• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Microsoft Tablet PC

  Przeczytaj także...
  Microsoft Windows XP Tablet PC Edition – edycja systemu Windows XP dedykowana dla komputerów osobistych klasy tablet PC i ultra mobile PC wprowadzająca możliwość kierowania systemem za pomocą rysika. Wersja TPCE systemu oparta jest na Windows XP Professional.Papier elektroniczny (e-papier) – rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na e-papierze można tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny "ołówek") albo na którego powierzchni może być wyświetlany elektronicznie zapisany tekst.
  Toshiba Corporation (jap. 株式会社東芝, Kabushiki-gaisha Tōshiba) – japońska firma wysokich technologii elektrycznych i elektronicznych, z siedzibą główną w Tokio. Spółka publiczna notowana na giełdzie tokijskiej.
  Konwertowalny tablet PC HP Elitebook 2740p i slate PC HP Compaq tc1100

  Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.

  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.Architektura komputera – sposób organizacji elementów tworzących komputer. Pojęcie to używane jest dosyć luźno. Może ono dzielić systemy komputerowe ze względu na wiele czynników, zazwyczaj jednak pod pojęciem architektury komputera rozumie się organizację połączeń pomiędzy pamięcią, procesorem i urządzeniami wejścia-wyjścia.

  Jest to urządzenie wzorowane na laptopach. Dodano do niego jednak cechę znaną z palmtopów - ekran dotykowy. Przekątne ekranów w tabletach są mniejsze niż w notebookach, np. 7, 8 lub 10 cali, jednakże pozostałe ich parametry (częstotliwość taktowania, wielkość RAM) dorównują notebookom. Posiada on wiele ułatwień, np. funkcje rozpoznawania pisma odręcznego, klawiaturę ekranową. Tablety PC oparte są głównie na systemach operacyjnych z rodziny Microsoft Windows lub Linux.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Acer (IPA: /eɪsər/) – przedsiębiorstwo założone w 1976 r. na Tajwanie, oferujące sprzęt, oprogramowanie i usługi z sektora IT. Zajmuje się także badaniami, projektowaniem, marketingiem, sprzedażą i obsługą posprzedażową sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Oferta Acer kierowana jest do użytkowników indywidualnych, przedsiębiorstw oraz do sektora edukacji. Piąty co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie (za Lenovo, HP i Dellem).

  Rodzaje tabletów PC[ | edytuj kod]

  Podstawowym rodzajem tabletu PC jest konwertowalny tablet PC będący laptopem, którego ekran można obrócić a następnie złożyć, przez co uzyskuje on kształt tabletu. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane booklet PC i zyskujące obecnie na popularności slate PC.

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Ultrabook – odmiana notebooka i jednocześnie nowa klasa tych urządzeń zdefiniowana przez firmę Intel. Te założenia to:

  Konwertowalny tablet PC[ | edytuj kod]

  Konwertowalny tablet PC firmy Lenovo (X61)

  Konwertowalne tablety PC to główny i przez wiele lat najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Charakteryzuje się możliwością rekonstrukcji z formy laptopa do formy płaskiego tabletu i wówczas przypomina konstrukcję typu slate PC. Po zmianie konfiguracji, korzystanie z fizycznej klawiatury nie jest możliwe, użytkownik musi zatem posługiwać się klawiaturą wirtualną dostarczaną mu przez system operacyjny.

  Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.Pocket PC – komputer przenośny typu palmtop, mieszczący się w dłoni, działający pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Mobile (opartego na Windows CE z .NET).

  Przewagą najnowszych tabletów, w których nie ma wmontowanej klawiatury jest bardziej kompaktowy rozmiar w stosunku do konwertowalnych tabletów PC w trybie tabletu. Jednakże to właśnie obecność zintegrowanej klawiatury i touchpada jest uznawana przez konserwatywnych użytkowników laptopów za wyższość nad tabletami pozbawionymi klawiatury.

  Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Jedną z najbardziej istotnych wad tej konfiguracji jest konstrukcja zawiasu łączącego ekran z dolną częścią komputera, jako iż jest on umiejscowiony na środku, a nie podwójnie po bokach. Niektórzy producenci starali się ominąć ten problem wdrażając alternatywne mocowania ekranu.

