• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michele Lee

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.James Brolin, właściwie Craig Kenneth Bruderlin (ur. 18 lipca 1940 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.

  Michele Lee, właściwie Michelle Lee Dusick (ur. 24 czerwca 1942 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) - amerykańska piosenkarka, tancerka, aktorka, producent filmowy i częsty gość teleturnieju w latach 70.

  Życiorys[]

  Ma pochodzenie żydowskie. Córka Jacka Dusicka, charakteryzatorka studia MGM lat 50. i 60. oraz Sylvii Helen Dusick, ma młodszego brata, który został adwokatem okręgu administracyjnego.

  W 1960 roku ukończyła Alexander Hamilton High School w Los Angeles i występowała na Broadwayu w sztuce Vintage '60 (1960-65) i Bravo Giovanni (1962). Rok potem pojawiła się w jednym z odcinków sitcomu The Many Loves of Dobie Gillis, 1961. Zagrała rolę Rosemary w musicalu Jak dla sukcesu w biznesie poza realnym zmęczeniem (How to Succeed in Business Without Really Trying) na scenie (1962) i wkrótce na kinowym ekranie (1967). W 1973 roku powróciła na Broadway w musicalu Huśtawka (Seesaw) jako Gittel Mosca, a za rolę zdobyła nagrodę Drama Desk i nominację do nagrody Tony'ego.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pierwsza gwiazda pojawiła się w 1960 dla Joanne Woodward, jedna z największych atrakcji turystycznych Hollywood. Wybrane spośród ok. 2400 osób posiadających gwiazdy na bulwarze Hollywood lub na Vine Street, wraz z nazwami miejsc w których się znajdują:

  Pojawiła się w komedii fantasy Kochany Chrabąszcz (The Love Bug, 1968), dramacie Komik (The Comic, 1969) i serialu ABC Marcus Welby, lekarz medycyny (Marcus Welby, M.D., 1970, 1972) z Jamesem Brolinem. Była główną bohaterką programu rozrywkowego CBS Michele Lee zaprasza (The Michele Lee Show, 1974). Sławę międzynarodową zdobyła kreacją Karen Fairgate MacKenzie w operze mydlanej CBS Węzły lądowania (Knots Landing, 1979-93), za którą otrzymała czteroktornie nagrodę Soap Opera Digest i była nominowana do nagrody Emmy, była także reżyserem kilku odcinków. Można ją było dostrzec w sześciu odcinkach sitcomu ABC Statek miłości (The Love Boat, 1977, 1978 , 1982) oraz sitcomie NBC Para nie do Pary (Will & Grace, 2005).

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  W dniu 19 listopada 1998 roku jej gwiazda pojawiła się na chodniku Alei Gwiazd w Hollywood przy 6363 Hollywood Blvd.

  Życie prywatne[]

  W 1963 roku poznała w teatrze aktora Jamesa Farentino i w dniu 22 lutego 1966 roku wzięli ślub. Mają syna Davida (ur. 6 lipca 1969). Jednak w 1982 roku rozwiedli się. W dniu 27 września 1987 roku poślubiła Freda A. Rappoporta.

  Linki zewnętrzne[]

 • Michele Lee w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Michele Lee w bazie filmweb.pl
 • Michele Lee w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Statek miłości (ang. The Love Boat) – amerykański serial telewizyjny, który pierwotnie wyświetlany był w latach 1977-1986 przez stację telewizyjną ABC.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.