Microsoft Office

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Microsoft Office (w skrócie MSO) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Windows Phone Store (dawniej Windows Phone Marketplace) - centrum firmy Microsoft umożliwiające użytkownikom przeglądanie i pobieranie gier i aplikacji na urządzenia z systemem Windows Phone. Zostało uruchomione w październiku 2010 roku. Aplikacje podzielone są na 61 kategorii, każdy program jest opisany, można go ocenić i przeczytać komentarze innych użytkowników. Większość aplikacji przed zakupem można pobrać w wersji testowej lub demonstracyjnej. Możesz dostać się do Windows Phone Store poprzez Marketplace Live Tile z głównego menu. W chwili obecnej dostępnych jest ponad 145 tysięcy aplikacji do pobrania oraz każdego dnia trafia do kolekcji ok. 260 nowych..Microsoft Visio – składnik pakietu aplikacji biurowych Microsoft Office służący do tworzenia schematów i diagramów.

Programy składające się na Microsoft Office są przeznaczone do uruchamiania na platformie Microsoft Windows oraz Apple OS X, lecz mogą zostać uruchomione na innych systemach (GNU/Linux, FreeBSD itp.) za pomocą programów takich jak np. Wine.

Oprogramowanie jest konkurencyjne dla pakietów: LibreOffice, OpenOffice.org, Oracle Open Office, IBM Lotus Symphony, Corel WordPerfect Office, SoftMaker Office, Dokumenty Google i Apple iWork.

Pakiet Microsoft Office od wersji 2007 ma możliwość obsługi otwartego standardu plików OpenDocument. W starszych wersjach jest to również możliwe dzięki wtyczce OpenXML/ODF Translator Add-ins for Office.

Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.iWork – pakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud.

Programy pakietu Microsoft Office[ | edytuj kod]

Komputery PC[ | edytuj kod]

Programy podstawowe[ | edytuj kod]

 • Excel (arkusz kalkulacyjny)
 • OneNote (sporządzanie notatek)
 • Outlook (osobisty menadżer informacji, tzw. PIM)
 • PowerPoint (tworzenie i wyświetlanie prezentacji)
 • Word (edytor tekstu)
 • Programy dodatkowe[ | edytuj kod]

 • Access (front-end baza danych z wbudowanym silnikiem plikowych baz danych Microsoft Jet)
 • Entourage (odpowiednik Microsoft Outlook dla Mac OS)
 • Office SharePoint Server lub Sharepoint Services 3.0 (zestaw serwerów do zarządzania informacjami)
 • Project (zarządzanie harmonogramem projektów)
 • Project Server (zarządzanie projektami na poziomie organizacji)
 • Publisher (tworzenie publikacji prasowych)
 • Visio (edytor schematów)
 • Skype for Business (dawniej Microsoft Office Communicator, komunikator internetowy)
 • Programy wycofane lub nierozwijane[ | edytuj kod]

 • Accounting (zarządzanie kontami i uprawnieniami)
 • Binder – program, który w zamierzeniu miał łączyć kilka pojedynczych dokumentów do jednego pliku .obd. Zniknął z pakietu Office po wersji 2000.
 • Forms Server (rozwiązanie pakietu Microsoft Office dla formularzy obsługiwanych w przeglądarce)
 • Frontpage – edytor HTML. Jego ostatnią wersją jest 2003. Jego następcą jest SharePoint Designer (darmowy od kwietnia 2009).
 • InfoPath (program do zbierania informacji i zapisywania ich w formacie XML)
 • Mail – program do obsługi poczty elektronicznej we wczesnych wersjach pakietu Office. Zapisywał pliki w formacie .mmf. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • Outlook Express – program do obsługi poczty elektronicznej w pakiecie Office 98 dla systemu Mac. Zapisywał pliki w formacie .dbx. Jego miejsce zajął Microsoft Entourage.
 • PhotoDraw – program graficzny. Po raz pierwszy pojawił się w 1998 roku, opublikowany w Office 2000 Premium Edition. Zapisywał pliki .mix
 • Photo Editor – program do edycji grafik. Od wersji 2003 jego miejsce zajął Picture Manager.
 • Picture Manager (przeglądarka obrazów, umożliwia również prostą edycję zdjęć)
 • Schedule Plus – program do zarządzania kontaktami i planowaniem czasu. Zapisywał pliki w formacie .scd. Zniknął z pakietu Office po wersji 95. Jego miejsce zajął Microsoft Outlook.
 • SharePoint Designer (poprzednia nazwa Microsoft FrontPage; tworzenie i edycja stron WWW)
 • Sharepoint Workspace (dawniej Groove, program do efektywnej pracy grupowej)
 • Visact 2000 – program, który dodawał efekty specjalne do dokumentów, używając języka HTML.
 • Microsoft Office Live[ | edytuj kod]

