• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michel Pelchat

  Przeczytaj także...
  Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.19. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1968 odbyły się w stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburg - Luksemburgu, 25 lutego 1968 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców i amatorów.
  Julien Van Den Haesevelde (ur. 24 sierpnia 1943 w Schorisse) – belgijski kolarz przełajowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Michel Pelchat (ur. 11 stycznia 1938 w Camembert - zm. 1 kwietnia 1975 w Plaisir) – francuski kolarz przełajowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Michel Pelchat osiągnął w 1967 roku, kiedy zdobył złoty medal w kategorii amatorów podczas przełajowych mistrzostw świata w Zurychu. W zawodach tych wyprzedził Belga Juliena Van Den Haesevelde oraz Szwajcara Petera Frischknechta. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Luksemburgu już jako zawodowiec zajął trzecie miejsce. Lepsi okazali się tam tylko Belg Eric De Vlaeminck i Szwajcar Hermann Gretener. Pelchat był także czwarty podczas mistrzostw świata w Overboelare w 1964 roku, gdzie w walce o medal lepszy był jego rodak, Joseph Mahé. Trzykrotnie zdobywał medale mistrzostw kraju, w tym złote w latach 1964 i 1966. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1971 roku zakończył karierę.

  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Zginął w wypadku samochodowym 1 kwietnia 1975 roku w okolicy Plaisir.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Peter Frischknecht (ur. 12 marca 1946 w Uster) – szwajcarski kolarz przełajowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata.
  18. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1967 odbyły się w szwajcarskim Zurychu, 19 lutego 1967 roku. Rozegrano wyścig mężczyzn w kategorii zawodowców oraz po raz pierwszy w historii wyścig mężczyzn w kategorii amatorów.
  Eric De Vlaeminck (ur. 23 marca 1945 w Eeklo) – belgijski kolarz przełajowy i szosowy, wielokrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Joseph Mahé (ur. 31 października 1937 w Trévières - zm. 5 lipca 1987 w Créteil) – francuski kolarz przełajowy i szosowy, brązowy medalista przełajowych mistrzostw świata.
  15. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1964 odbyły się w belgijskiej miejscowości Overboelare, 16 lutego 1964 roku. Rozegrano tylko wyścig mężczyzn w kategorii zawodowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.