• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Microsoft OneNote

  Przeczytaj także...
  Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.Komputer stacjonarny (ang. desktop – na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.
  .NET Framework, w skrócie .NET (wym. dot net) – platforma programistyczna opracowana przez Microsoft, obejmująca środowisko uruchomieniowe (Common Language Runtime – CLR) oraz biblioteki klas dostarczające standardowej funkcjonalności dla aplikacji. Technologia ta nie jest związana z żadnym konkretnym językiem programowania, a programy mogą być pisane w jednym z wielu języków – na przykład C++/CLI, C#, F#, J#, Delphi 8 dla .NET, Visual Basic .NET. Zadaniem platformy .NET Framework jest zarządzanie różnymi elementami systemu: kodem aplikacji, pamięcią i zabezpieczeniami. W środowisku tym można tworzyć oprogramowanie działające po stronie serwera internetowego (IIS) oraz pracujące na systemach, na które istnieje działająca implementacja tej platformy. Z racji jej pochodzenia najpełniej obsługiwane są systemy z rodziny Microsoft Windows, jednak ponieważ zasadnicza część platformy została zgłoszona jako standard ECMA, powstają także jego niezależne wdrożenia, np. Mono i dotGNU.

  Microsoft OneNoteprogram komputerowy, notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do tworzenia i organizowania notatek. Program OneNote po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office 2003. Jest dostępny również jako samodzielna aplikacja.

  OneNote można uruchamiać na komputerze stacjonarnym, a także tabletach Microsoft Tablet PC, w których notatki można tworzyć za pomocą pióra, a następnie transkrybować ręczne pismo do postaci normalnego tekstu. Program można zainstalować również na telefonach lub palmtopach z systemem Windows Mobile, Android oraz iOS.

  Microsoft Tablet PC – termin stworzony w 2001 roku przez Microsoft dla komputerów przenośnych wykorzystujących rysik. Tablet został wyprodukowany zgodnie ze specyfikacją sprzętu opracowaną przez firmę Microsoft oraz udostępniał licencjonowaną kopię systemu Windows XP Tablet PC Edition lub jego pochodnych.Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

  Funkcje[ | edytuj kod]

  Liczba notatników jest teoretycznie nieograniczona. Rzeczywiste limity wynikają z ograniczeń zasobów i wydajności urządzenia czy systemu plików. Każdy z notatników może składać się z kart, w ramach których tworzone są strony. Pisanie tekstu można rozpocząć w dowolnie wybranym miejscu. Każdą tak stworzoną notatkę można przemieszczać i łączyć z innymi.

  Microsoft Office 2016 − wersja pakietu biurowego Microsoft Office, następca Microsoft Office 2013. Office 2016 jest najnowszą wersją pakietu Microsoftu. Premiera finalnej wersji pakietu odbyła się 22 września 2015 roku.Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

  OneNote umożliwia personalizację programu. Można dowolnie zmieniać układ menu oraz dodawać własne znaczniki do wbudowanej, początkowej bazy znaczników.

  Aplikacja używa chmury OneDrive, co pozwala na edycję synchronizację danych między urządzeniami czy też użytkownikami. Zmiany innych użytkowników powodują automatyczną aktualizację notatnika u pozostałych. Program posiada system kontroli wersji, co pozwala na cofnięcie się do poprzednich wersji.

  DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).

  Jest możliwe tworzenie tabel, a także edycja metadanych notatnika, jak data czy czas.

  OneNote zapewnia dwustronną konwersję zawartości do formatów innych programów z pakietu Office. Przykładowo tabela stworzona w OneNote może zostać skonwertowana do Excela, a arkusz stworzony w Microsoft Excel może zostać dołączony do OneNote. Zawartość notatnika może zostać przekonwertowana do pliku PDF oraz dodana jako załącznik w mailu. Aplikacja umożliwia również planowanie zadań przy pomocy programu Microsoft Outlook. Prezentacje stworzone w Microsoft PowerPoint mogą zostać przeniesione do wybranego notatnika.

  Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

  OneNote umożliwia nagrywanie i odtwarzanie dźwięku. Nagranie jest przesyłane na serwery Microsoftu i tamże przekształcane na tekst za pomocą algorytmów rozpoznawania mowy, dzięki czemu je także obejmuje wyszukiwanie tekstowe. Program ma też funkcję optycznego rozpoznawania tekstu.

  Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.Microsoft SharePoint – platforma aplikacji webowych, rozwinięta przez Microsoft. Jest zaprojektowany z myślą o złożonych aplikacjach webowych oraz wspiera rozmaite kombinacje dotyczące zarządzania, publikacji oraz manipulacji informacjami pomiędzy użytkownikami w sieci korporacyjnej.

  Zarządzanie prawami dostępu odbywa się za pomocą OneDrive lub poprzez platformę Microsoft SharePoint. Dostępne są tylko dwa rodzaje uprawnień: prawo do edycji lub jego brak.

  Użytkownicy systemu Mac OS nie mogą dodawać do notatnika dokumentów stworzonych przez inne aplikacje, włączając w to aplikacje Microsoftu.

  Minimalne wymagania systemowe[ | edytuj kod]

  Podane wymagania dotyczą komputerów klasy PC, zarówno 32- jak i 64-bitowych, w wersji OneNote dostarczanej z pakietem Microsoft Office 2016, dla odmian Home oraz Student.

  Microsoft PowerPoint – program do tworzenia prezentacji multimedialnych wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. PowerPoint jest dostępny dla systemów Microsoft Windows oraz Mac OS.Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
 • Procesor 1 GHz z obsługą zestawu instrukcji SSE2
 • 2 GB pamięci RAM
 • 3,0 GB wolnego miejsca na dysku
 • System Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1, Windows Server 2008 R2
 • Ekran o rozdzielczości 1024x768
 • Karta graficzna obsługująca DirectX 10
 • Najnowsza wersja Internet Explorer lub wersja poprzedzająca najnowszą
 • .NET 3.5, a dla nieokreślonych przez producenta funkcji także wersje 4.0, 4.5 i 4.6 CLR
 • Dostęp do Internetu
 • Konto Microsoft
 • Dla niektórych funkcji OneDrive
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa programu
 • Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
  Warto wiedzieć że... beta

  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.
  Tryb graficzny – tryb pracy karty graficznej, w którym jest ona zdolna do zmiany własności każdego piksela, w przeciwieństwie do trybu tekstowego, gdzie modyfikowane mogą być sztywno określone pola pikseli.
  Metadane – dane o danych, np. klasyczne katalogi biblioteczne. Za pomocą metadanych opisywane są dokumenty elektroniczne, w szczególności dokumenty dostępne poprzez sieci komputerowe, np. strony WWW dostępne w sieci Internet, jak również dokumenty tworzące nowoczesne biblioteki cyfrowe. Jednym ze standardów metadanych jest Dublin Core Metadata Element Set (DCMES).
  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
  Windows Server 2008 – kolejna wersja serwerowego systemu operacyjnego opracowywanego przez firmę Microsoft. Do 15 maja 2007 był znany jedynie pod nazwą kodową Windows Server „Longhorn”. Jest on następcą systemu Windows Server 2003 i został oparty na tym samym jądrze co system Windows Vista SP1. Premiera odbyła się 27 lutego 2008 o godzinie 18:00.
  Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.