To jest dobry artykuł

Michael Schumacher

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Schumacher, wym. ˈmɪçaʔe:l ˈʃu:maxɐ ( odsłuchaj) (ur. 3 stycznia 1969 w Hürth) – niemiecki kierowca wyścigowy, w latach 19912006 i 20102012 startujący w mistrzostwach świata Formuły 1. Schumacher jest siedmiokrotnym mistrzem świata kierowców Formuły 1 i jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych kierowców Formuły 1 w historii. Schumacher jest posiadaczem większości rekordów Formuły 1, w tym: najwięcej tytułów mistrza świata (w 2020 roku rekord ten wyrównał Lewis Hamilton), najszybszych okrążeń oraz wyścigów wygranych w jednym sezonie (13 w 2004). W 2002 roku Schumacher został jedynym kierowcą w historii Formuły 1, który ukończył wszystkie wyścigi sezonu na podium. Według oficjalnej strony Formuły 1 jest statystycznie drugim najlepszym kierowcą w Formule 1 (wyprzedził go Lewis Hamilton)..

Śpiączka farmakologiczna – stosowana wyłącznie w zamkniętej opiece medycznej metoda leczenia polegająca na wyłączeniu funkcji mózgu odpowiedzialnych za odbieranie bodźców zewnętrznych. Podczas ś.f. następuje odseparowanie sfer mózgu działających automatycznie od tych, które reagują na środowisko zewnętrzne.Ferrari F2007 – bolid teamu Scuderia Ferrari, używany w sezonie 2007 Formuły 1. Bolid został zaprezentowany 14 stycznia 2007 roku, w Maranello (Włochy). Bolid został następcą konstrukcji z sezonu 2006, Ferrari 248 F1. Jego następcą pozostało Ferrari F2008 korzystany w sezonie 2008. Kierowcami bolidu zostali Felipe Massa i Kimi Räikkönen. Pojazd zadebiutował w Grand Prix Australii 2007, a ostatni wyścig przejechał podczas Grand Prix Brazylii 2007.

Karierę Schumacher rozpoczynał w kartingu. Następnie wygrał mistrzostwa Formuły König i Niemieckiej Formuły 3, po czym dołączył do Mercedesa w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych. Po jednym, sponsorowanym przez Mercedesa wyścigu Formuły 1 w zespole Jordan w sezonie 1991, Schumacher został kierowcą Benettona. Po zdobyciu dwóch tytułów mistrza świata w barwach Benettona w latach 19941995, przed sezonem 1996 Schumacher odszedł do Ferrari, zdobywając w tym zespole kolejne pięć tytułów mistrzowskich w latach 20002004. Po 2006 roku zakończył karierę kierowcy Formuły 1, pełniąc następnie w Ferrari funkcję doradcy. W trakcie sezonu 2009 Schumacher zgodził się zastąpić kontuzjowanego Felipe Massę, jednak odwołał swój powrót wskutek urazu szyi. W 2010 roku powrócił do Formuły 1, podpisując trzyletni kontrakt z Mercedesem. Po 2012 definitywnie wycofał się z Formuły 1.

Dzieci żołnierze – osoby poniżej 18. roku życia, które są członkami rządowych lub wspieranych przez rząd sił zbrojnych oraz innych regularnych bądź nieregularnych sił albo grup zbrojnych. Jeremy Charles Robert Clarkson (ur. 11 kwietnia 1960 w Doncaster) – angielski dziennikarz telewizyjny, zajmujący się motoryzacją oraz prezenter programu Top Gear (razem z Jamesem Mayem i Richardem Hammondem), a także publicysta i podróżnik.

W swojej karierze Schumacher był zaangażowany w wiele kontrowersyjnych sytuacji, wliczając w to kolizje podczas ostatniego wyścigu sezonu, które decydowały o wyniku mistrzostw: z Damonem Hillem podczas Grand Prix Australii 1994 oraz z Jacquesem Villeneuve’em podczas Grand Prix Europy 1997, a także z powodu poleceń zespołowych, które miały wpływ na wyniki wyścigów i niebezpiecznej jazdy. Poza torem był ambasadorem UNESCO i rzecznikiem bezpieczeństwa kierowców. Schumacher był zaangażowany w wiele działań humanitarnych, przekazując na cele charytatywne dziesiątki milionów dolarów. Michael i Ralf Schumacherowie są jedynymi braćmi, którzy wygrali wyścigi w Formule 1, a także jedynymi braćmi, którzy ukończyli ten sam wyścig na pierwszym i drugim miejscu.

Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Heinz-Harald Frentzen (ur. 18 maja 1967 roku w Mönchengladbach) – niemiecki kierowca wyścigowy. W latach 1994–2003 uczestniczył w wyścigach Formuły 1, a jego największymi osiągnięciami w tej serii było wicemistrzostwo świata w roku 1997 i trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców w roku 1999. Łącznie w Formule 1 wygrał 3 wyścigi.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Reynard 903, którym Michael Schumacher zdobył tytuł Niemieckiej Formuły 3 w 1990 roku

Michael Schumacher urodził się 3 stycznia 1969 roku w Hürth w Nadrenii Północnej-Westfalii jako syn murarza Rolfa Schumachera i jego żony Elisabeth. Kiedy miał cztery lata, jego ojciec zmodyfikował gokart na pedały poprzez dodanie małego silnika motocyklowego. Kiedy Schumacher wjechał tym pojazdem w latarnię w Kerpen, jego rodzice zabrali go na tor kartingowy w Kerpen-Horrem, gdzie stał się najmłodszym członkiem klubu kartingowego. Wkrótce potem ze zużytych części jego ojciec zbudował mu innego gokarta, i w wieku sześciu lat Schumacher wygrał pierwsze klubowe mistrzostwa. By wspierać karierę syna, Rolf Schumacher podjął dodatkową pracę, polegającą na wypożyczaniu i naprawianiu gokartów, podczas gdy jego żona pracowała w bufecie przy torze. Niemniej jednak, gdy Schumacher potrzebował nowego silnika kosztującego osiemset marek niemieckich, jego rodzice nie byli w stanie zgromadzić takiej kwoty. Schumacher kontynuował jednak ściganie dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców.

Dakar (wolof: Ndakaaru) – stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Gorée. Ludność: 2,4 mln (2006).Bruno Senna Lalli (ur. 15 października 1983 w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy i siostrzeniec trzykrotnego mistrza świata Formuły 1, Ayrtona Senny. W latach 2010-2012 startował w Formule 1, reprezentując kolejno zespoły: Hispania Racing F1 Team, Lotus Renault GP oraz Williams.Od 2013r. startuje w FIA World Endurance Championship i Le Mans return. Reprezentuje zespół Aston Martin Racing.

Niemieckie przepisy mówiły, że aby uzyskać licencję kartingową, kierowca musi mieć ukończone 14 lat. Aby obejść ten problem, Schumacher w wieku 12 lat uzyskał licencję w Luksemburgu.

W 1983 roku Schumacher uzyskał niemiecką licencję, a rok później wygrał Kartingowe Mistrzostwa Niemiec Juniorów. Od 1984 roku Schumacher wygrał wiele kartingowych mistrzostw Niemiec i Europy. W 1985 roku dołączył do zespołu Eurokart Adolfa Neuberta, a w roku 1987 został kartingowym mistrzem Niemiec i Europy, po czym zakończył edukację szkolną i rozpoczął pracę jako mechanik. W 1988 po raz pierwszy ścigał się samochodami jednomiejscowymi, kiedy to rywalizował w Niemieckiej Formule Ford i Formule König, wygrywając drugą z tych serii.

