• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Somare  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

  Michael Somare (ur. 9 kwietnia 1936 w Rabaul) – papuaski polityk, czterokrotny premier Papui-Nowej Gwinei; urząd zajmował od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1975 do 1980, od 1982 do 1985, następnie od 5 sierpnia 2002 do 13 grudnia 2010 oraz od 17 stycznia 2011 do 4 kwietnia 2011. Lider Sojuszu Narodowego (National Alliance).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Młodość i edukacja[ | edytuj kod]

  Michael Somare jest synem Ludwiga Somare Sany i Kambe Somare. Jego ojciec od 1922 do 1947 był policjantem, dochodząc do rangi sierżanta oraz założycielem fundacji, organizującej drobną przedsiębiorczość i mały biznes. Miał cztery żony i sześcioro dzieci, spośród których Michael był najstarszy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Michael Somare urodził się w 1936 w Rabaul w prowincji Nowa Brytania Wschodnia, gdzie jego ojciec pełnił w tym czasie służbę. Wychowywał się i dorastał w rodzinnej miejscowości Karau w prowincji Sepik Wschodni. Edukację rozpoczynał w czasie II wojny światowej w szkole podstawowej w Karau, prowadzonej przez Japończyków, w której nauczył się czytać, pisać i liczyć po japońsku. Jego ojciec w czasie wojny przebywał z dala od rodziny i ukrywał się w Rabaul.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po wojnie, od 1946 uczęszczał do Boram Primary School, a następnie do Sogeri High School, którą ukończył w 1957 z certyfikatem australijskiego stanu Wiktoria, upoważniającym do nauczania. Od 1957 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej. W latach 1962-1963 odbył kolejny kurs w Sogeri High School. W 1965 rozpoczął naukę w Administrative College w Port Moresby.

  Nowa Brytania Wschodnia (ang. East New Britain) – prowincja Papui-Nowej Gwinei, obejmująca wschodnią część wyspy Nowa Brytania. Ośrodkiem administracyjnym prowincji jest Rabaul (8,9 tys., 2000).Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.

  Na początku lat 60. XX w. rozpoczął pracę w radiu w Wewak jako dziennikarz. Jednak z powodu konfliktów z przełożonymi, tyczącego się jego kontrowersyjnych komentarzy politycznych, został w późniejszym czasie przeniesiony do administracji radia.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rabaul - miasto w Papui-Nowej Gwinei w północnej części wyspy Nowa Brytania na półwyspie Gazelle. Ludność: 8900 (2000). Ośrodek administracyjny prowincji Nowa Brytania Wschodnia.
  Sam Abal – papuański polityk, minister spraw zagranicznych w latach 2007-2010, wicepremier od 9 grudnia 2010. Od 13 grudnia 2010 do 17 stycznia 2011 oraz ponownie od 4 kwietnia do 2 sierpnia 2011 pełniący obowiązki premiera.
  Rabbie Namaliu, właśc. sir Rabbie Langanai Namaliu (ur. 3 kwietnia 1947 w Raluanie na wyspie Nowa Brytania) – papuański polityk i historyk, w latach 1988–1992 premier Papui-Nowej Gwinei oraz przewodniczący Partii Jedności Papui-Nowej Gwinei, w latach 1994–1997 przewodniczący parlamentu, dwukrotny minister spraw zagranicznych (1982–1984 i 2002–2006), trzykrotnie minister w innych resortach.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia.
  Wewak - miasto w Papui-Nowej Gwinei, stolica prowincji Sepik Wschodni, na północnym wybrzeżu Nowej Gwinei, na zachód od rzeki Sepik.
  Port Moresby – stolica Papui-Nowej Gwinei na południowo-wschodnim wybrzeżu Nowej Gwinei, nad Zatoką Papua. Port Moresby wydzielone jest jako odrębny dystrykt stołeczny (ang. National Capital District), jest też stolicą Prowincji Centralnej. Liczba mieszkańców: 252 469 (2000). W mieście zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy (port lotniczy Port Moresby) i morski oraz uniwersytet (University of Papua New Guinea).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.807 sek.