• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michele Dancelli

  Przeczytaj także...
  41. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1968 odbyły się we włoskiej miejscowości Imola (wyścig zawodowców mężczyzn i kobiet) oraz w urugwajskim mieście Montevideo (amatorzy indywidualnie i drużynowo), w dniach 31 sierpnia - 1 września 1968 roku.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Michele Dancelli (ur. 8 maja 1942 w Castenedolo) – włoski kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Vittorio Adorni (ur. 14 listopada 1937 w San Lazzaro di Parma) - włoski kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz zwycięzca Giro d’Italia.45. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1972 odbyły się we francuskim mieście Gap, w dniach 5 - 6 sierpnia 1972 roku. Rozegrano tylko zawody zawodowców, ponieważ amatorzy rywalizowali na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Michele Dancelli osiągnął w 1968 roku, kiedy zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Imoli. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie jego rodak Vittorio Adorni oraz Belg Herman Van Springel. Wynik ten powtórzył na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Zolder. Tym razem lepsi okazali się Holender Harm Ottenbros oraz Belg Julien Stevens. W tej samej konkurencji był też między innymi szósty na MŚ w Gap w 1972 roku i siódmy na MŚ w Mendrisio rok wcześniej. Ponadto wygrywał między innymi Gran Premio Industria e Commercio di Prato w latach 1964, 1965 i 1967, Giro del Veneto w latach 1965-66, Giro dell'Appennino w latach 1965-67, Giro dell'Emilia w latach 1965 i 1967, La Flèche Wallonne w 1966 roku oraz Mediolan-San Remo cztery lata później. Wielokrotnie startował w Giro d'Italia, wygrywając łącznie 11 etapów. Najlepszy wynik osiągnął w 1970 roku, kiedy był czwarty w klasyfikacji generalnej i drugi w klasyfikacji punktowej. Był też siódmy w klasyfikacji generalnej i trzeci w punktowej w 1968 roku oraz odpowiednio szósty i trzeci rok później. W 1969 roku wygrał jeden etap Tour de France i zajął dwudzieste miejsce w klasyfikacji generalnej. W 1967 roku wystartował w Vuelta a Espana, ale nie ukończył rywalizacji. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Kilkakrotnie zdobywał medale mistrzostw kraju, w tym złote w latach 1963, 1965 i 1966. W 1974 roku zakończył karierę.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Julien Stevens (ur. 25 lutego 1943 w Mechelen) – belgijski kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata.La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mediolan-San Remo, wł. Milano-Sanremo – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w marcu; nazywany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata".
  44. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1971 odbyły się w szwajcarskim mieście Mendrisio, w dniach 4 - 5 września 1971 roku.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  42. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1969 odbyły się w belgijskiej miejscowości Zolder (wyścig zawodowców mężczyzn i kobiet) oraz w czechosłowackim mieście Brno (amatorzy indywidualnie i drużynowo), w dniach 22 - 24 sierpnia 1969 roku.
  Harm Ottenbros (ur. 27 czerwca 1943 w Alkmaar) - holenderski kolarz szosowy, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.