• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michaił Guriewicz

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Michaił Iosifowicz Guriewicz, ros. Михаил Иосифович Гуревич (ur. 31 grudnia 1892 we wsi Rubanszczina, zm. 21 listopada 1976 w Leningradzie) – radziecki konstruktor lotniczy, inżynier, doktor nauk technicznych (1964), Bohater Pracy Socjalistycznej (1957).

  Montpellier (oksyt. Montpelhièr) - miasto i gmina na południu Francji w odległości 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad rzeką Lez, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.Nagroda Leninowska (ros. Ленинская премия) – jedno z najwyższych radzieckich odznaczeń państwowych za osiągnięcia w nauce, technice, literaturze, sztuce, architekturze oraz dziennikarstwie i publicystyce.

  Życiorys[]

  Urodził się 31 grudnia 1892 (12 stycznia 1893) we wsi Rubanszczina w pobliżu Kurska, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego. W 1910 ukończył z wyróżnieniem gimnazjum w Achtyrce i wstąpił na Wydział Matematyczny Uniwersytetu w Charkowie. W 1912 wyjechał do Francji, gdzie podjął studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu w Montpellier. Latem 1914 przyjechał do domu na wakacje, ale z powodu wybuchu I wojny światowej na mógł wrócić na uniwersytet. W 1917 kontynuował naukę na Politechnice w Charkowie, którą ukończył w 1925. W tym okresie zainteresował się lotnictwem. Po ukończeniu studiów, nie mogąc znaleźć pracy w swojej specjalności wyjechał do Moskwy. Od 1929 pracował jako projektant w różnych biurach konstrukcyjnych.

  Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды) – radzieckie odznaczenie wojskowe ustanowione Uchwałą Prezydium Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR z 6 kwietnia 1930.Nikołaj Nikołajewicz Polikarpow (ros. Николай Николаевич Поликарпов, ur. 8 lipca 1892 w Orle, zm. 30 lipca 1944) – radziecki konstruktor lotniczy zwany "Królem Myśliwców".

  W latach 1936–1937 pracował w Stanach Zjednoczonych w zakładach Douglas, a następnie Glenn L. Martin Company. Po powrocie do Związku Radzieckiego uczestniczył w pracach nad produkcją i rozwojem Li-2 (licencja DC-3). W 1937 rozpoczął pracę w biurze Nikołaja Polikarpowa, gdzie poznał Artioma Mikojana. W grudniu 1939 obaj konstruktorzy utworzyli, nowe, wspólne biuro projektujące samoloty pod oznaczeniem MiG.

  Nagroda Stalinowska - nagroda państwowa w ZSRR przyznawana w latach 1940-1954 obywatelom tego państwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, literatury i sztuki oraz nowych metod wytwarzania i konstruowania wyrobów.Bohater Pracy Socjalistycznej (ros. Герой Социалистического Труда) to tytuł przyznawany w latach 1938-1991 przez Radę Najwyższą ZSRR za szczególne zasługi dla Państwa Radzieckiego. Wraz z tytułem przyznawano Order Lenina, Medal Sierp i Młot oraz dyplom Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Pierwszy tytuł ten uzyskał Józef Stalin w 1939 roku.

  W latach 1949–1961 pracował nad rozwojem uskrzydlonych pocisków manewrujących (podobnych do V-1 czy Tomahawk). 1 lipca 1964 opuścił stworzone przez siebie biuro przechodząc na emeryturę.

  Zmarł 21 listopada 1976 w Leningradzie i został pochowany na Cmentarzu Serafimowskim.

  Odznaczenia[]

 • Złoty Medal "Sierp i Młot" Bohatera Pracy Socjalistycznej (12 czerwca 1957)
 • Order Lenina – czterokrotnie
 • Order Czerwonego Sztandaru Pracy – dwukrotnie
 • Order Czerwonej Gwiazdy
 • Nagroda Leninowska (1962)
 • Nagroda Stalinowska – sześciokrotnie (1941, 1947, 1948, 1949, 1952, 1953)
 • I inne
 • Bibliografia[]

 • (ros.) Wielka Encyklopedia Radziecka, t. 7, s. 453, Moskwa 1969–1978
 • Гуревич Михаил Иосифович – Герои страны (ros.) [dostęp 6 czerwca]
 • Гуревич Михаил Иосифович – Проект ХРОНОС (ros.) [dostęp 6 czerwca]
 • Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Li-2 (ros. Ли-2) – samolot transportowy konstrukcji radzieckiej z okresu przed II wojna światową. Adaptacja projektu samolotu Douglas DC-3.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  MiG (ros. МиГ, skrót od Mikojan i Guriewicz, a jednocześnie słowo oznaczające coś bardzo szybkiego, mgnienie, błysk) – rosyjska (niegdyś radziecka) firma produkująca samoloty. Firma specjalizuje się w produkowaniu samolotów myśliwskich.
  Douglas Aircraft Company – amerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1921 przez Donalda Willsa Douglasa w Santa Monica w Kalifornii po rozpadzie poprzedniej jego firmy Davis-Douglas Company.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Order Czerwonego Sztandaru Pracy (ros. Орден Трудового Красного Знамени) – ustanowiony uchwałą Centralnego Komitetu Wykonawczego oraz Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 7 września 1928. W późniejszym okresie statut był kilkakrotnie zmieniany decyzją Centralnego Komitetu Wykonawczego i Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 7 maja 1936 oraz dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 19 czerwca 1943 i 16 grudnia 1947.
  V-1 (niem. Vergeltungswaffe-1, broń odwetowa nr 1) – niemiecki samolot-pocisk z okresu II wojny światowej. Potocznie nazywany latającą bombą.
  Artiom Iwanowicz Mikojan orm. Արտյոմ Հովհաննեսի Միկոյան, ros. Артём Иванович Микоян, właśc. Anuszawan Owanesowicz Mikojan; (ur. 5 sierpnia 1905 w Sanahin, Armenia, zm. 9 grudnia 1970 w Moskwie) – radziecki konstruktor lotniczy pochodzenia ormiańskiego, generał Armii Czerwonej, brat Anastasa Mikojana.
  Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.