System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

W 1989 roku Schumacher podpisał kontrakt z prowadzonym przez Williego Webera zespołem Niemieckiej Formuły 3, WTS. Wspomagany finansowo przez Webera Schumacher w 1990 roku zdobył mistrzostwo Niemieckiej Formuły 3 oraz wygrał Grand Prix Makau. Pod koniec 1990 roku, wraz z rywalami z Niemieckiej Formuły 3 – Heinzem-Haraldem Frentzenem oraz Karlem Wendlingerem – dołączył do juniorskiego programu Mercedesa w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych. Była to rzadka sytuacja wśród młodych kierowców, jako że większość rówieśników Schumachera ścigających się później w Formule 1 rywalizowała w Formule 3000. Jednakże Weber przekonał Schumachera, że branie udziału w profesjonalnych konferencjach prasowych oraz ściganie się mocnymi samochodami pomoże w jego karierze. W sezonie 1990 Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych Schumacher wygrał Sauberem-Mercedesem C11 ostatni wyścig sezonu na torze Autódromo Hermanos Rodríguez i został sklasyfikowany na piątym miejscu w mistrzostwach mimo faktu, że brał udział w trzech z dziewięciu wyścigów. W 1991 roku Schumacher nadal rywalizował w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych i w Sauberze-Mercedesie C291 ponownie wygrał ostatni wyścig sezonu – eliminację na torze Autopolis, i zakończył mistrzostwa na dziewiątym miejscu w klasyfikacji. W tym samym roku wziął udział w wyścigu 24h Le Mans, który ukończył na piątym miejscu, dzieląc samochód z Karlem Wendlingerem i Fritzem Kreutzpointnerem. W 1991 roku wziął udział także w jednym wyścigu Japońskiej Formuły 3000, który ukończył na drugim miejscu.

Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.Sauber, pełna nazwa Sauber F1 Team – zespół wyścigowy stworzony przez Petera Saubera, który rywalizował w Formule 1 w latach 1993-2005 i ponownie od 2010. Jego siedziba mieści się w Hinwil, Szwajcarii.

Kariera w Formule 1[ | edytuj kod]

W trakcie swojej kariery Schumacher dysponował umiejętnością ustalania szybkich okrążeń w kluczowych momentach wyścigu, a także możliwością jazdy na limicie przez dłuższy okres. Autor książek z dziedziny sportów motorowych, Christopher Hilton, w 2003 roku zauważył, że „miarą zdolności kierowcy są jego występy w mokrych wyścigach, ponieważ potrzeba wówczas najbardziej delikatnej kontroli nad samochodem oraz czułości”, a Schumacher, tak jak inni wielcy kierowcy, w trakcie deszczowych wyścigów popełniał bardzo mało błędów: do sezonu 2003 włącznie niemiecki kierowca wygrał 17 z 30 wyścigów rozgrywanych w mokrych warunkach, w których brał udział. Niektóre z najlepszych występów Schumachera miały miejsce w takich warunkach, dzięki czemu zyskał on przydomki „Regenkönig” (król deszczu) oraz „Regenmeister” (mistrz deszczu), także poza niemieckojęzycznymi mediami. Schumacher jest znany także jako „Czerwony Baron”, z powodu wieloletniej jazdy dla czerwonego Ferrari oraz w odniesieniu do Niemca Manfreda von Richthofena, asa myśliwskiego I wojny światowej. Inne przydomki Schumachera to „Schumi”, „Schuey” oraz „Schu” (z czego ten pierwszy przydomek jest najbardziej popularny). Schumacherowi często przypisuje się spopularyzowanie Formuły 1 w Niemczech, gdzie wcześniej ta dyscyplina sportu była postrzegana jako niszowa. W sezonie 2006, po którym Schumacher wycofał się z Formuły 1, trzech spośród dziesięciu najlepszych w klasyfikacji generalnej kierowców było Niemcami. Młodzi niemieccy kierowcy, jak Sebastian Vettel, uważają, że Schumacher był dla nich kluczową postacią, jeśli chodzi o zostanie kierowcą Formuły 1. W późniejszym okresie swojej kariery Schumacher był prezydentem Grand Prix Drivers' Association. W ankiecie przeprowadzonej wśród kibiców przez FIA w 2006 roku Michael Schumacher został wybrany najpopularniejszym kierowcą sezonu.

Roland Ratzenberger (ur. 4 lipca 1960 w Salzburgu, zm. 30 kwietnia 1994 w Imoli / Bolonii) – austriacki kierowca wyścigowy.Sezon 2011 Formuły 1 był 62 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel, natomiast wśród konstruktorów – reprezentowany przez niego zespół Red Bull Racing.

Debiut w Jordanie[ | edytuj kod]

Michael Schumacher testujący Jordana 191

W Formule 1 Schumacher zadebiutował w zespole Jordan podczas Grand Prix Belgii 1991, prowadząc samochód numer 32 w zastępstwie uwięzionego Bertranda Gachota. Schumacher, który ciągle był związany kontraktem z Mercedesem, zadebiutował w Jordanie po tym, gdy Mercedes zapłacił Eddiemu Jordanowi 150 000 dolarów. Tydzień przed wyścigiem Schumacher zaimponował podczas testu na torze Silverstone projektantowi Jordana Gary’emu Andersonowi oraz menadżerowi zespołu Trevorowi Fosterowi. Menadżer Schumachera, Willi Weber, zapewnił Jordana, że Schumacher dobrze znał trudny tor Spa-Francorchamps, chociaż w rzeczywistości widział go wcześniej jedynie jako obserwator. Podczas weekendu wyścigowego zespołowy kolega Schumachera, Andrea de Cesaris, miał pokazać Niemcowi tor, ale był jednak zajęty negocjacjami kontraktowymi. W związku z tym Schumacher nauczył się toru samodzielnie, jeżdżąc po nim składanym rowerem, który przywiózł ze sobą. Podczas kwalifikacji Schumacher zaimponował zespołom i kibicom, kwalifikując się na siódmej pozycji (co było najlepszą pozycją startową zespołu Jordan w sezonie 1991), i zdecydowanie pokonując de Cesarisa, który miał jedenastoletnie doświadczenie w Formule 1. Dziennikarz sportów motorowych, Joe Saward, opisał, że po kwalifikacjach „tłumy niemieckich dziennikarzy mówiły o największym talencie od czasów Stefana Bellofa”. Z wyścigu Schumacher odpadł na pierwszym okrążeniu po awarii sprzęgła.

Felipe Massa (ur. 25 kwietnia 1981 w São Paulo) – brazylijski kierowca wyścigowy, reprezentant zespołu Scuderia Ferrari w Formule 1 od 2006r. Wicemistrz tej serii wyścigowej w sezonie 2008.Grand Prix Pacyfiku Formuły 1 1995 (oficjalnie II Pacific Grand Prix) – piętnasta eliminacja mistrzostw świata Formuły 1 sezonu 1995. Wyścig odbył się 22 października 1995 roku na torze TI Circuit Aida w mieście Aida (Japonia). Wygrał go Niemiec Michael Schumacher (Benetton). Drugie i trzecie miejsce zajęli Brytyjczycy z zespołu Williams: David Coulthard oraz Damon Hill. Zwycięstwo zapewniło Schumacherowi drugi tytuł mistrza świata.

