• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael T. Weiss  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Poskromienie złośnicy (oryg. Taming of the Shrew) – komedia Williama Szekspira z 1594. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.James Brolin, właściwie Craig Kenneth Bruderlin (ur. 18 lipca 1940 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.

  Michael Terry Weiss (ur. 2 lutego 1962 w Chicago) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny, filmowy i teatralny, najbardziej znany z serialu NBC Kameleon.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Chicago w stanie Illinois w rodzinie żydowskiej jako jedyny syn i jedno z trojga dzieci gospodyni domowej i pracownika fabryki stali. Wychowywał się z dwiema siostrami, jedna z nich Jamie Sue została charakteryzatorką. Uczęszczał do szkoły średniej Glenbrook North High School w Northbrook w stanie Illinois, gdzie rozwijał swoje umiejętności w drużynie pływackiej i koszykarskiej.

  Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.Joan Rivers, właśc. Joan Alexandra Molinsky (ur. 8 czerwca 1933 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, gospodyni programów talk-show i bizneswoman.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Występował w widowisku Little Bastards Fun Day z trupą improwizujących komików The Second City w Chicago, gdzie swoje kariery rozpoczynali: Alan Alda, Dan Aykroyd, John Belushi, Bill Murray, Mike Nichols, Joan Rivers, Bonnie Hunt i Sean Hayes.

  Debiutował na dużym ekranie mając 18 lat w dramacie Roberta Redforda Zwyczajni ludzie (Ordinary People, 1980) u boku Donalda Sutherlanda i Mary Tyler Moore. W 1984 roku otrzymał licencjat wydziału dramatu na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. W połowie lat 90. stworzył istotną, jeśli nie przełomową dla swojej kariery rolę homoseksualnego Steve’a Howarda, zabójczo przystojnego barmana zarażonego wirusem HIV, a jednocześnie filmowego obiektu pożądania Stevena Webera w komediodramacie Jeffrey (1995).

  Hair (pełny tytuł Hair: The American Tribal Love-Rock Musical) jest amerykańskim musicalem rockowym powstałym w 1967 roku. Autorami libretta są James Rado i Gerome Ragni, muzyki Galt MacDermot. Musical osadzony jest w realiach lat sześćdziesiątych XX wieku i opisuje losy nowojorskiej komuny hippisów kontestujących wojnę wietnamską. Dzieło jest uznawane za pierwszy w historii musical rockowy, wzbudzało kontrowersje tematyką i formą (wolna miłość, rewolucja seksualna,narkotyki, nagość na scenie). Kilka utworów stało się hymnem pokoleniowym.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Debiutował na scenie w roli Bergera w musicalu Hair w Santa Rosa Repetory Theatre, gdzie zagrał także w komedii szekspirowskiej Poskromienie złośnicy jako Tranio. Związał się z Huntington Theatre Company, gdzie wystąpił w sztukach: Urodzony ten (Burn This) Lanforda Wilsona jako szalony i nieobliczalny Pale oraz Niebezpieczne związki (Les Liaisons Dangereuses) w roli Valmonta. Pojawił się także w spektaklu Niedobór (Scarcity) w roli Herba Lawrence’a. W 1992 roku wreżyserował i napisał scenarzysta sztuki Streams of Consciousness wystawianej na scenie Met Theatre w Los Angeles. Był także reżyserem spektaklu Los pędzlem malowany (Brush with Fate) w West Coast Theatre Ensemble.

  Mary Tyler Moore (ur. 29 grudnia 1936 w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku, zm. 25 stycznia 2017 w Greenwich w stanie Connecticut) – amerykańska aktorka. Bill Murray; właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Wilmette w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.

  Swoją karierę telewizyjną zapoczątkował rolą doktora Mike’a Hortona w operze mydlanej NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives, 1985-90). Pracował jako trener fitness, a jego klientami byli między innymi Pierce Brosnan i James Brolin. Międzynarodową sławę zdobył jako główny bohater serialu NBC Kameleon (The Pretender, 1996-2000), Jarod − geniusz, który posiada formę empatii i talent przenikania myśli innych ludzi oraz przejmowania ich wiedzy, dzięki czemu perfekcyjnie wciela się w dowolną postać, a swoje zdolności intelektualne i psychiczne wykorzystuje do wolnej od przemocy walki o sprawiedliwość.

  Zwyczajni ludzie (ang. Ordinary People, 1980) – amerykański film obyczajowy z 1980 roku w reżyserii Roberta Redforda na podstawie powieści Judith Guest. Światowa premiera filmu miała miejsce 19 września 1980 roku. Film otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym Złoty Glob dla Najlepszego filmu dramatycznego oraz Oscara za najlepszy film 1980 roku.Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  W 2009 roku trafił na Broadway jako Douglas Finch w spektaklu Impressionism.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Liga Sprawiedliwych (ang. Justice League, 2001–2004) – serial animowany produkcji amerykańskiej, na podstawie serii komiksowych Justice League, nadawany przez kanał telewizyjny Cartoon Network w bloku Toonami.
  Niebezpieczne związki (fr. Les Liaisons dangereuses) – wydana w 1782 powieść epistolarna francuskiego pisarza Choderlosa de Laclosa. Od początku towarzyszyła jej aura skandalu obyczajowego i opinia książki niemoralnej. Współcześnie wielokrotnie ekranizowana, także w uwspółcześnionej wersji.
  Steven Weber (ur. 4 marca 1961 roku w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny, sprawdza się w każdym rodzaju ról: od komedii, przez dramaty po horrory, filmy science-fiction i kryminały.
  Tarzan (ur. jako John Clayton) – postać literacka wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa. Pierwsza z serii książek pt. Tarzan wśród małp (Tarzan of the Apes) była publikowana odcinkami w gazecie w 1912, a jako książka ukazała się w 1914. Potem napisał jeszcze dwadzieścia trzy dalsze części. Tarzan był synem Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, których buntownicy wysadzili na bezludnej afrykańskiej wyspie. Rodzice Tarzana zmarli, kiedy ten był jeszcze niemowlęciem. Osieroconym ludzkim dzieckiem zaopiekowały się małpy. Tarzan wyrósł na potężnego mężczyznę i niejednokrotnie wykazywał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Kolejne książki ukazywały coraz to nowe przygody, w wyniku których bohater m.in. poznał swoją miłość Jane i odnalazł rodzinę w Anglii. Pojawiali się też liczni naśladowcy opisujący przygody Tarzana, z którymi prowadzono spory sądowe o prawa autorskie. Nakręcono wiele adaptacji filmowych. Najsłynniejszą z nich był klasyczny cykl z Johnnym Weissmullerem.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.