX. WPF integruje interfejs użytkownika, grafikę 2D i 3D, multimedia, dokumenty (nazwa kodowa Metro) oraz generowanie/rozpoznawanie mowy (do aplikacji sterowanych głosem).Microsoft VisualStudio LightSwitch - zintegrowane środowisko programistyczne firmy Microsoft służące do tworzenia aplikacji biznesowych przeznaczonych do użytkowania na komputerach i w chmurze. Tworzenie aplikacji za pomocą tego programu nie wymaga dużej znajomości technik programowania.

Elementy składowe[ | edytuj kod]

Visual Studio zawiera edytor kodu wspierający IntelliSense jak również mechanizmy refaktoryzacji kodu. Zintegrowany debugger działa zarówno na poziomie kodu źródłowego jak i maszyny. Pozostałe narzędzia w ramach Visual Studio to: designer do tworzenia aplikacji Windows Forms, WPF i web, narzędzie do tworzenia klas, projektowania baz danych itd. Funkcjonalność Visual Studio praktycznie na każdym poziomie tej aplikacji można rozszerzać za pomocą dodatków.

Xamarin – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania ulokowane w San Francisco i założone 16 maja 2011, będące od 24 lutego 2016 jednostką zależną od Microsoftu. J# – wersja języka Java opracowana przez Microsoft. Po licznych procesach sądowych Microsoft zaprzestał rozwijania języka. Ostatnia wersja – Visual J# 2.0 Redistributable Second Edition – została wydana w drugim kwartale 2007 roku i będzie wspierana do 2017 roku. Natomiast wersja rozpowszechniana z Visual Studio 2005 będzie wspierana do 2015 roku.

Visual Studio zawiera zestaw narzędzi programistycznych (IDE), w skład którego wchodzi:

 • Microsoft Visual C# (od wersji 2002)
 • Microsoft Visual C++
 • Microsoft Visual Basic
 • Microsoft Visual J# (wersje 2002-2005)
 • Microsoft Visual Web Developer ASP.NET (od wersji 2005)
 • Microsoft Visual F# (od wersji 2010)
 • Microsoft Visual Studio pozwala na tworzenie samodzielnych aplikacji, a także aplikacji sieciowych, usług sieciowych oraz serwisów internetowych.

  DreamSpark Premium (dawniej: MSDN Academic Alliance) – program firmy Microsoft skierowany do studentów i pracowników naukowych. Uczestnicy mogą pozyskać darmowe kopie pewnej części oprogramowania firmy Microsoft (systemów operacyjnych, programów biurowych, serwerów i środowisk tworzenia aplikacji) pod warunkiem, że będą korzystać z otrzymanego oprogramowania jedynie w celach edukacyjnych. Dla firmy Microsoft jest to jedna z form popularyzacji własnego oprogramowania w społecznościach akademickich oraz forma pomocy w nauczeniu się technologii Microsoft.Platforma Microsoft Azure (wcześniej wykorzystywana nazwa to Azure Services Platform oraz Windows Azure) – platforma chmurowa firmy Microsoft stworzona w modelu PaaS (Platform as a Service). Udostępnia ona mechanizmy pozwalające przetwarzać dane (Windows Azure Compute), a także je składować (Windows Azure Storage, SQL Azure). Platforma Windows Azure występowała pod nazwa kodową „Red Dog”.

  Dawniej istniała możliwość zakupu osobnych pakietów dla poszczególnych języków programowania (np. Visual C++). Obecnie jedyną możliwością jest zakup całego produktu Visual Studio.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  C# (C Sharp, dosłownie "C-krzyżyk", "cis") – obiektowy język programowania zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Andersa Hejlsberga dla firmy Microsoft.
  Modern Style UI – nowy interfejs użytkownika, który zadebiutował w Windows 8. Do uruchomienia wymagany jest ekran o rozdzielczości 1024x768 lub wyższej.
  Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.
  Git – rozproszony system kontroli wersji. Stworzył go Linus Torvalds jako narzędzie wspomagające rozwój jądra Linux. Git stanowi wolne oprogramowanie i został opublikowany na licencji GNU GPL w wersji 2.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Microsoft SQL Server (MS SQL) to system zarządzania bazą danych, wspierany i rozpowszechniany przez korporację Microsoft. Jest to główny produkt bazodanowy tej firmy, który charakteryzuje się tym, iż jako język zapytań używany jest przede wszystkim Transact-SQL, który stanowi rozwinięcie standardu ANSI/ISO.
  IntelliSense™ jest formą automatycznego uzupełniania zawartego w Microsoft Visual Studio. Jednocześnie służy jako dokumentacja i ujednoznacznienie dla nazw zmiennych, funkcji i metod.

  Reklama