• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michel Murr

  Przeczytaj także...
  Dżubran Ghassan Tueni, arab.: جبران تويني , ang.: Gebran Tueni (ur. 17 września 1957 w Bejrucie, zm. 12 grudnia 2005 w Bejrucie) – polityk libański, dziennikarz.Kada Al-Matin (arab. قضاء المتن, ang. Matn/Metn District) – jednostka administracyjna w środkowym Libanie, należąca do Muhafazy Dżabal Lubnan. Stosuje się też dla niego nazwę Północny Al-Matin, gdyż obejmuje tylko część historycznego regionu, pozostały fragment wchodzi w skład dystryktów Kada Babda i Kada Alajh. Dystrykt zamieszkiwany jest przede wszystkim przez ludność chrześcijańską, w tym przez mniejszość ormiańską.
  Blok Michela Murra lub Blok Matin (Metn) − libański blok wyborczy pod przywództwem Michela Murra, zrzeszający chrześcijańskich polityków z dystryktu Al-Matin.

  Michel Murr (ur. 29 września 1932 r. w Bataghrin) – prawosławny przedsiębiorca i polityk libański, były minister spraw wewnętrznych, obecnie członek parlamentu libańskiego, reprezentujący chrześcijański okręg Al-Matin. Był przywódcą Bloku Metn, wchodzącego w skład prosyryjskiego Bloku Zmian i Reform. Jest ojcem wicepremiera i ministra obrony, Eliasa Murra. Przez pewien czas był również teściem zamordowanego publicysty Dżubrana Tueniego. Jego wnuczka, dziennikarka Najla Tueni-Maktabi jest niezależną deputowaną z ramienia Sojuszu 14 Marca.

  Sojusz 14 Marca (arab. حلف 14 آذار) – sojusz antysyryjskich ugrupowań politycznych powstały po cedrowej rewolucji w Libanie. W jego skład weszli przedstawiciele różnych nurtów politycznych (liberałowie, konserwatyści, socjaliści, nacjonaliści i umiarkowani islamiści) oraz religijnych (sunnici, chrześcijanie, druzowie). Na arenie międzynarodowej wspierany jest głównie przez Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone.Najla Tueni-Maktabi (ur. 31 sierpnia 1982 r. w Bejrucie) – libańska dziennikarka (An-Nahar), lewicowa działaczka polityczna, związana z Sojuszem 14 Marca, córka Dżubrana Tueniego i Mirny Murr, wnuczka Michela Murra. W 2009 r. została wybrana jako najmłodsza deputowana libańskiego Zgromadzenia Narodowego. W tym samym roku zawarła na Cyprze cywilny związek małżeński z prezenterem telewizyjnym, Malekiem Maktabim. W swojej działalności publicystycznej i politycznej opowiada się za świeckim charakterem państwa i rezygnacją z dominującej roli religii w życiu publicznym Libanu.

  Zapoznaj się również z: El Murr (rodzina)

  Bataghrin (arab: بتغرين) – miejscowość w Libanie, w dystrykcie Al-Matin, 33 km od Bejrutu. Bataghrin zamieszkiwane jest przez ludność chrześcijańską (75% prawosławni, 25% katolicy). Najliczniejsze nazwiska to: Saliba, Murr, Samaha, Rafik.El Murr lub Al Murr – wpływowa, prawosławna rodzina libańska z dystryktu Al-Matin. Podobnie brzmiące nazwisko Murr występuje także wśród osób narodowości niemieckiej oraz pochodzących ze Szkocji.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Michel Murr – www.katagogi.com (ang.)
 • Michel Murr – www.fanoos.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Elias Murr (ur. 30 stycznia 1962 r. w Bteghrin) – prawosławny polityk libański, prawnik i przedsiębiorca, były minister spraw wewnętrznych, wicepremier i minister obrony, syn Michela Murra, mąż Karin Lahud, córki prezydenta Emila Lahuda. 12 lipca 2005 roku przeprowadzono na niego nieudany zamach bombowy.Blok Zmian i Reform - grupa parlamentarna w libańskim Zgromadzeniu Narodowym, która powstała w 2005 roku (21 deputowanych, a po wyborach w 2009 roku liczy 27 członków), reprezentująca okręgi: Al-Matin, Bejrut 2, Kasarwan-Dżubajl, Dżezzin, Babda, Alajh, Baalbek-Hirmil, Zgharta. Polityczny sojusznik Hezbollahu. Sekretarzem generalnym jest Ibrahim Kanaan.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.