• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Microsoft Office  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Microsoft Binder – program, służący do łączenia wielu plików typu OLE2.0 (np. pliki .doc, .xls, .ppt, itd.). W tej aplikacji możemy edytować wiele plików naraz bez konieczności uruchamiania odpowiednich aplikacji.OpenDocument (znany również jako ODF oraz ISO/IEC 26300, pełna nazwa: Open Document Format for Office Applications) to otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych. Obejmuje dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, wykresy i prezentacje multimedialne. Pierwsza wersja formatu bazowała na XML-owym formacie pakietu OpenOffice.org. Obecnie OpenDocument jest rozwijany przez niezależną organizację OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).
  Tworzenie wtyczek do pakietu Office[ | edytuj kod]

  Od wersji 2013 pakietu Office użytkownik ma możliwość tworzenia wtyczek. Aplikacje takie oparte są o standardowe technologie jak HTML5, JavaScript, CSS3, XML i REST API. Aplikacje takie nie instalują się bezpośrednio na komputerze, ale uruchamiają się w przeglądarce w bezpiecznym środowisku co daje możliwość łatwego ich utrzymania i aktualizowania.

  Windows Phone Store (dawniej Windows Phone Marketplace) - centrum firmy Microsoft umożliwiające użytkownikom przeglądanie i pobieranie gier i aplikacji na urządzenia z systemem Windows Phone. Zostało uruchomione w październiku 2010 roku. Aplikacje podzielone są na 61 kategorii, każdy program jest opisany, można go ocenić i przeczytać komentarze innych użytkowników. Większość aplikacji przed zakupem można pobrać w wersji testowej lub demonstracyjnej. Możesz dostać się do Windows Phone Store poprzez Marketplace Live Tile z głównego menu. W chwili obecnej dostępnych jest ponad 145 tysięcy aplikacji do pobrania oraz każdego dnia trafia do kolekcji ok. 260 nowych..Microsoft Visio – składnik pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office służący do tworzenia schematów i diagramów.

  Podstawowym komponentem aplikacji dla Office’a jest plik XML zwany manifestem i strona internetowa. W manifeście zawarte są wszelkie ustawienia dla strony internetowej, która implementuje interfejs użytkownika i logikę. W takim pliku powinien zostać zawarty między innymi adres URL strony internetowej, nazwa aplikacji, jej wersja i opis.

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.iWork – pakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud.

  Istnieją trzy główne rodzaje aplikacji dla Office’a. Pierwszym z nich jest task pane. Aplikacja taka pracuje razem z dokumentem i dostarcza informacji kontekstowych i funkcjonalności w celu zwiększenia możliwości przeglądania i tworzenia treści dokumentu. Kolejnym rodzajem aplikacji są content apps, które umożliwiają integrację treści dokumentu z opartymi na przeglądarkach danymi (np. YouTube czy galeria zdjęć). Ostatnim rodzajem są mail apps. Pracują one z wiadomościami mailowymi oraz spotkaniami (prośbą o spotkanie, odpowiedzią na spotkanie i anulowaniem spotkania). Mogą one uzyskiwać dostęp do informacji kontekstowych, a następnie używać ich aby uzyskać dostęp do dodatkowych informacji na temat serwera czy usług internetowych.

  URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.

  Aplikacje takie mogą zachowywać się dokładnie tak jak strony internetowe, czyli między innymi implementować wygląd i logikę przy użyciu JavaScript. Jednak jako aplikacje dla Office’a mogą wchodzić w interakcje z aplikacjami z pakietu Office i ich zawartością przy pomocy bibliotek JavaScript zapewnionych specjalnie w tym celu. W przypadku aplikacji typu task pane i content apps API umożliwia im czytanie i tworzenie dokumentu, jak również obsługiwanie zdarzeń wywoływanych przez użytkownika. API dla aplikacji mailowych przydziela dostęp do wiadomości, informacji o spotkaniach czy informacji o profilu użytkownika.

  WordPerfect Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1979 roku przez Alana Ashtona, Bruce’a Bastiana i Dona Owensa, pod nazwą Satellite Software International, z siedzibą w Orem, w stanie Utah.Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.

  W celu tworzenia aplikacji dla Office’a można używać dowolnego programu zapisującego plik tekstowy. Dodatkowo w ramach Visual Studio (od wersji 2012) dostępne są szablony projektów oraz dedykowane narzędzia programistyczne.

  Daty wydań[ | edytuj kod]

  Początki pakietu Office sięgają roku 1989. Przez wiele lat największą konkurencją dla pakietu firmy Microsoft był rozwijany przez firmy WordPerfect Corporation, Novell i Corel pakiet biurowy WordPerfect Office. Od roku 1998 alternatywą dla nich stał się firmowany przez firmę Sun Microsystems pakiet StarOffice, obecnie rozwijany również na zasadach open source pod nazwami OpenOffice.org i NeoOffice.

  World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Microsoft Office Picture Manager – oprogramowanie dołączone do pakietu Microsoft Office, począwszy od wersji 2003. Jest to podstawowy program pakietu Office służący do edycji obrazów i zarządzania obrazami.

  W roku 2007 rywalizację podjął IBM udostępniając pakiet biurowy IBM Lotus Symphony.

  Wydania na platformę PC (Windows i DOS)[ | edytuj kod]

  Wydania na platformę Mac i Mac OS[ | edytuj kod]

  Wydania na platformę mobilną (Windows Phone, Android, iOS)[ | edytuj kod]  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.
  Microsoft SharePoint Foundation (do wersji 2007 jako Microsoft Windows SharePoint Services) – oprogramowanie firmy Microsoft, podstawowa i bezpłatna dla posiadaczy licencji na Windows Server wersja serwera obsługującego technologię Sharepoint. Wersja zaawansowana i płatna jest zaimplementowana w Microsoft Office SharePoint Server.
  Dysk Google (znany także jako Google Drive) – usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Google Docs, dzięki czemu użytkownicy po zalogowaniu znajdą w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty.
  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.
  Microsoft Access - system obsługi relacyjnych baz danych, wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office dla środowiska Windows. Od wersji 2.0 dostępny w wersji polskiej.
  W ogólnym rozumieniu terminy front-end i back-end odnoszą się do początkowego oraz końcowego stadium pewnego procesu. Z reguły przedstawia to sytuacja gdzie front-end jest odpowiedzialny za pobieranie danych od użytkownika oraz przekazanie ich do back-endu. Następnie back-end na podstawie tych danych wykonuje określone zadanie. Opcjonalnie front-end może pokazać użytkownikowi wyniki otrzymane od back-endu. Często stosowanym tłumaczeniem jest „fasada” i „wnętrze”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.