• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Microsoft FrontPage

  Przeczytaj także...
  Visual Basic for Applications (VBA) – język programowania oparty na Visual Basicu (VB) zaimplementowany w aplikacjach pakietu Microsoft Office oraz kilku innych, jak na przykład AutoCAD i WordPerfect. Ta uproszczona wersja Visual Basica służy przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami, na przykład poprzez makropolecenia.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
  Webmaster – szeroki termin, do niedawna oznaczający jedną osobę zajmującą się projektowaniem, kodowaniem, szatą graficzną oraz aktualizacją witryny internetowej. Witrynę WWW webmaster wykonuje na zamówienie osoby (firmy), która chce zaistnieć w sieci internetowej. Może to być jednorazowe zlecenie i wtedy praca kończy się z chwilą zaakceptowania projektu przez zamawiającego oraz umieszczenia witryny na wskazanym serwerze. Usługa może mieć też charakter ciągły – wtedy webmaster aktualizuje i rozbudowuje stronę zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem zleceniodawcy. Webmaster może także tworzyć witryny na własne życzenie i według własnego projektu. Profesjonalnie przygotowana strona powinna być przygotowana w zgodzie ze standardami określonymi przez W3C.

  Microsoft FrontPage – nierozwijany pakiet webmasterski firmy Microsoft, dostępny jako oddzielna aplikacja lub jako część pakietu Microsoft Office, także w polskiej wersji językowej. Jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi webmasterskich na rynku, zwłaszcza w firmach i biurach, w środowisku Windows. Program był dostępny także w środowisku Mac OS w 1998, ale nie dorównywał wtedy konkurencji i od tego czasu Microsoft go w tym środowisku nie aktualizował. Od wersji 2002 dostępny w polskiej wersji językowej.

  Vermeer Technologies Inc. – firma produkująca oprogramowanie z siedzibą w Cambridge w Massachusetts, USA, która w 1995 r. była twórcą pierwszej wersji graficznego edytora stron internetowych, FrontPage.HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

  Program był pierwotnie rozwijany przez firmę Vermeer Technologies, ale w styczniu 1996 r. został zakupiony przez Microsoft i rozwinięty do obecnej postaci.

  FrontPage pracuje w trybie graficznym (WYSIWYG), ale daje też dostęp do kodu źródłowego dokumentu, pozwalając redagować kod ręcznie, z użyciem znaczników HTML.

  Najistotniejszą z punktu widzenia konstrukcji witryny cechą edytora jest możliwość tworzenia i zarządzania całymi kompleksami stron, z automatyczną kontrolą ich spójności w trakcie wprowadzania zmian – dodawania i usuwania stron, czy też zmian we wzajemnych powiązaniach. Narzędzia do raportowania umożliwiają wykrywanie usterek w konstrukcji witryny. Dostępne są funkcje umożliwiające pracę grupową nad witryną, narzędzia do wysyłania witryny na serwer (z możliwością selektywnego wysyłania zmodyfikowanych elementów). FrontPage umożliwia też automatyzację wielu zadań za pomocą wbudowanego języka makropoleceń – Visual Basic for Applications.

  Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.Microsoft Expression Web - nazwie kodowej Quartz jest edytorem HTML w trybie WYSIWYG i głównym programem wydanym przez Microsoft do projektowania stron internetowych zastępując Microsoft FrontPage. Jest częścią pakietu Expression Studio. Expression Web jest odpowiedzią na zapotrzebowanie profesjonalnych webmasterów szukających wysokiej jakości programu do tworzenia stron dla firm. Program obsługuje XML, CSS 2.1, ASP.NET 2.0, XHTML, JavaScript i inne technologie używane do projektowania stron bardziej dynamicznych, interaktywnych i łatwiejszych w nawigacji. Wymaga środowiska .NET Framework 2.0. (oraz .NET Framework 3.0 i 3.5 dla Expression Web 2)

  Program zawiera zaawansowane narzędzia edycyjne, w tym: praca na warstwach, zagnieżdżanie gotowych komponentów, praca z użyciem szablonów (w tym tzw. dynamicznych szablonów sieci Web), zindywidualizowana lub hurtowa modyfikacja graficznej oprawy dokumentów, dostosowywanie kodu do docelowej przeglądarki internetowej.

  Adobe Dreamweaver (dawniej Macromedia Dreamweaver) – program komputerowy firmy Adobe (dawniej Macromedia) przeznaczony do tworzenia stron WWW. Aktualnie w sprzedaży znajdują się wersje programu na platformy Windows i Mac OS. Najnowsza wersja programu to Adobe Dreamweaver CS6, dostępna od 24 kwietnia 2012 roku.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

  Pakiet dostępny jest w polskiej wersji językowej, z polskimi narzędziami językowymi.

  Niektórzy komentatorzy uważają za wadę wprowadzanie przez edytor pewnej ilości "nadmiarowego" kodu związanego ze specyficznymi narzędziami FrontPage'a, który często powoduje, że strona wynikowa jest niezgodna ze standardami i wyświetla się niepoprawnie w niektórych przeglądarkach.

  FrontPage Express - prosty edytor stron internetowych dostarczany przez Microsoft razem z przeglądarką internetową Internet Explorer v. 4. Firma zaniechała już rozwijania tego produktu.Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.

  Obecnie program Microsoft FrontPage rozwijany jest pod nazwą Microsoft Office SharePoint Designer. Równoległym produktem Microsoftu jest Microsoft Expression Web.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Microsoft Office SharePoint Designer
 • Microsoft Expression Web
 • FrontPage Express
 • Macromedia Dreamweaver
 • Nvu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Microsoft Finalizes Office 2003, Sets Pricing and October Launch Date - By Paul Thurrott (August 20, 2003) WinInfo - InstantDoc #39901

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • FrontPage 2003 — Pomoc i instrukcje (pol.)
 • Blog programu FrontPage (ang.)
 • Historia Microsoft FrontPage (ang.)
 • Microsoft Office SharePoint Designer – program firmy Microsoft do tworzenia stron internetowych. SharePoint Designer jest następcą programu FrontPage. Jest osobnym programem z rodziny Microsoft Office 2007 oraz Microsoft Office 2010 i nie wchodzi do żadnej z ośmiu wersji pakietu. Program pracuje w trybie graficznym (WYSIWYG), ale daje też dostęp do kodu źródłowego dokumentu, pozwalając redagować kod ręcznie, z użyciem znaczników HTML.Nvu [enwju:] to wizualny edytor stron www oparty na Kompozytorze stron z pakietu Mozilla udostępniany na licencjach typu Open Source. W chwili obecnej program obsługuje język HTML w wersji 4.01, XHTML w wersji 1.0 oraz CSS w wersji 1 oraz 2. Podobnie jak przeglądarka Firefox i program pocztowy Thunderbird jest samodzielną aplikacją (w przeciwieństwie do zintegrowanego pakietu Mozilla).
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.279 sek.