  Microsoft Office Live był usługą internetową zaprojektowaną dla małych przedsiębiorstw. Powstała 15 lutego 2006 roku jako część projektu Windows Live firmy Microsoft. Dawała użytkownikom możliwość założenia i utrzymania domeny, strony internetowej oraz kont e-mail. Dodatkowo udostępniała narzędzia służące do organizacji pracy. Oferowana była w wersji darmowej i płatnej. Wymagała korzystania z przeglądarki Internet Explorer i systemu Windows XP albo nowszego. W czerwcu 2010 roku usługa została włączona do pakietu SkyDrive.

  URL (ang. Uniform Resource Locator) – oznacza ujednolicony format adresowania zasobów (informacji, danych, usług) stosowany w Internecie i w sieciach lokalnych.Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.

  Office Mobile[ | edytuj kod]

  Pakiet Office Mobile zawiera – ograniczone i dostosowane do mniejszej rozdzielczości ekranu oraz zoptymalizowane na dotyk – odpowiedniki aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Inne aplikacje takie jak OneNote, Lync czy Outlook są dostępne jako osobne aplikacje i mogą zostać pobrane ze sklepu Windows czy App Store’a. Lync i OneNote są dostępne na Google Play dla użytkowników Androida. Office Mobile umożliwia użytkownikom zapis i dostęp do dokumentów znajdujących się na OneDrive czy na SharePoincie. Dodatkowo, aplikacje z pakietu Office na platformę Windows Phone mają możliwość zapisu plików lokalnie.

  WordPerfect Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1979 roku przez Alana Ashtona, Bruce’a Bastiana i Dona Owensa, pod nazwą Satellite Software International, z siedzibą w Orem, w stanie Utah.Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.

  Office Mobile zadebiutował jako Pocket Office na Windows CE dla urządzeń Handheld PC w roku 1996. Ostatnia wersja dla Windows Phone – Microsoft Office Mobile 2013 – została wypuszczona 29 października 2012, dla telefonów firmy Apple Inc. 14 czerwca 2013, a dla użytkowników Androida 31 lipca 2013. W różnym stopniu programy są tłumaczone na 33 języki.

  World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Microsoft Office Picture Manager – oprogramowanie dołączone do pakietu Microsoft Office, począwszy od wersji 2003. Jest to podstawowy program pakietu Office służący do edycji obrazów i zarządzania obrazami.

  27 marca 2014 roku wydano nową wersję pakietu Office specjalnie stworzoną dla użytkowników iPadów. Pakiet ten zawierał odpowiedniki programów: Word, Excel i PowerPoint. Jednak są one dystrybuowane jako osobne aplikacje w sklepie Apple. Darmowa wersja umożliwia jedynie przeglądanie zawartości. W celu edycji dokumentów niezbędna jest subskrypcja Office 365.

  Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.Microsoft SharePoint Foundation (do wersji 2007 jako Microsoft Windows SharePoint Services) – oprogramowanie firmy Microsoft, podstawowa i bezpłatna dla posiadaczy licencji na Windows Server wersja serwera obsługującego technologię Sharepoint. Wersja zaawansowana i płatna jest zaimplementowana w Microsoft Office SharePoint Server.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dysk Google (znany także jako Google Drive) – usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Google Docs, dzięki czemu użytkownicy po zalogowaniu znajdą w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty.
  XML (ang. Extensible Markup Language, w wolnym tłumaczeniu Rozszerzalny Język Znaczników) – uniwersalny język formalny przeznaczony do reprezentowania różnych danych w strukturalizowany sposób.
  Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.
  Microsoft Access - system obsługi relacyjnych baz danych, wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office dla środowiska Windows. Od wersji 2.0 dostępny w wersji polskiej.
  W ogólnym rozumieniu terminy front-end i back-end odnoszą się do początkowego oraz końcowego stadium pewnego procesu. Z reguły przedstawia to sytuacja gdzie front-end jest odpowiedzialny za pobieranie danych od użytkownika oraz przekazanie ich do back-endu. Następnie back-end na podstawie tych danych wykonuje określone zadanie. Opcjonalnie front-end może pokazać użytkownikowi wyniki otrzymane od back-endu. Często stosowanym tłumaczeniem jest „fasada” i „wnętrze”.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Domena internetowa – zbiór nazw systemu nazw DNS wykorzystywanego w Internecie, składający się z nazw umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").

  Reklama