Benetton (1991–1995)[ | edytuj kod]

Michael Schumacher w Benettonie B192 podczas Grand Prix Monako 1992

Po swoim debiucie, mimo zawartej pomiędzy Jordanem i zarządem Mercedesa umowy, w myśl której Schumacher miał jeździć w Jordanie do końca sezonu 1991, na następny wyścig Niemiec podpisał kontrakt z Benettonem. Jordan złożył w brytyjskim sądzie wniosek o zakazanie Schumacherowi jazdy dla Benettona, ale przegrał sprawę, ponieważ nie podpisał z Niemcem oficjalnej umowy. Sezon 1991 Schumacher zakończył z czterema punktami zdobytymi w sześciu wyścigach, przy czym jego najlepszym rezultatem było piąte miejsce w swoim drugim wyścigu – Grand Prix Włoch, gdzie finiszował przed zespołowym kolegą i trzykrotnym mistrzem świata, Nelsonem Piquetem.

Stefan Bellof (ur. 20 listopada 1957 w Gießen, zm. 1 września 1985 na torze Spa-Francorchamps) – niemiecki kierowca wyścigowy.Grand Prix San Marino 1994 (oficjalnie 14° Gran Premio di San Marino) – trzecia eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 sezonu 1994. Była to jednocześnie pierwsza runda europejska rozegrana na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari.

Na początku sezonu 1992 Sauber, planujący zadebiutować w Formule 1 ze wsparciem Mercedesa w roku 1993, powołał się na klauzulę w umowie Schumachera, w myśl której Schumacher w razie wejścia Mercedesa do Formuły 1 miał jeździć dla niemieckiego koncernu. Jednakże ostatecznie Peter Sauber zgodził się, by Schumacher kontynuował jazdę dla Benettona. Rok 1992 został zdominowany przez Williamsa, dla którego ścigali się Nigel Mansell i Riccardo Patrese. Williams FW14B, napędzany mocnymi silnikami Renault, zawierał wiele udogodnień, jak półautomatyczna skrzynia biegów czy aktywne zawieszenie kontrolujące prześwit samochodu. W niewyposażonym w takie rozwiązania Benettonie B192 Schumacher zdobył swoje pierwsze podium, finiszując jako trzeci w Grand Prix Meksyku. Wygrał również swój pierwszy wyścig – odbywające się w deszczowych warunkach Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps. Sezon Schumacher zakończył na trzecim miejscu, uzyskując 53 punkty, tj. o trzy mniej od drugiego Patrese i trzy więcej od trzykrotnego mistrza świata Ayrtona Senny.

Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W sezonie 1993 również dominował Williams, którego kierowcami byli wówczas Damon Hill i Alain Prost. Benetton jako ostatni z czołowych zespołów wprowadził systemy aktywnego zawieszenia oraz kontroli trakcji. Schumacher wygrał jeden wyścig – Grand Prix Portugalii, i dziewięciokrotnie finiszował na podium, ale siedem razy nie ukończył wyścigu. Z 52 punktami ukończył sezon na czwartym miejscu.

Grand Prix Belgii 2004 było 14 eliminacją w sezonie 2004. Grand Prix powróciło do kalendarza mistrzostw po rocznej przerwie. Zawody odbywały się na legendarnym Spa-Francorchamps, najdłuższym obecnie torze w F1. Pole position do wyścigu zdobył Włoch, Jarno Trulli. Zwycięzcą został Kimi Räikkönen, który ustanowił przy tym czas najlepszego okrążenia. Michael Schumacher zajął w tym wyścigu drugie miejsce, zapewniając sobie siódmy tytuł mistrza świata.Bertrand Gachot (ur. 23 grudnia 1962 roku w Luksemburgu) – były francuski kierowca Formuły 1, jeżdżący w niej w sezonach 1989 – 1992 oraz 1994 – 1995.

1994–1995: tytuły mistrzowskie[ | edytuj kod]

Benetton B194, którym Michael Schumacher zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata

W sezonie 1994 Schumacher zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata Formuły 1, chociaż w roku tym, podczas Grand Prix San Marino, zginęli Ayrton Senna (który tuż przed śmiertelnym wypadkiem jechał bezpośrednio przed Schumacherem) oraz Roland Ratzenberger, a także pojawiły się oskarżenia o łamanie regulaminu przez kilka zespołów, w szczególności przez Benettona.

Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.Brawn GP Formula One Team – były brytyjski zespół i konstruktor Formuły 1 utworzony w 2009 r. przez Rossa Brawna na bazie Honda Racing F1.

Schumacher wygrał sześć z pierwszych siedmiu wyścigów, prowadził także w Grand Prix Hiszpanii, ale ukończył ten wyścig na drugim miejscu, ponieważ z powodu awarii układu przeniesienia napędu w jego samochodzie działał tylko piąty bieg. Po Grand Prix San Marino FIA przebadała Benettona, Ferrari i McLarena pod kątem stosowania niedozwolonych pomocy elektronicznych. Po odmowie przekazania FIA kodów źródłowych przez Benettona i McLarena zespoły te zostały ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów, natomiast po późniejszym przekazaniu kodów okazało się, że w oprogramowaniu Benettona i McLarena znajdują się ukryte instrukcje. System McLarena, uznany ostatecznie za legalny, był w stanie automatycznie zmieniać biegi, zaś Benetton dysponował systemem launch control, umożliwiającym zoptymalizowany start. Nie znaleziono jednakże dowodów na stosowanie tych udogodnień. Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na Schumachera nałożono karę za wyprzedzanie na okrążeniu rozgrzewkowym, ale Niemiec zignorował karę i otrzymaną w efekcie czarną flagę, oznaczającą, że powinien natychmiast wrócić do boksów. Za to przewinienie Schumacher otrzymał karę zawieszenia na dwa wyścigi mimo faktu, że Benetton tłumaczył się błędami w komunikacji między stewardami a zespołem. Schumacher został także zdyskwalifikowany po Grand Prix Belgii po tym, gdy odkryto, że deska pod podwoziem jego samochodu – mająca na celu zmniejszyć docisk i szybkość wchodzenia samochodów w zakręty – miała nieregulaminową grubość. Oświadczenie Benettona, jakoby deska zmniejszyła grubość po otarciu o krawężnik, nie zostało uwzględnione przez FIA ze względu na schemat zużycia i uszkodzenia widoczne na desce. Te incydenty pomogły zbliżyć się w punktacji do Schumachera Damonowi Hillowi i przed ostatnim wyścigiem sezonu – o Grand Prix Australii – Schumacher miał nad Hillem przewagę jednego punktu. Na 36 okrążeniu wyścigu, będąc liderem, Schumacher uderzył w barierkę znajdującą się po zewnętrznej części toru. Hill spróbował wyprzedzić Niemca, ale Schumacher powrócił na tor i w zakręcie nastąpiła kolizja, przez którą obaj kierowcy wycofali się z wyścigu. W efekcie Schumacher zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata, stając się jednocześnie pierwszym Niemcem z takim osiągnięciem. Był wówczas drugim po Emersonie Fittipaldim najmłodszym mistrzem świata w historii Formuły 1 (miał wówczas 25 lat i 314 dni).

Benetton B195 – samochód Formuły 1 zespołu Benetton, zaprojektowany przez Rossa Brawna i Rory’ego Byrne’a. Model ten ścigał się w sezonie 1995, a zespół Benetton zdołał nim wywalczyć mistrzostwo kierowców (Michael Schumacher) i mistrzostwo konstruktorów. Grand Prix Malezji 2012 (oficjalnie Petronas Malaysian Grand Prix 2012) – druga runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2012.

