• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michelle Obama  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Longin Hieronim Pastusiak (ur. 22 sierpnia 1935 w Łodzi) – polski polityk, historyk i politolog, amerykanista, działacz PZPR, SdRP i SLD; w latach 1991–2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2001–2005 senator i marszałek Senatu V kadencji.The Sunday Times – brytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym ukazujący się w niedziele, wydawany przez News UK (część News Corp), siostrzana gazeta dziennika The Times.

  Michelle LaVaughn Obama z domu Robinson (ur. 17 stycznia 1964 w Chicago) – amerykańska prawniczka. Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych w latach 2009–2017, małżonka 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Michelle La Vaughn Robinson urodziła się 17 stycznia 1964 w Chicago. Jej ojcem był Fraser Robinson (1935–1991), natomiast matką jest Marian Shields Robinson, sekretarka (urodzona w 1937). Pradziadek Michelle był niewolnikiem na plantacji w Georgetown. Fraser Robinson był pracownikiem miejskich wodociągów i działaczem Partii Demokratycznej. Starszy brat Michelle, Craig, był koszykarzem. W 1970 rodzina Robinsonów przeniosła się do nieco bogatszej dzielnicy Chicago – South Shore. Już od najmłodszych lat, Michelle była świadkiem segregacji rasowej. Uczęszczała do Whitney M. Young Magnet High School(ang.), jednocześnie uczestnicząc w wykładach z zakresu biologii w college’u Kennedy–King(ang.).

  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.

  Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła w 1981 studia na Uniwersytecie Princeton. Przyszła pierwsza dama najchętniej spędzała czas z czarnoskórymi rówieśnikami, których na całej uczelni było około 10%. W 1985 ukończyła naukę w Princeton z tytułem Bachelor of Arts i rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Pod koniec edukacji w Princeton napisała pracę pt. Princeton-Educated Blacks and the Black Community. Na Harvardzie należała do organizacji Black Law Students Association(ang.). Dwa lata później ukończyła studia.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu studiów zatrudniła się w kancelarii prawniczej Sidley Austin(ang.). W tej właśnie firmie poznała swojego przyszłego męża, Baracka Obamę. Wkrótce potem oboje zaczęli się spotykać, a w 1991 się zaręczyli. Po zaręczynach pojechali do Kenii, gdzie Obama przedstawił jej swoją rodzinę. Pobrali się 3 października 1992, a w podróż poślubną udali się na Zachodnie Wybrzeże.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Z mężem Barackiem Obamą, styczeń 2009

  W 1995, gdy Obama planował rozpocząć działalność polityczną jako stanowy senator, Michelle początkowo zaprotestowała przeciw temu pomysłowi. Ostatecznie jednak poparła męża i aktywnie włączyła się w kampanię. Pracowała wówczas jako asystentka burmistrza Chicago Richarda Daleya. W 2001 zatrudniła się w szpitalu przy Uniwersytecie Chicagowskim. Gdy w 2004 jej mąż planował kandydować do Senatu, ponownie się sprzeciwiła, jednak ostatecznie zmieniła zdanie i wzięła udział w kampanii. Po zwycięskich wyborach, Barack przeniósł się do Waszyngtonu, natomiast Michelle pozostała w Chicago.

  Richard M. Daley Richard Michael Daley – (ur. 24 kwietnia 1942) w Chicago, USA. Amerykański polityk, do 16 maja 2011 roku burmistrz Chicago z ramienia Partii Demokratycznej.Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku odbyły się we wtorek 4 listopada 2008. Oficjalnie, dane z 100% lokali wyborczych ogłoszone 22 stycznia 2009 potwierdziło, że głosowanie przeprowadzone do 4 listopada 2008 przyznało kandydatom na elektorów popierających Baracka Obamę i Josepha Bidena 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów dla elektorów Johna McCaina i Sarę Palin. Pozostali kandydaci nie uzyskali głosów elektorskich. Podział ten odzwierciedla ordynację większościową z jednym zwycięzcą, we wszystkich stanach USA z wyjątkiem stanów Maine i Nebraska.

