Microlensing Observations in Astrophysics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kopuła teleskopu MOA na Mount John

Microlensing Observations in Astrophysics (MOA, pol. Obserwacje mikrosoczewkowania w astrofizyce) – projekt naukowy mający na celu obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Jego celem jest wykrywanie planet pozasłonecznych, ciemnej materii i badania atmosfer gwiazd. Tworzą go naukowcy z Nowej Zelandii i Japonii, pod kierownictwem prof. Yasushi Muraki z Nagoya University; często współpracują z innymi grupami badającymi zjawiska mikrosoczewkowania, jak OGLE.

Atmosfera — gazowa powłoka otaczająca planetę o masie wystarczającej do utrzymywania wokół siebie warstwy gazów w wyniku działania grawitacji. Ta definicja stosuje się do planet skalistych i księżyców. W przypadku gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz, oraz gwiazd (por. atmosfera słoneczna) terminem atmosfery określa się tylko zewnętrzne (przezroczyste) warstwy gazowej powłoki, z których promieniowanie dociera bezpośrednio do obserwatora. Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

W ramach projektu MOA odkryto m.in. planety:

Nagoja, Nagoya (jap. 名古屋市, Nagoya-shi) jest czwartym co do wielkości miastem w Japonii oraz stolicą prefektury Aichi, w regionie Chūbu, na wyspie Honsiu. Jest również największym portem w Japonii. Leży nad zatoką Ise. Aglomerację Nagoi zamieszkuje około 9 mln ludzi, czyniąc ją trzecią co do wielkości w kraju, po Tokio i Osace.The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.
 • MOA-2007-BLG-192-L b,
 • MOA-2007-BLG-400Lb,
 • MOA-2009-BLG-266Lb.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna MOA
 • MicroFUN - Microlensing Follow-Up Network
 • Mikrosoczewkowanie grawitacyjne – szczególny przypadek zjawiska soczewkowania grawitacyjnego, w którym obiekty soczewkujące mają (stosunkowo niewielką) masę rzędu masy Słońca.MOA-2007-BLG-400Lb – planeta pozasłoneczna typu gazowy olbrzym o masie 0,5-1,3 mas Jowisza orbitująca wokół gwiazdy MOA-2007-BLG-400L, położonej ok. 6000 parseków (20 tysięcy lat świetlnych) od Ziemi. Planetę wykryła grupa poszukująca planet o nazwie MicroFUN przy użyciu metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Zjawisko o nazwie MOA-2007-BLG-400, w którym znaleziono planetę, odkryte zostało przez eksperyment mikrosoczewkowy MOA 5 września 2007 roku, natomiast anomalia planetarna pojawiła się 10 września 2007 roku i zaobserwowana została przez 1,3 metrowy teleskop w Chile. Publikacja odkrycia ukazała się 20 czerwca 2009 w prestiżowym czasopiśmie naukowym Astrophysical Journal. W odkryciu brali udział polscy astronomowie z grup MicroFUN i OGLE.
  Warto wiedzieć że... beta

  MOA-2009-BLG-266Lb – planeta pozasłoneczna typu superziemia okrążająca gwiazdę MOA-2009-BLG-266L, odkryta w 2009 przy użyciu metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego przez naukowców z grupy MOA (praca, w której ogłoszono odkrycie tej planety została opublikowana w 2011). Planeta ma masę 10,4 ± 1,7 M⊕ i krąży wokół gwiazdy o masie 0,56 ± 0,09 M☉, odległej o 3040 ± 330 pc od Ziemi. Półoś wielka orbity wynosi 3,2 −0,5 j.a., a okres orbitalny – 7,6 −1,4 lat.
  MOA-2007-BLG-192-L b – planeta pozasłoneczna typu superziemia, orbitująca wokół brązowego karła MOA-2007-BLG-192L. Układ planetarny MOA-2007-BLG-192 został odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach programu MOA-II, przy współpracy uczonych z Polski (projekt OGLE). Planetę wraz z macierzystą gwiazdą odkryto 2 czerwca 2008 r. przy pomocy metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

  Reklama