W roku 1995 Schumacher obronił tytuł, stając się wówczas najmłodszym w historii kierowcą z takim osiągnięciem. W przeciwieństwie do sezonu 1994, w 1995 roku Benetton dysponował takimi samymi jak Williams silnikami Renault. Nad drugim Hillem Schumacher miał przewagę 33 punktów, a wraz z Johnnym Herbertem zapewnił Benettonowi pierwszy i jedyny tytuł mistrza świata konstruktorów. W tym sezonie odniósł zwycięstwo m.in. w Grand Prix Niemiec, co było jego pierwszym zwycięstwem w wyścigu przed własną publicznością. Tytuł ten zapewnił sobie na dwa wyścigi przed końcem sezonu, wygrywając Grand Prix Pacyfiku.

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.Grand Prix Monako 1993 (oryg. Grand Prix Automobile de Monaco) – szósta runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1993, która odbyła się 23 maja 1993, po raz 40. na torze Circuit de Monaco.

W sezonie doszło do kilku kolizji między Hillem i Schumacherem, jak podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii, gdzie na 46 okrążeniu Hill podczas próby wyprzedzenia Schumachera uderzył w Niemca. Schumacher wygrał dziewięć z 17 wyścigów i finiszował na podium 11 razy. Tylko raz zakwalifikował się na pozycji niższej niż czwarta, a miało to miejsce podczas Grand Prix Belgii, gdzie wygrał, startując z 16 pola.

Sezon 2001 Formuły 1 był 52 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 4 marca 2001 roku na torze Albert Park Circuit w Australii, a zakończył 14 października na torze Suzuka International Racing Course w Japonii, po rozegraniu 17 wyścigów.Grupa siedmiu najbardziej wpływowych państw świata (ang. Group of Seven), G7 – forum polityczno-gospodarcze zrzeszające państwa: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone (G6, od 1975) i Kanada (G7, od 1976). Na szczyty G7 zapraszany bywa także Przewodniczący Komisji Europejskiej, który jest przedstawicielem Unii Europejskiej. Przywódcy państw G7 spotykają się na corocznych szczytach gospodarczych i politycznych. Szczyty te są okazją do protestów organizowanych przez alterglobalistów. Lokalizacja szczytu zmieniała się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada.

Ferrari (1996–2006)[ | edytuj kod]

Przed sezonem 1996 Schumacher dołączył do Ferrari, który ostatni tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył w 1979 roku, a w klasyfikacji konstruktorów – w sezonie 1983. Początkowo kontrakt opiewał na dwa lata z pensją 60 milionów dolarów rocznie. Schumacher opuścił Benettona rok przed wygaśnięciem kontraktu, argumentując to skandalami wokół tego zespołu w roku 1994. Rok później do Ferrari i Schumachera dołączyli byli pracownicy Benettona: Rory Byrne i Ross Brawn, który od 1991 roku był w Benettonie dyrektorem technicznym i który był jedną z kluczowych postaci stojących za sukcesami Schumachera w latach 1994–1995.

XIII Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2008 roku odbyły się w Austrii i w Szwajcarii. Mistrzostwa rozpoczęły się 7 czerwca i trwały do 29 czerwca 2008 roku. Mistrzostwo po raz drugi w historii zdobyła reprezentacja Hiszpanii (pierwszy raz w 1964 roku), która reprezentowała Europę podczas Pucharu Konfederacji 2009 w RPA. Pierwszy raz w historii żaden z gospodarzy nie zakwalifikował się do Fazy Pucharowej.Team order (pol. polecenie zespołowe) – polecenie wydane kierowcy wyścigowemu przez szefostwo zespołu, w którym mowa jest o przepuszczeniu innego kierowcy, najczęściej partnera z zespołu. Team order w Formule 1 wydawane było wielokrotnie. Polecenia zespołowe zostały zabronione po Grand Prix Austrii 2002, kiedy to lider wyścigu Rubens Barrichello dostał polecenie przepuszczenia tuż przed metą Michaela Schumachera. Mimo zakazu zespoły łatwo obchodziły ten przepis (np. poprzez zmianę strategii na mniej korzystną lub ustawione manewry wyprzedzania).

Po 1979 roku kierowcy Ferrari byli bliscy zdobycia tytułu w latach 1982 i 1990. Na początku lat 90. zespół przeżywał kryzys, częściowo z powodu faktu, iż silniki Ferrari V12 nie były już konkurencyjne względem stosowanych przez konkurentów mniejszych, lżejszych i zużywających mniej paliwa silników V10. Różni kierowcy, zwłaszcza Alain Prost, określali samochody Ferrari mianem „ciężarówek”, „okropności” czy „prawdopodobieństwa wypadku”. Słaba wydajność załóg Ferrari w boksach także była obiektem żartów. Pod koniec 1995 roku, pomimo faktu iż zespół był już solidnym uczestnikiem mistrzostw, nadal nie był w stanie zagrozić czołowym zespołom: Benettonowi i Williamsowi. Mimo to Schumacher stwierdził, że Ferrari 412T był samochodem wystarczająco dobrym, by wygrać mistrzostwa.

Grand Prix Kanady 2011 (oryg. Grand Prix du Canada 2011) – siódma runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2011. As myśliwski – tytuł honorowy nadawany pilotom myśliwskim, który zestrzelili określoną liczbę samolotów nieprzyjaciela, zwykle co najmniej 5, lub nieoficjalne określenie takiego pilota.

Schumacherowi, Brawnowi, Byrne’owi i Jeanowi Todtowi (pracującemu w Ferrari od 1993 roku) przypisuje się transformację tego borykającego się z problemami zespołu w najbardziej utytułowany zespół w historii Formuły 1. Trzykrotny mistrz świata Jackie Stewart stwierdził, że ta transformacja Ferrari była największym osiągnięciem Schumachera. Drugim kierowcą zespołu został Eddie Irvine, który przyszedł z Jordana.

BMW Sauber F1.06 – bolid teamu BMW Sauber na sezon 2006. Samochód został zaprezentowany 16 stycznia 2006 roku na torze Ricardo Tormo w Walencji. Samochód zadebiutował podczas wyścigu o Grand Prix Bahrajnu.Grand Prix Makau – wyścig samochodowy rozgrywany w Makau, jednym ze specjalnych rejonów administracyjnych Chin. Znany jest z tego, że jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się zarówno samochody jak i motocykle. Co roku zazwyczaj w trzeci weekend listopada setki pasjonatów sportów motorowych spotykają się na torze Guia Circuit, by rywalizować w różnych kategoriach od bolidów jednomiejscowych, poprzez samochody turystyczne, aż po motocykle.

1996–1999[ | edytuj kod]

Ferrari F310 z 1996 roku, którym Michael Schumacher zaczynał występy w barwach Ferrari
Michael Schumacher w Ferrari F310B podczas Grand Prix Niemiec 1997
Michael Schumacher w Ferrari F399 podczas Grand Prix Kanady 1999

Sezon 1996 Schumacher ukończył na trzecim miejscu w klasyfikacji kierowców i przyczynił się do zdobycia tytułu wicemistrzowskiego przez Ferrari, przed jego starym zespołem, Benettonem. Niemiec wygrał trzy wyścigi, tj. więcej niż wszyscy kierowcy Ferrari w latach 1991–1995. Podczas pierwszej części sezonu samochód miał problemy z niezawodnością, przez co Schumacher nie ukończył sześciu z 16 wyścigów. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w Grand Prix Hiszpanii, gdzie w mokrych warunkach zdublował całą stawkę z wyjątkiem dwóch kierowców. Do wyścigu o Grand Prix Francji zdobył pole position, ale na okrążeniu rozgrzewkowym w jego samochodzie zepsuł się silnik. Jednakże dzięki szybkim pit-stopom Schumacher zdołał wyprzedzić Jacques’a Villeneuve’a i wygrać Grand Prix Belgii. Następnie wygrał Grand Prix Włoch, co było pierwszym od 1988 roku zwycięstwem kierowcy Ferrari w domowym wyścigu tego zespołu. Umiejętności Schumachera oraz polepszająca się niezawodność jego samochodu pozwoliły mu na nawiązywanie walki z mistrzem świata, Damonem Hillem.

UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.Flaga Niemiec jest prostokątem o proporcjach 3:5, podzielonym na trzy poziome pasy jednakowej wielkości: czarny, czerwony i złoty. Barwy określone zostały w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku, a proporcje uregulowane są przez rozporządzenie o niemieckich flagach (niem. Anordnung über die deutschen Flaggen) z 7 lipca 1950.

W sezonie 1997 o tytuł rywalizowali Michael Schumacher i Jacques Villeneuve, zaś jego dotychczasowy główny rywal, mistrz świata z poprzedniego sezonu Damon Hill, odszedł z zespołu Williams i przeszedł do słabszego zespołu Arrows. Villeneuve, dysponujący lepszym Williamsem FW19, objął we wczesnej części sezonu prowadzenie w mistrzostwach. Jednakże w drugiej połowie sezonu dzięki wygraniu pięciu wyścigów prowadzenie objął Schumacher i do ostatniego wyścigu sezonu – Grand Prix Europy – przystępował z przewagą jednego punktu. Pod koniec tego wyścigu, odbywającego się w Jerez, w Ferrari Schumachera doszło do wycieków płynu chłodzącego i utraty osiągów, co oznaczało, że Niemiec mógł nie ukończyć wyścigu. Gdy Villeneuve zbliżył się i spróbował go wyprzedzić, Schumacher spróbował sprowokować kolizję. Po tej próbie Niemiec zakopał się w żwirze i wycofał z wyścigu, a Villeneuve ukończył Grand Prix Europy na trzecim miejscu i został mistrzem świata. Za celowe spowodowanie kolizji Schumacher został ukarany dyskwalifikacją z klasyfikacji mistrzostw świata.

Nico Erik Rosberg (ur. 27 czerwca 1985 w Wiesbaden) – niemiecki kierowca wyścigowy, od sezonu 2010 reprezentant zespołu Mercedes GP w Formule 1. Jest synem fińskiego Mistrza Świata Formuły 1 - Keke Rosberga i Niemki Siny Rosberg. Od początku kariery w Formule 1 Nico od swoich mechaników otrzymał przezwisko "Britney" za sprawą złocistych loczków oryginalnie uczesanych i za dbałość o własny wygląd. Od 2006r. regularnie startuje w wyścigach Formuły 1.Grand Prix Wielkiej Brytanii 1999 (oryg. RAC British Grand Prix) – 52. Grand Prix Wielkiej Brytanii, 50 edycja zaliczana do Mistrzostw Świata Formuły 1, rozgrywana jako ósma w sezonie 1999 po raz 35. na torze Silverstone. W odbywającym się 11 lipca 1999 roku wyścigu zwycięstwo odniósł David Coulthard.

W 1998 głównym rywalem Schumachera w walce o tytuł był kierowca McLarena Fin Mika Häkkinen. Häkkinen wygrał dwa pierwsze wyścigi sezonu i uzyskał przewagę 16 punktów nad Schumacherem. Schumacher wygrał Grand Prix Argentyny, po czym, dzięki znacznej poprawie Ferrari w drugiej połowie sezonu, wygrał jeszcze pięć wyścigów i zdobył w sumie 11 podiów. Podczas Grand Prix Francji Ferrari odniosło podwójne zwycięstwo, pierwsze od 1990 roku, podobnie jak w Grand Prix Włoch, po którym Schumacher zrównał się punktami z Häkkinenem. Fin zdobył jednak tytuł mistrzowski dzięki wygraniu dwóch ostatnich wyścigów. O przegranej zadecydował ostatni wyścig Grand Prix Japonii kiedy startując z pole position przed startem w jego samochodzie zgasł silnik, przez co musiał startować z ostatniej pozycji. W trakcie wyścigu Schumacher gonił kolejnych rywali, jednak na 31 okrążeniu wyścigu w samochodzie Niemca urwała opona przez co odpadł z wyścigu. W trakcie sezonu doszło do dwóch kontrowersji: podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii Schumacher prowadził na ostatnim okrążeniu, po czym zjechał do pit lane, przekroczył linię mety i odbył karę stop & go. Po tym wydarzeniu pojawiły się wątpliwości, czy takie zachowanie liczy się jako odbycie kary, ale zwycięstwo Schumachera zostało utrzymane w mocy. Podczas Grand Prix Belgii Schumacher prowadził w bardzo mokrych warunkach z przewagą 40 sekund, ale zderzył się z McLarenem Davida Coultharda podczas próby dublowania Brytyjczyka, kiedy to przy bardzo złej widoczności Coulthard znacznie zwolnił, by przepuścić Schumachera. Po tym, gdy oba samochody wróciły do boksów, Schumacher wysiadł ze swojego pojazdu i udał się do garażu McLarena, rozwścieczony oskarżając Coultharda o to, że ten chciał go zabić.

Sebastian Vettel (ur. 3 lipca 1987 w Heppenheim) – niemiecki kierowca wyścigowy, czterokrotny mistrz świata Formuły 1 z sezonów 2010, 2011 i 2012 i 2013, w których występował w zespole Red Bull Racing.Sezon 2013 Formuły 1 był 64 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1 i był to ostatni sezon, w którym używane były silniki 2,4 V8, jako że od roku 2014 stosowane będą bardziej przyjazne środowisku jednostki 1,6 V6 turbo. Po raz czwarty z rzędu triumfował Sebastian Vettel i jego zespół - Red Bull Racing.

Wyniki Schumachera przyczyniły się do zdobycia w 1999 roku przez Ferrari tytułu mistrza świata konstruktorów. Schumacher został pozbawiony możliwości rywalizacji o tytuł w klasyfikacji kierowców po tym, gdy w Grand Prix Wielkiej Brytanii, na zakręcie Stowe, uszkodzeniu w jego samochodzie uległy hamulce, co zaowocowało wypadkiem poprzez wypadnięcie z toru i uderzenie w bandę przy dużej prędkości, na skutek którego Schumacher złamał nogę. W czasie jego 98-dniowej absencji w Ferrari zastępował go Mika Salo. Schumacher wrócił na Grand Prix Malezji zdobywając pole position z prawie sekundową przewagą, ale w trakcie wyścigu oddał zwycięstwo Eddiemu Irvine’owi, który walczył o tytuł mistrzowski. Ostatni wyścig sezonu, Grand Prix Japonii, wygrał jednak Mika Häkkinen, dzięki czemu zdobył drugi z rzędu tytuł mistrzowski. Schumacher określił później Häkkinena jako rywala, którego najbardziej szanował.