  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.ASUS (szerzej znana nazwa handlowa firmy ASUSTeK Computer) – tajwański producent elektroniki, głównie: płyt głównych, kart graficznych, napędów optycznych, palmtopów, notebooków, produktów sieciowych, telefonów komórkowych, monitorów LCD, komputerowych urządzeń chłodzących.

  Hybrydowy tablet PC[ | edytuj kod]

  Hybrydowy tablet PC HP TC1000 z klawiaturą rotacyjną, rok 2006

  Hybrydowy tablet PC, potocznie hybryda, jest konstrukcją komputera o cechach zarówno laptopa, jak i slate PC. Podobnie jak w przypadku konwertowalnych tabletów PC, użytkownicy hybrydowych odpowiedników są w stanie obsługiwać urządzenie za pomocą myszy i touchpada, a jego ekran wyłącznie za pomocą rysika.

  Ultra-Mobile PC (dawniej znane pod nazwą kodową Origami Project) – platforma sprzętowa, rozwijana przez firmy Microsoft i Intel. Ma ona konkurować z palmtopami. Pierwsze prototypy zostały pokazane na targach CeBit 2006 w Hanowerze. Na razie pracuje tylko z systemem Windows XP Tablet PC Edition, ale niedługo pojawi się na wszystkie możliwe platformy. Jest to więc urządzenie łączące wszystkie zalety i możliwości laptopów z mobilnością i małymi rozmiarami palmtopów. UMPC już pojawia się w sklepach komputerowych.Rysik (czasami z ang. stylus) – narzędzie kształtem najczęściej przypominające długopis, choć może równie dobrze w swej konstrukcji przypominać kawałek drewienka. Rysiki służą przede wszystkim do obsługiwania urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy takich jak: palmtopy, telefony komórkowe, a nawet konsole gier wideo, np. Nintendo DS, czy tabletów. Niektóre posiadają czujnik siły nacisku oraz kilka przycisków funkcyjnych (najczęściej dwa), którymi można posługiwać się jak przyciskami myszy.

  Chociaż na pierwszy rzut oka hybrydowy tablet PC wydaje się być konstrukcyjnie niemal identyczny z konwertowalnym tabletem PC, istnieje między nimi dość istotna różnica. W tym urządzeniu wszystkie najważniejsze podzespoły mieszczą się w monitorze (podobnie jak w iMacu). Klawiatura nie jest zatem integralną częścią tego komputera.

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym wyłącznie jako IBM PC.

  Zasadniczą różnicą pomiędzy hybrydowym tabletem PC a slate PC jest fakt, iż do tego rodzaju komputera podłącza się klawiaturę obrotową, zatem uzyskuje się w rezultacie komputer przypominający konwertowalny tablet PC (a nie typowego laptopa jak w przypadku slate PC). Niemniej jednak w polskiej nomenklaturze nazwa tablet hybrydowy obejmuje zazwyczaj również i slate PC z powodu małej popularności typowych hybrydowych tabletów PC, jak i faktu, iż slate PC są konstrukcjami nowszymi, mającymi w założeniu zastąpić pozostałe typy tabletów PC. Powyższą nazwę często wykorzystuje się w mediach także w odniesieniu do tabletów typu transformer niebędących tabletami PC.

  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.

  Booklet PC[ | edytuj kod]

  Booklet PC to konstrukcja przenośnego komputera o dwóch ekranach dotykowych. Zgodnie z nazwą, ten tablet PC ma formę przypominającą książkę, zatem jego ekrany są połączone ze sobą wertykalnie. Podobnie jak w przypadku trzech powyższych rodzajów tabletu PC, tak i tutaj użytkownik obsługuje ekran dotykowy rysikiem. Booklet PC z powodu swoich słabszych w stosunku do pokrewnych urządzeń parametrów spełnia funkcje organizatora, odtwarzacza muzyki i filmów lub e-papieru.

  Taktowanie – sposób sterowania pracą układów cyfrowych, polegający na dostarczeniu przez zegar sygnału elektrycznego (w założeniu zwykle prostokątnego) o określonej częstotliwości (częstotliwość taktowania).Pion – linia pokrywająca się z kierunkiem działania siły ciężkości na powierzchni Ziemi i w jej pobliżu. Jest prostopadła do powierzchni geoidy, lokalnie jest prostopadła do poziomu. Do wyznaczania pionu używa się metalowego przyrządu o tej nazwie.

