MicroSD
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Kingston Technology – to firma produkująca głównie pamięci RAM do komputerów, karty pamięci (CF, SD, MMC), pamięci przenośne typu PenDrive (DataTraveler), odtwarzacze multimedialne (K-PEX 100). Firma produkuje także dyski SSD.exFAT (Extended File Allocation Table, znany również jako FAT64) jest systemem plików stworzonym przez Microsoft specjalnie na potrzeby nośników zewnętrznych (np.: pamięci flash, dyski SSD, zewnętrzne dyski magnetyczne). Został zawarty w następujących systemach operacyjnych: Windows Embedded CE 6.0, Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1, Windows 7 i Windows Server 2008. Ponadto dla Windows XP i Windows Server 2003 Microsoft opublikował stosowną aktualizację. System plików domyślnie obsługuje system Mac OS X Snow Leopard 10.6.5 lub nowszy. exFAT może być używany wszędzie tam, gdzie system plików NTFS nie jest najlepszym rozwiązaniem, na przykład ze względu na dużą nadmiarowość struktury danych i zaawansowany systemem zarządzania prawami dostępu i własności.

SD (ang. secure digital) – standard kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Standard rozwijał się wypracowując kilka wersji.
Poza grubością, ich wymiary są identyczne z kartami MMC.
Karty SD mają 9 wyprowadzeń. Dodatkowo karta SD ma na brzegu przełącznik blokujący możliwość zapisu.
Dostępne są karty SD o pojemnościach od 8 MB do 2 TB. Karty od 4 GB do 32 GB określane są jako SDHC. Karty od 64 GB do 2 TB określane są jako SDXC. Starsze urządzenia mają problemy z ich obsługą. Sporadycznie można również spotkać karty 4 GB SD (nie SDHC). Ten podział wynika z systemu plików stosowanego przy formatowaniu kart SD. Tym systemem jest FAT16, w którym ograniczenie rozmiaru partycji wynosi 2 GB. Wyjątkowo w tym systemie plików można utworzyć partycję o wielkości 4 GB, jednak tylko niewielka liczba urządzeń, niebędących komputerami, jest w stanie obsłużyć taką strukturę; nawet część komputerowych systemów operacyjnych nie obsługuje 4 GB partycji w systemie FAT16. Właśnie z tego powodu w grupie kart SD (SDHC) od 4 GB do 32 GB powierzchnia adresowana jest zgodnie z systemem plików FAT32. Powyżej 32 GB pojemności karty SD są często formatowane w systemie exFAT, gdyż w FAT32 przy wielkości partycji ponad 32 GB znacznie spada wydajność jej obsługi (zgodnie z opinią Microsoftu, będącego twórcą tego formatu).
Zastosowania[ | edytuj kod]
Karty pamięci SD są powszechnie stosowane w:
Wymiary miniSD i microSD[ | edytuj kod]
W 2003 roku zaprezentowano kartę zgodną programowo z SD ale o mniejszych wymiarach (21,5 × 20 × 1,4 mm) zwaną miniSD, standard ten obecnie praktycznie nie jest używany. W 2005 przedstawiono kartę o wymiarach 11 × 15 × 1 mm, zwaną microSD. Do kart tych opracowano adaptery umożliwiające użycie ich w miejsce kart SD.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]