Zwarcie krtaniowe - w fonetyce określenie bezdźwięcznej zwartej spółgłoski krtaniowej. Dźwięk powstaje poprzez zwarcie i rozwarcie strun głosowych (więzadła głosowe) w krtani. Zwarcie utworzone przez struny głosowe zatrzymuje przepływ strumienia wydychanego powietrza. Powietrze jest jednak dalej "tłoczone" przez płuca, więc jego ciśnienie poniżej strun głosowych wzrasta. Po rozwarciu strun głosowych, sprężone powietrze uwalnia się gwałtownie, czemu towarzyszy charakterystyczny "wybuchowy" dźwięk, plozja. W trakcie zwarcia struny głosowe nie mogą drgać, dlatego spółgłoska ta nie ma dźwięcznego odpowiednika.Drag Reduction System (DRS) System Redukcji Siły Dociskowej Powietrza (w Polsce zwany ruchomym tylnym skrzydłem) – system wprowadzony w 2011 roku do Formuły 1 ułatwiający wyprzedzanie, który może być aktywowany w wyznaczonej strefie toru.

2000–2004: tytuły mistrzowskie[ | edytuj kod]

Michael Schumacher w Ferrari F2001 podczas Grand Prix Kanady 2001
Michael Schumacher w Ferrari F2002 podczas Grand Prix Francji 2002. Zwyciężając Grand Prix Francji Schumacher zapewnił sobie tytuł na sześć wyścigów przed końcem sezonu, co jest rekordem Formuły 1
Michael Schumacher w Ferrari F2004 podczas Grand Prix USA 2004

W latach 20002004 Schumacher odniósł więcej zwycięstw i zdobył więcej tytułów niż jakikolwiek kierowca w historii Formuły 1. W roku 2000 Schumacher zdobył swój trzeci mistrzowski tytuł po walce z Miką Häkkinenem. Niemiec wygrał pierwsze trzy wyścigi sezonu i pięć z pierwszych ośmiu. Jednakże trzy nieukończone z rzędu przez Schumachera wyścigi w połowie sezonu pozwoliły zbliżyć się Häkkinenowi do Niemca w klasyfikacji i po Grand Prix Belgii objąć prowadzenie w mistrzostwach. Schumacher wygrał Grand Prix Włoch, dzięki czemu zrównał się liczbą zwycięstw w klasyfikacji wszech czasów z Ayrtonem Senną. Zapytany o to na konferencji prasowej Schumacher rozpłakał się. Po zwycięskim Grand Prix Stanów Zjednoczonych powrócił na prowadzenie w mistrzostwach, gdyż Häkkinen nie zdołał ukończyć wyścigu z powodu awarii jego samochodu. Do kolejnego wyścigu o Grand Prix Japonii Schumacher startował z pole position, ale na starcie stracił prowadzenie na rzecz Häkkinena. Po drugim pit-stopie Schumacher znalazł się przed Häkkinenem, dzięki czemu wygrał wyścig i w konsekwencji zapewnił sobie trzeci tytuł mistrzowski.

Niemiecka Formuła 3 (ang. German F3) – narodowa seria wyścigowa Niemiec, o otwartym nadwoziu. Jest trzecim z kolei najdłużej istniejącym serialem F3, zainaugurowanym w 1975 roku. Triumfowało w niej wielu przyszłych kierowców F1, m.in. statystycznie najlepszy kierowca w historii- Michael Schumacher. W 2003 roku seria znacznie straciła jednak na swej popularności, czego głównym powodem było utworzenie przez Niemiecką i Francuską Federację Samochodową Europejskiej Formuły 3. Pierwotnie miała ona zostać zlikwidowana (tak jak jej francuski odpowiednik), jednakże za sprawą dużych sponsorów, ostatecznie postanowiono ją utrzymać. Odtąd jej oficjalna nazwa brzmi – "ATS Formel F3 Cup".Formuła Ford – juniorska seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych. W jej skład wchodzi wiele serii wyścigowych na całym świecie, które mają być ważnym krokiem w karierze zawodnika na drodze do Formuły 1. Zazwyczaj jest to pierwsza seria wyścigowa po przejściu kierowcy z kartingu do bolidów wyścigowych. Sukces w Formule Ford zazwyczaj umożliwia kierowcy występy w seriach organizowanych w ramach Formuły Renault 2.0 czy też Formuły 3. W Formule Ford nie ma określonego jednego konstruktora bolidu. Każda seria organizowana w ramach Formuły Ford może wybrać swojego konstruktora, przestrzegając jednak odpowiednich specyfikacji określonych w regulaminie.

W sezonie 2001 Schumacher zdobył czwarty tytuł. Wyścigi wygrało jeszcze czterech kierowców, ale żaden z nich nie był w stanie zagrozić Niemcowi, który odniósł dziewięć zwycięstw i zdobył tytuł na cztery wyścigi przed końcem sezonu. Schumacher zakończył mistrzostwa ze 123 punktami, tj. o 58 więcej od drugiego Davida Coultharda. Grand Prix Kanady Schumacher ukończył na drugim miejscu za bratem Ralfem, co było pierwszym podwójnym zwycięstwem braci w Formule 1. Zwyciężając Grand Prix Belgii Schumacher pobił rekord największej liczby zwycięstw, należący do Alaina Prosta.

Alain Marie Pascal Prost OBE (ur. 24 lutego 1955 w Lorette) – jeden z najbardziej utytułowanych kierowców Formuły 1 wszech czasów. W czasie swojej kariery w F1, która trwała od 1980 do 1993, zwyciężył w 51 Grand Prix (rekord został pobity przez Michaela Schumachera w sezonie 2001) i zdobył 4 tytuły Mistrza Świata.Sezon 1991 Formuły 1 – 42. sezon Formuły 1. Rozpoczął się 10 marca 1991, a zakończył 3 listopada po szesnastu wyścigach.

W 2002 roku Schumacher ponownie zdobył tytuł mistrzowski. W Grand Prix Austrii prowadził jego zespołowy kolega Rubens Barrichello, ale na ostatnich metrach wyścigu, na skutek polecenia zespołu, Brazylijczyk zwolnił, by Schumacher wyprzedził go i wygrał wyścig. Kibice wygwizdali Ferrari i w rezultacie Schumacher wepchał Barrichello na najwyższy stopień podium. Schumacher zdominował Grand Prix Stanów Zjednoczonych, ale pod koniec wyścigu zwolnił tak, by przekroczyć linię mety razem z Barrichello. Niemiec zwolnił jednak za bardzo, dzięki czemu Barrichello odniósł zwycięstwo. Zdobywając piąty tytuł Schumacher wyrównał rekord Juana Manuela Fangio. Ferrari wygrało 15 z 17 wyścigów, a Schumacher zapewnił sobie tytuł na sześć wyścigów przed końcem sezonu, co jest rekordem Formuły 1. Schumacher pobił w tym sezonie również inne rekordy, wygrywając 11 wyścigów, stając na podium w każdym wyścigu, zdobywając 144 punkty i mając przewagę 67 punktów nad drugim kierowcą. Schumacher i Barrichello odnieśli w 2002 roku dziewięć podwójnych zwycięstw (w tym w pięciu ostatnich wyścigach sezonu).

Samochód bezpieczeństwa (ang. safety car, w Stanach Zjednoczonych określany mianem pace car) – samochód, który w wyścigach samochodowych i motocyklowych ogranicza prędkość pojazdów biorących udział w zawodach. Samochód bezpieczeństwa wyjeżdża na tor w przypadku nieoczekiwanych, niebezpiecznych zdarzeń na torze, na przykład wypadków czy drastycznych załamań pogody. Prędkość utrzymywana przez samochód bezpieczeństwa, choć niższa niż tempo wyścigowe, musi być i tak dość wysoka, by zapobiec nadmiernemu oziębieniu się opon pojazdów biorących udział w wyścigu. Dlatego też kierowcą samochodu bezpieczeństwa zawsze jest profesjonalny kierowca wyścigowy.Grand Prix Hiszpanii 2012 (oficjalnie Gran Premio de España 2012) – piąta runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2012.

