• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Microsoft Office SharePoint Server

  Przeczytaj także...
  Stsadm - administracyjne narzędzie konsolowe (Microsoft Office SharePoint Server oraz Sharepoint Services 3.0) dla stron i serwerów. Narzędzie oferuje dużo możliwości niedostępnych poprzez Central Administration site.Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.
  Business Data Catalog - usługa pozwalająca na wykorzystanie danych z zewnętrznych źródeł w stronach stworzonych na Microsoft Office SharePoint Server. Głównym celem usługi jest dostarczenie warstwy komunikacji pomiędzy aplikacjami biznesowymi takimi jak Siebel Systems, SAP ERP, CRM oraz innymi źródłami danych z serwerem Office Sharepoint Server.

  Office SharePoint Server 2007 (MOSS 2007) - aplikacja serwera wchodząca w skład pakietu Microsoft Office System 2007. Jest to rozszerzona wersja Windows Sharepoint Services 3.0.

  MOSS 2007 może tworzyć witryny intranetowe lub internetowe witryny sieci Web. Dodatkowo serwer oferuje zaawansowane repozytoria zawartości. Witryny te umożliwiają wymianę i zarządzanie dokumentami i danymi wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa.

  Szczegóły[ | edytuj kod]

  MOSS 2007 oferuje realizację podstawowych i zaawansowanych potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa poprzez:

  Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.Microsoft SharePoint Foundation (do wersji 2007 jako Microsoft Windows SharePoint Services) – oprogramowanie firmy Microsoft, podstawowa i bezpłatna dla posiadaczy licencji na Windows Server wersja serwera obsługującego technologię Sharepoint. Wersja zaawansowana i płatna jest zaimplementowana w Microsoft Office SharePoint Server.
 • zaawansowane zarządzanie i kontrolę zawartości
 • prosty i łatwy dostęp do informacji dzięki intuicyjnej nawigacji i bardzo zaawansowanej wyszukiwarce
 • szybką dystrybucję wiedzy i informacji
 • zintegrowane środowisko pracy w biurze poprzez połączenie aplikacji biurowych z przeglądarką internetową.
 • Najważniejsze cechy serwera to:

  Intranet – sieć komputerowa ograniczająca się do komputerów w np. firmie lub organizacji. Po zamontowaniu serwera, umożliwiającego korzystanie w obrębie sieci LAN z usług takich, jak strony WWW, poczta elektroniczna itp., czyli usług typowo internetowych, można mówić o intranecie. Do intranetu dostęp mają zazwyczaj tylko pracownicy danej firmy.Panel administracyjny – miejsce, w którym administrator danego serwisu, komputera lub usługi może wprowadzić zmiany dotyczące działania aplikacji, jej konfiguracji czy dostępności. Najczęściej spotykany w aplikacjach internetowych.
 • obsługa zewnętrznych źródeł danych poprzez BDC (Business Data Catalog)
 • integrację z aplikacją Excel poprzez Excel Services
 • biblioteki dokumentów
 • zarządzanie typami zawartości - biblioteka może obsługiwac różne typy zawartości zależnie od potrzeb
 • Administracja globalna MOSS 2007 odbywa się na przyjaznej użytkownikowi Central Administration site. Administracja lokalna na stronie odbywa się poprzez panel administracyjny udostępniany na każdej stronie poprzez definicję na szablonowej stronie master page.

  Excel Services – technologia serwera w pakiecie Microsoft Office SharePoint Server 2007. Ta współdzielona usługa umożliwia wielu użytkownikom odczytywać, przeliczać i wyświetlać skoroszyty programu Excel 2007 za pomocą Microsoft Office SharePoint Server 2007.Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.

  Dodatkowe możliwości administracyjne Sharepoint Server 2007:

 • konsolowa aplikacja STSADM
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Porównanie Sharepoint Server 2007 i Windows Sharepoint Services 3.0
 • Warto wiedzieć że... beta

  Repozytorium (łac. repositorium) – miejsce uporządkowanego przechowywania dokumentów, z których wszystkie przeznaczone są do udostępniania. Magazyn główny, centralny, zaprojektowany jednak w taki sposób, aby dostęp do wszystkich jego zasobów był równie łatwy. Niegdyś szafa na księgi i akta urzędowe. Dziś termin stosowany również w odniesieniu do najrozmaitszych zasobów cyfrowych (baz danych, zbioru pakietów czy kodów źródłowych), np. w Internecie.
  Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Po stronie hosta użytkownika, strona WWW jest otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Autorem pierwszych stron WWW jest Tim Berners-Lee.
  Serwer - program świadczący usługi na rzecz innych programów, zazwyczaj korzystających z innych komputerów połączonych w sieć.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.612 sek.