• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michel Lafis

  Przeczytaj także...
  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Michel Peter Lafis (ur. 19 września 1967 w Solnie) – szwedzki kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski.

  XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Michel Lafis osiągnął w 1988, kiedy wspólnie z Björnem Johanssonem, Janem Karlssonem i Andersem Jarlem zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas podczas igrzysk olimpijskich w Seulu. Na tych samych igrzyskach wziął również udział w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego, który ukończył na 43. pozycji. Startował również na trzech kolejnych igrzyskach, najlepszy wynik osiągając na igrzyskach w Barcelonie, gdzie zajął indywidualnie 12. miejsce. Ponadto w 1992 zwyciężył w Niederoesterreich Rundfahrt, dwukrotnie zajmował drugie miejsce w szwedzkim PostGirot Open (1994 i 1995) oraz trzecie w szwajcarskim Berner Rundfahrt (1995). Startował również w Giro d’Italia, Vuelta a España i Tour de France, najlepszy wynik osiągając w 1999, kiedy we francuskim klasyku zajął 21. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kilkakrotnie zdobywał medale mistrzostw krajów skandynawskich, w tym dwa złote. Na arenie krajowej wywalczył cztery szosowe mistrzostwa Szwecji.

  Miasto i gmina Solna (szw. Solna kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Sztokholm. Jest jedną z 13 szwedzkich gmin posiadających zarazem status miasta.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives (ang.)
 • Profil na sports-reference (ang.)
 • 19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.