Schumacher pobił rekord Fangio dzięki zdobyciu szóstego tytułu w 2003 roku. W tym wyrównanym sezonie głównymi konkurentami Ferrari byli McLaren i Williams, zaś głównymi rywalami Schumachera byli Kimi Räikkönen (McLaren) i Juan Pablo Montoya (Williams). W pierwszym wyścigu Schumacher wypadł z toru, a w następnych dwóch brał udział w kolizjach. Wskutek tego Schumacher tracił w klasyfikacji 16 punktów do Kimiego Räikkönena, ale wygrał trzy kolejne wyścigi z rzędu, przez co zbliżył się do Räikkönena na dwa punkty, zaś po zwycięstwie w Grand Prix Kanady po raz pierwszy w sezonie objął prowadzenie w mistrzostwach. W połowie sezonu dwa zwycięstwa odnieśli kierowcy Williamsa: Ralf Schumacher i Juan Pablo Montoya, i po Grand Prix Węgier Michael Schumacher miał nad Montoyą i Räikkönenem przewagę odpowiednio jednego i dwóch punktów. Przed następnym wyścigiem FIA ogłosiła zmiany w sposobie mierzenia szerokości opon, przez co dostawca opon dla Williamsa i McLarena – Michelin, musiał zdążyć przeprojektować opony. Schumacher, stosujący opony Bridgestone, wygrał dwa następne wyścigi. Po karze nałożonej na Montoyę podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych za kolizję z Rubensem Barrichello kandydatami do tytułu zostali tylko Schumacher i Räikkönen. Aby zdobyć tytuł, w Grand Prix Japonii Schumacher potrzebował ósmego miejsca, które też osiągnął i zakończył mistrzostwa z dwupunktową przewaga nad Räikkönenem.

Sezon 1999 Formuły 1 był jubileuszowym, 50 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się on 7 marca w Melbourne, a zakończył 31 października 1999 roku na torze Suzuka, po rozegraniu 16 wyścigów. Mistrzem świata kierowców został wówczas Fin Mika Häkkinen, zaś tytuł w klasyfikacji konstruktorów zdobyła włoska stajnia Ferrari. Był to pierwszy tytuł mistrzowski Ferrari od 1983.Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.

Schumacher wygrał 12 z pierwszych 13 wyścigów sezonu 2004, nie kończąc jedynie Grand Prix Monako. Niemiec zapewnił sobie siódmy tytuł w Grand Prix Belgii. Sezon 2004 Schumacher zakończył ze 148 punktami i przewagą 34 punktów nad drugim kierowcą, Rubensem Barrichello, i ustalając nowy rekord 13 zwycięstw w sezonie (na 18 wyścigów).

Karun Chandhok (ur. 19 stycznia 1984 w Ćennaj) – indyjski kierowca wyścigowy. W sezonie 2010 kierowca Formuły 1 w zespole Hispania Racing F1 Team. Drugi w historii indyjski kierowca w tej serii wyścigowej. Uczestnik serii GP2 w latach 2007–2009. Syn byłego mistrza Indii w rajdach samochodowych Vicky’ego Chandhoka. W sezonie 2011 pełnił funkcję kierowcy rezerwowego w zespole Team Lotus.Lewis Carl Davidson Hamilton MBE (ur. 7 stycznia 1985 w Stevenage, Hertfordshire) – brytyjski kierowca wyścigowy, mistrz świata Formuły 1 w sezonie 2008, wicemistrz świata Formuły 1 w roku 2007.

2005–2006[ | edytuj kod]

Michael Schumacher w Ferrari F2005 podczas Grand Prix Kanady 2005
Michael Schumacher w Ferrari 248 F1 podczas Grand Prix Brazylii 2006. Był to ostatni wyścig Schumachera dla Ferrari

Na sezon 2005 zmienił się regulamin, w myśl którego kierowca na jednym komplecie opon musiał pokonać cały dystans wyścigu. Ten zapis dawał przewagę zespołom używającym opon Michelin, przez co miał uatrakcyjnić Formułę 1. Ten sezon był jednocześnie jednym z najtrudniejszych w jego karierze. W pierwszych trzech wyścigach sezonu Schumacher zdobył jedynie dwa punkty zdobyte w drugiej eliminacji sezonu Grand Prix Malezji, a dwóch pozostałych nie zdołał ukończyć przez co do Fernando Alonso tracił aż 24 punkty. W czwartym wyścigu sezonu Grand Prix San Marino Schumacher stoczył z Fernando Alonso walkę o zwycięstwo i ukończył wyścig 0,2 sekundy za Hiszpanem mimo faktu, że startował z 13 miejsca. Jednak kolejnego wyścigu Grand Prix Hiszpanii nie zdołał ukończyć. Kolejny raz na podium stanął podczas Grand Prix Kanady, gdzie był drugi. Jedyne zwycięstwo w roku 2005 Schumacher odniósł podczas kolejnego wyścigu Grand Prix Stanów Zjednoczonych, z którego ze względów bezpieczeństwa po okrążeniu rozgrzewkowym wycofali się wszyscy kierowcy stosujący opony Michelin. Kolejne podium zdobył podczas Grand Prix Francji gdzie był trzeci. Podczas Grand Prix Węgier zdobył pierwsze i jedyne w tym sezonie pole position, jednak w trakcie wyścigu musiał oddać zwycięstwo Räikkönenowi, przez co uplasował się na drugim miejscu, o jedną pozycję przed swoim młodszym bratem Ralfem. Jak się okazało było to ostatnie podium w sezonie. Później Niemiec prezentował słabą formę przez co najwyższą później pozycją była czwarta podczas Grand Prix Brazylii. Schumacher nie ukończył sześciu z 19 wyścigów i ukończył sezon na trzecim miejscu z 62 punktami – ponad dwa razy mniej od mistrza świata, Alonso. Z powodu braku możliwości zmiany opon podczas wyścigu bolidy Ferrari używające wówczas jako jedyny zespół z czołówki opon Bridgestone były deklasowane przez zespoły używające opon Michelin. Jednak z powodu kontrowersji dotyczących tego przepisu FIA przywróciła możliwość zmiany ogumienia podczas wyścigu przed rozpoczęciem sezonu 2006. W związku z tym Schumacher miał ponownie wrócić do walki o tytuł mistrza świata w kolejnym sezonie.

Renault Sport Technologies znany też jako Renault Sport, Renaultsport i RST – oddział francuskiej firmy Renault. Jest odziałem przeznaczonym do sportów motorowych.V10 – oznaczenie silnika widlastego (układ V) składającego się z dziesięciu cylindrów. Silniki takie (zależnie od konstrukcji) osiągają moc rzędu 500 KM. W różnych konstrukcjach można spotkać różny rozstaw układu V, począwszy od 90 stopni (BMW M5, Audi RS6, Dodge Viper) do 72 stopni (Lamborghini Gallardo, Ford 6.8 V10).