  Slate PC[ | edytuj kod]

  Slate PC Microsoft Surface

  Slate PC jest tabletem PC pozbawionym klawiatury, przy czym istnieje możliwość jej podłączenia. Chociaż konstrukcyjnie wydaje się być tożsamy ze współczesnymi tabletami pokroju iPada, slate PC jest faktycznym komputerem osobistym typu IBM PC (tj. konstrukcją bazującą na architekturze x86) działającym wyłącznie na systemach Microsoftu, alternatywnie Linux.

  iPad – tablet przedsiębiorstwa Apple. Ma 9,7-calowy ekran dotykowy z technologią Multi-Touch oraz m.in. możliwość oglądania filmów i zdjęć. Ma przeglądarkę internetową oraz jest kompatybilny z aplikacjami App Store dla iPhone’óworaz iPodów. Przeglądarka internetowa Safari dołączona do iPada nie obsługuje technologii Flash. Urządzenie waży 680 gramów (wersja 3G waży 730 g), mieści się zatem między cięższymi od niego laptopami oraz lżejszymi niż on smartphone’ami.Microsoft Surface – tablet PC zaprojektowany i sprzedawany przez firmę Microsoft. Jest dostępny w dwóch wersjach: RT i Pro. Produkt został ogłoszony przez CEO Microsoftu Steve’a Ballmera na imprezie w Los Angeles w dniu 18 czerwca 2012.

  Urządzenia te powstały w odpowiedzi na słabnącą sprzedaż laptopów spowodowaną rosnącą popularnością tabletów. Ultrabooki i netbooki po koniecznym do ich użytku rozłożeniu traciły swój kompaktowy rozmiar, natomiast wciąż mało popularne konwertowalne tablety PC okazały się zbyt ciężkie do ich przenoszenia i korzystania poza domem lub miejscem pracy.

  iMac – seria komputerów all-in-one zaprojektowanych i zbudowanych przez Apple. Została podstawową ofertą komputerów stacjonarnych dla konsumentów od pojawienia się na rynku w 1998.Netbook – mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa, przeznaczony do przeglądania internetu, wideorozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży. Najnowsze modele netbooków radzą sobie także z grami i nowszymi programami.

  Slate PC jest następcą konwertowalnego tabletu PC. Główną cechą sprzętu jest posiadanie dotykowego ekranu, który użytkownik obsługuje bezpośrednio dłonią. Najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń tego typu jest obecnie Windows 8. Od 2015 roku kiedy wydano Windows 10, urządzenia tego typu bazujące na tym systemie zaczęły stopniowo wypierać tablety z Windows 8.

  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.Klawiatura ekranowa (ang. on-screen keyboard, virtual keyboard) – rodzaj klawiatury, która nie jest podłączona do komputera, a wyświetlana na ekranie monitora. Praca z jej pomocą, polega na wskazywaniu palcem na ekranie odpowiednich znaków (ekran dotykowy), lub klikaniu myszą wyświetlanych przycisków. Jest używana przez osoby niepełnosprawne, lub w przypadku braku, czy uszkodzenia fizycznej klawiatury.

  Slate PC produkują obecnie najwięksi producenci komputerów, tacy jak: Acer, Asus, HP, Toshiba, Samsung, Sony. Przykładem tego typu komputera jest Samsung Slate PC z 2012 roku lub Microsoft Surface. Pierwszym polskim slate PC jest Goclever Hybrid.

  W polskiej nomenklaturze slate PC są bardzo często nazywane tabletami hybrydowymi, choć w nomenklaturze anglosaskiej jest to odrębny rodzaj tabletu PC.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ultra-Mobile PC
 • Pocket PC
 • Media PC
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.Tablet – przenośny komputer większy niż telefon komórkowy lub palmtop, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do większości klasycznych urządzeń tablet PC, tablety nowszego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia rysika.
  Warto wiedzieć że... beta

  x86 – rodzina architektur (modeli programowych) procesorów firmy Intel, należących do kategorii CISC, stosowana w komputerach PC, zapoczątkowana przez i wstecznie zgodna z 16-bitowym procesorem 8086, który z kolei wywodził się z 8-bitowego układu 8085. Nazwa architektury wywodzi się od nazw pierwszych modeli z tej rodziny, których numery kończyły się liczbą 86.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.754 sek.