• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michel Sabbah

  Przeczytaj także...
  Łaciński Patriarchat Jerozolimy (łac. Patriarchatus Hierosolymitanus Latinorum, arb. كنيسة اللاتين في القدس, heb. הפטריארכיה הלטינית) - rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie. Nie wchodzi w skład żadnej metropolii.Uniwersytet w Betlejem (arab. ‏جامعة بيت لحم‎) – palestyńska uczelnia katolicka (niepubliczna) znajdująca się w Betlejem.
  91 podróż apostolska Jana Pawła II odbyła się w dniach 20–26 marca 2000. Papież odwiedził wówczas Jordanię i Izrael (Ziemię Świętą).
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  Michel Sabbah (arab. ميشيل صباح; ur. 19 marca 1933 w Nazarecie) − izraelski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk humanistycznych, rektor Uniwersytetu w Betlejem w latach 1980–1988, łaciński patriarcha Jerozolimy i tym samym wielki przeor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w latach 1987–2008, przewodniczący Konferencji Biskupów Łacińskich Regionów Arabskich w latach 1987–2008, przewodniczący Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej w latach 1992–2008, od 2008 arcybiskup senior łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.

  Alberto Gori OFM, arab. ألبيرتو جوري (ur. 9 lutego 1889 w San Piero Agliana we Włoszech, zm. 25 listopada 1970 w Jerozolimie) – arcybiskup katolicki, łaciński patriarcha Jerozolimy, były Kustosz Ziemi Świętej, franciszkanin.Bazylika św. Piotra na Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano) – zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu oraz jedna z wielu bazylik papieskich (dawniej patriarchalnych).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Arcybiskup Michel Sabbah urodził się 19 marca 1933 w Nazarecie. W październiku 1949 podjął naukę w Seminarium Patriarchatu Łacińskiego w Bejt Dżala (Beit Jala) koło Betlejem. 29 czerwca 1955 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk patriarchy Alberto Goriego, po czym został wikariuszem parafii Madaba w Jordanii. Od 1957 wykładał język arabski w seminarium, które wcześniej ukończył. W latach 1959-1964 studiował filologię arabską na Uniwersytecie Świętego Józefa w Bejrucie. Od 1964 zajmował się w jerozolimskiej łacińskiej kurii patriarchalnej sprawami młodzieży. Od 1966 zarządzał szkołami prowadzonymi przez diecezję patriarchalną. W 1968 wyjechał do Dżibuti, gdzie wykładał arabistykę i islamistykę dla pracujących tam Europejczyków. Po powrocie stamtąd w 1970 został proboszczem parafii Chrystusa Króla w Ammanie - stolicy Jordanii. W 1973 uzyskał doktorat z filologii arabskiej na Sorbonie. W 1980 został wybrany rektorem Uniwersytetu Betlejemskiego.

  Łaciński Patriarcha Jerozolimy - duchowny katolicki będący głową utworzonego w miejsce patriarchatu prawosławnego, po zdobyciu Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 r., Patriarchatu Jerozolimskiego. Po zdobyciu Jerozolimy przez Saladyna siedzibę patriarchy przeniesiono do Akki, a po jej upadku w 1291 r. na Cypr.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  11 grudnia 1987 został wybrany na łacińskiego patriarchę Jerozolimy. 6 stycznia 1988 sakry biskupiej udzielił mu w Bazylice św. Piotra na Watykanie papież Jan Paweł II. Jako patriarcha przyjął Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku. Pełnił urząd do czerwca 2008, kiedy nowym łacińskim patriarchą Jerozolimy wybrany został arcybiskup Fouad Twal.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Patriarch Michel Sabbah [Catholic-Hierarchy], www.catholic-hierarchy.org [dostęp 2019-11-28].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Michel Sabbah w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2013-03-19]
 • H.B. Patriarch Emeritus Michel Sabbah (ang.). www.lpj.org. [dostęp 2010-06-08].
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie (łac. Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani) Bożogrobcy, Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, w Polsce znany także jako Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego to zakon wywodzący się z założonej w 1099 r. przez Gotfryda z Bouillon kapituły. Początkowo zakon stanowiło 20 kanoników sprawujących służbę duszpasterską i 50 rycerzy krzyżowych wywodzących się z najlepszych domów rycerskich. Podlegali oni zwierzchnikowi kościoła łacińskiego w Ziemi Świętej czyli biskupowi Jerozolimy. W czasach stacjonowania w Palestynie (do XIII wieku) do ich podstawowych obowiązków należało oprowadzanie pątników, obrona Grobu Chrystusa oraz uczestniczenie w wyprawach przeciw niewiernym. Kapituła składała się z duchownych i rycerzy, jednak szybko dominującą rolę zaczęli odgrywać kapłani. Regułę św. Augustyna nadał im patriarcha Arnulf z Rohez (1114 r.). W 1122 r. zatwierdził ją papież Kalikst II.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.
  Amman (arab. عمان) – stolica Jordanii, położona na płaskowyżu w północnej części kraju na wysokości około 850 m n.p.m., na wschód od Rowu Jordanu. Ośrodek administracyjny muhafazy Amman. Ludność: 2 125 400 mieszkańców (2005), w tym duża liczba uchodźców palestyńskich.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fouad Twal, arab. فؤاد طوال (ur. 23 października 1940 w Madabie w Jordanii) – katolicki arcybiskup, łaciński patriarcha Jerozolimy, Wielki Kanclerz Uniwersytetu w Betlejem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.