  W 2007, kiedy jej mąż ogłosił chęć kandydowania na prezydenta, przeszła na pół etatu pracy w szpitalu, by pomóc w kampanii wyborczej. W trakcie kampanii, wymogła na mężu rzucenie nałogu palenia papierosów. Po zwycięskich wyborach, wprowadziła się do Białego Domu, wraz z rodziną. Szefową jej biura we Wschodnim Skrzydle została Jackie Norris(ang.), która regularnie spotykała się z szefem kancelarii prezydenta, Rahmem Emanuelem. Jesienią 2009 agitowała na rzecz Chicago, jako kandydata do organizacji igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Wraz z mężem, pojechała na obrady Komitetu Olimpijskiego do Kopenhagi, jednak mimo tego, kandydatura Chicago odpadła w pierwszym głosowaniu. Jak większość poprzednich pierwszych dam, zaangażowała się w działalność społeczną. Zaangażowała się m.in. w propagowanie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Zajmowała się także rozpowszechnianiem zdrowego stylu życia. W 2010 rozpoczęła program walki z otyłością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pod nazwą Let’s Move!(ang.) (pol. Ruszajmy się!). Tym samym zaapelowała do koncernów żywnościowych, by zmieniły swoją politykę marketingową. W wyniku tego, prezydent zobowiązał agencje federalne do opieki nad programem zdrowego żywienia. Ponadto pierwsza dama powołała fundację Partnership for Healthy America, która miała się zająć walką z otyłością. W 2011 zachęcała Amerykanki do jak najdłuższego karmienia piersią dzieci, powołując się na badania, które mówiły, że dłuższy okres karmienia piersią zmniejsza ryzyko nadwagi. Za swoją działalność otrzymała nagrodę Big Help Award w marcu 2010 roku.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.
  Podczas inauguracji prezydenckiej w styczniu 2021

  Pełniąc obowiązki pierwszej damy, określała trendy w modzie amerykańskiej. Według prasy amerykańskiej jej stroje prezentują się nienagannie, dzięki czemu w marcu 2009, zaprezentowała się na okładce „Vogue’a”. Zajmuje 50. miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata sporządzonej przez tygodnik „Angora” jako posiadaczka 11,8 miliona USD majątku osobistego.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  13 listopada 2018 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się długo wyczekiwana i zapowiadana autobiografia Michelle Obamy pod oryginalnym tytułem Becoming(ang.). Szybko zyskała status bestsellera – tylko w dniu premiery w USA i Kanadzie sprzedano ponad 725 tys. egzemplarzy. Do początkowego nakładu 1,8 mln. egzemplarzy szybko rozpoczęto dodruk dodatkowych 800 tys. Książka była efektem umowy, którą w 2017 roku Obamowie podpisali z wydawnictwem „Penguin Random House”. Kontrakt miał wartość 65 mln. dolarów i była to najwyższa kwota jaką kiedykolwiek zapłacono za prezydencki pamiętnik. Do 2019 roku książkę wydano w kilkudziesięciu krajach, w 25. wersjach językowych. W języku polskim została opublikowana w 2019 roku przez Wydawnictwo Agora (tłum. Dariusz Żukowski)

  Otyłość (łac. obesitas) – patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Wyszła za mąż za Baracka Obamę 3 października 1992 w Chicago. Ślubu, który odbył się w Trinity United Church of Christ w Chicago, udzielił pastor Jeremiah Wright. Obamowie mają dwie córki: Malię Ann (ur. 4 lipca 1998) oraz Nataszę „Sashę” (ur. 10 czerwca 2001). Obie córki uczęszczały do szkoły prywatnej University of Chicago Laboratory Schools. W 2018 ogłosiła, że dzieci, które ma z Barackiem Obamą urodziły się w wyniku procedury in vitro.

  Segregacja rasowa (oddzielenie) – rodzaj sformalizowanej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji opartej na kryterium rasy, której cechą charakterystyczną jest oddzielenie jednej rasy od drugiej. Separacja może mieć charakter geograficzny, ale zazwyczaj była stosowana poprzez świadczenie usług za pomocą oddzielnych instytucji, jak szkoły czy transport publiczny.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.
  Georgetown – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Karolina Południowa, siedziba administracyjna hrabstwa Georgetown.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.
  Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego, w której dwie pięcioosobowe drużyny grają przeciwko sobie próbując zdobyć punkty umieszczając piłkę w koszu. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych dyscyplin na świecie. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Karmienie piersią – najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku właściwy rozwój już od pierwszych chwil jego życia, kiedy w piersiach pojawia się siara – substancja bogata w ciała odpornościowe, białko, witaminy A i E, sole mineralne, oraz chroniąca piersi przed bakteriami. Skład pokarmu jest ściśle zindywidualizowany i dostosowany w pełni do potrzeb dziecka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.089 sek.