• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michel Majerus

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Jean-Michel Basquiat (ur. 22 grudnia 1960 w Brooklynie, w Nowym Jorku, zm. 12 sierpnia 1988) – amerykański artysta współczesny. Początkowo uprawiał graffiti (był prekursorem tej dziedziny), później zajął się malarstwem, był przedstawicielem nowego ekspresjonizmu. Jego obrazy cechowały się połączeniem prymitywnej sztuki afrykańskiej, współczesnej "sztuki ulicy", napisów, elementów komiksu oraz archetypów kultury.

  Michel Majerus (ur. 9 czerwca 1967 w Esch-sur-Alzette, zm. 6 listopada 2002 w Niederanven) – luksemburski artysta współczesny. Do tworzenia swoich prac korzystał z mediów cyfrowych. Mieszkał i pracował w Berlinie do czasu śmierci w listopadzie 2002.

  Jego praca artystyczna została wyróżniona w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Europie i Ameryce Północnej, przede wszystkim na wystawie Pop Reloaded w Los Angeles.

  Katastrofa lotu Luxair 9642 wydarzyła się 6 listopada 2002 roku. Samolot Fokker F50-111 linii Luxair, lecący z Berlina do Luksemburga krótko przed lądowaniem uderzył w ziemię w pobliżu autostrady, po czym zatrzymał się w polu . W czasie zdarzenia panowała mgła. Pilot popełnił błąd, uruchamiając rewers śmigieł na wysokości 200 metrów, co przyczyniło się do utraty wysokości przez samolot. Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.

  Życie i wczesne prace[]

  if we are dead, so it is, Köllnischer Kunstverein, Kolonia

  Majerus urodził się w w luksemburskiej miejscowości Esch-sur-Alzette w 1967. W 1986 rozpoczął studia na uczelni Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart, które ukończył w 1992.

  Malarstwo było głównym środkiem ekspresji artysty, ale jego twórczość powiązana była z wieloma aspektami kultury popularnej, m.in. z grami komputerowymi, filmami, telewizją i muzyką pop, które wykorzystywał do tworzenia znaków towarowych i logo. W swoich pracach czerpał z prac takich artystów, jak Andy Warhol, Willem de Kooning i Jean-Michel Basquiat. Nie ograniczał się jedynie do malowania, ale tworzył też dynamiczne instalacje otaczające widza. W if you are dead, so it is (2000) Majerus pokrył wewnętrzną powierzchnię half-pipe’u.

  Media cyfrowe to dowolna forma (lub format) prezentacji i użytkowania treści (np. tekstowych, graficznych, audiowizualnych), które są zapisywane, odtwarzane, dystrybuowane i edytowane przy użyciu urządzeń, nośników i systemów elektronicznych, działających w oparciu o informacje przetwarzane w systemie cyfrowym.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Po przeprowadzce do Los Angeles w 2000 dzięki Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD), akademickiej wymianie, Majerus rozpoczął pracę nad serią trzydziestu wielkoformatowych obrazów zawierających media cyfrowe i filmy animowane. Projekt zakończył w Berlinie tego samego roku.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Zanim umarł, pracował nad wystawą zatytułowaną Space Project w Tate Liverpool.

  Wystawy[]

  Dzieło Majerusa po raz pierwszy zostało pokazane opinii publicznej w 1996 na wystawie w Stuttgarcie, a następnie w irlandzkim Munster i brytyjskim Dundee. W 1996 Kunsthalle Basel zorganizowało muzealną retrospektywę Michela Majerusa.

  Śmierć[]

  Michel Majerus zginął w listopadzie 2002 w katastrofie lotniczej podczas podróży z Berlina do Luksemburga.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  1. Project Space: Michel Majerus (ang.). Tate. [dostęp 2016-01-30].
  2. Michel Majerus (ang.). matthewmarks.com. [dostęp 2016-01-30].
  3. Dorothy Spears: Galleries as the Art World’s Leading Indicators (ang.). The New York Times, 2013-10-25. [dostęp 2016-01-30].
  4. Michel Majerus "What looks good today may not look good tomorrow" (ang.). stedelijk.nl. [dostęp 2016-01-30].
  5. Michel Majerus, Centre d’arts plastiques contemporains de Bordeaux (ang.). capc-bordeaux.fr. [dostęp 2016-01-30].
  6. Donald Morrison: A Coming-Out Party (ang.). TIME, 2007-02-28. [dostęp 2016-01-30].
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.Andy Warhol (ur. 6 sierpnia 1928 w Pittsburghu, zm. 22 lutego 1987 w Nowym Jorku) – amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Włodzimierz Lenin czy Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Tate Liverpool – galeria sztuki mieszcząca się w Liverpoolu i należąca do sieci czterech galerii Tate (Tate Britain i Tate Modern w Londynie, Tate St Ives w Kornwalii). Całość Tate Collection jest również dostępna online.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Willem de Kooning (24 kwietnia 1904 - 19 marca 1997) - amerykański malarz pochodzenia holenderskiego, przedstawiciel abstrakcyjnego ekspresjonizmu.
  Esch-sur-Alzette (luks. Esch-Uelzecht; niem. Esch an der Alzette) – gmina ze statusem miejskim w południowo-zachodnim Luksemburgu, w dystrykcie Luksemburg, stolica administracyjna kantonu Esch-sur-Alzette. Jest drugim pod względem wielkości miastem w Luksemburgu oraz cechuje się największą gęstością zaludnienia. Graniczy z Francją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.