Sezon 2006 był ostatnim rokiem startów Schumachera dla Ferrari. Po trzech wyścigach Schumacher miał 11 punktów – o 17 mniej od Fernando Alonso. Niemiec wygrał jednak dwa kolejne wyścigi; jego pole position podczas Grand Prix San Marino było 66 w jego karierze, czym Schumacher pobił rekord Ayrtona Senny. Schumacherowi odebrano pole position, które zdobył w Grand Prix Monako. Ta decyzja była umotywowana tym, że Schumacher zatrzymał samochód i zablokował tor w momencie, gdy na swoim najszybszym okrążeniu kwalifikacyjnym był Alonso. W połowie sezonu Schumacher wygrał trzy wyścigi z rzędu – Grand Prix USA, Francji i Niemiec, redukując stratę do Alonso do 11 punktów. Po kolejnych zwycięstwach: w Grand Prix Włoch i Grand Prix Chin, Schumacher przy równej ilości punktów z Fernando Alonso objął po raz pierwszy w sezonie prowadzenie w mistrzostwach. Schumacher prowadził również w Grand Prix Japonii, ale na szesnaście okrążeń przed końcem, po raz pierwszy od Grand Prix Francji 2000, w samochodzie Niemca zepsuł się silnik, co wykorzystał Alonso, wygrywając ten wyścig, odskakując w klasyfikacji Schumachera o 10 punktów. W związku z tym Schumacher mógł zdobyć tytuł tylko, gdyby wygrał Grand Prix Brazylii, a Alonso nie zdobył punktów.

Grand Prix Belgii 1995 (oryg. Grand Prix de Belgique) – 11. runda Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1995, która odbyła się 25 - 27 sierpnia 1995, po raz 41. na torze Spa-Francorchamps. Podsterowność – właściwość pojazdu podczas pokonywania zakrętu, polegająca na rozszerzaniu zakrętu w stosunku do promienia wynikającego z geometrii układu kierowniczego i jezdnego. Pojazd podsterowny ma tendencję do poszerzania zakrętu (oddalanie się od punktu środka łuku zakrętu - "wypadania" przodu auta na zewnątrz zakrętu). Nadsterowność jest cechą przeciwną.

Przed Grand Prix Brazylii w podziękowaniu za lata spędzone w Formule 1 Pelé wręczył Schumacherowi specjalne trofeum. Z powodu problemów z ciśnieniem paliwa w trzeciej sesji kwalifikacyjnej do wyścigu Schumacher startował z dziesiątego miejsca. W trakcie wyścigu Schumacher przebił oponę po kontakcie z przednim spojlerem Giancarlo Fisichelli. Po pit-stopie Schumacher spadł na 19 miejsce ze stratą 70 sekund do liderującego Felipe Massy, ale mimo to zdołał finiszować na czwartym miejscu, natomiast Alonso ukończył wyścig na drugim miejscu i został mistrzem świata. Schumacher zakończył sezon zdobywając wicemistrzostwo świata zdobywając 121 punktów, ze stratą 13 punktów do Hiszpana.

Ferrari 248 – bolid teamu Scuderia Ferrari na sezon 2006, zaprojektowany i wybudowany przez Ferrari. Został zaprezentowany 24 stycznia 2006 w włoskiej Mugello.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

2007–2009: pierwsze zakończenie kariery[ | edytuj kod]

BMW Sauber F1.06 z napisem „Thanks Michael” („Dzięki Michael”)
Michael Schumacher przed krótkim testem w Ferrari F2007 w 2007 roku

Kiedy Schumacher znajdował się na podium po wygraniu Grand Prix Włoch 2006, Ferrari wydało oświadczenie prasowe ogłaszające wycofanie się Schumachera z wyścigów po sezonie 2006. Schumacher potwierdził tę informację. Oświadczenie głosiło, że Schumacher będzie nadal pracował w Ferrari. 29 października 2006 roku ogłoszono, że Ferrari chce, by Schumacher był asystentem dyrektora generalnego Jeana Todta. Na tym stanowisku Schumacher miałby wpływ na wybór przyszłych kierowców Ferrari. Po ogłoszeniu, że Schumacher rezygnuje ze ścigania, tacy kierowcy jak Niki Lauda czy David Coulthard okrzyknęli Schumachera najlepszym i najbardziej wszechstronnym kierowcą wszech czasów, a włoska prasa i tifosi na wieść o rezygnacji Schumachera zareagowali bardzo emocjonalnie.

Sir John Arthur „Jack” Brabham OBE (ur. 2 kwietnia 1926 w Hurstville (przedmieścia Sydney)) – australijski kierowca wyścigowy; trzykrotny mistrz Formuły 1 (w 1959, 1960 i 1966)Grand Prix Monako 2000 (oryg. Grand Prix Automobile de Monaco) – 58. Grand Prix Monako, 47 edycja zaliczana do Mistrzostw Świata Formuły 1, rozgrywana jako siódma w sezonie 2000 po raz 58. na torze Circuit de Monaco. W odbywającym się 4 czerwca 2000 roku wyścigu zwycięstwo odniósł David Coulthard.

2007: doradca w Ferrari[ | edytuj kod]

Podczas sezonu 2007 Schumacher pojawił się na kilku Grand Prix. Niemiec prowadził także Ferrari F2007, po raz pierwszy 24 października na torze Fiorano. Schumacher pokonał pięć okrążeń i nie zanotował mierzonego czasu okrążenia. Rzecznik Ferrari powiedział, że ten krótki test odbył się dla zarządu firmy FIAT, który przebywał w tym czasie na spotkaniu w Maranello.

Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.Szwajcarski Związek Piłki Nożnej (niem.: Schweizerischer Fussballverband, fr. Association Suisse de Football, wł. Associazione Svizzera di Football, romansz Associaziun svizra da ballape) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Szwajcarii, będący jedynym prawnym reprezentantem szwajcarskiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1895 roku; w 1904 roku przystąpił do FIFA i w 1954 roku do UEFA.

W trakcie sezonu 2007 Schumacher pełnił rolę doradcy i „superasystenta” Jeana Todta. 13 listopada Niemiec odbył oficjalną sesję testową, a w grudniu na torze Jerez kontynuował pomaganie Ferrari w programie rozwojowym. Schumacher skupił się na testowaniu elektroniki i opon na sezon 2008.

2008: rozwój samochodów[ | edytuj kod]

W 2007 roku Ross Brawn powiedział, że bardzo prawdopodobne jest, że Schumacher będzie kontynuował testowanie w 2008 roku. Schumacher wyjaśnił później, że jego zadaniem jest rozwój samochodów w Scuderia Ferrari i w związku z tym będzie jeździł, jednak niezbyt często. W 2008 roku Schumacher uczestniczył także w wyścigach motocyklowych w serii IDM Superbike, ale oświadczył, że nie ma zamiaru poważnie angażować się w ściganie motocyklami.

Arrows Racing Team – zespół Formuły 1, który uczestniczył w Grand Prix w latach 1977-2002. Siedzibą Arrowsa było Leafield.Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Fernando Alonso i wynosi 1:30,874.

2009: planowane zastępstwo za Massę[ | edytuj kod]

Podczas kwalifikacji do Grand Prix Węgier 2009 etatowy kierowca Ferrari, Felipe Massa, został poważnie ranny po uderzeniu sprężyną w głowę. Gdy stało się jasne, że Massa nie zdoła wystartować w następnym wyścigu sezonu, w charakterze jego zastępcy wybrano Michaela Schumachera, który miał ścigać się w Ferrari do momentu całkowitego wyzdrowienia Massy. Aby przygotować się do powrotu, Schumacher testował zmodyfikowane Ferrari F2007. Z powodów regulaminowych Schumacher nie mógł testować samochodu z 2009 roku, a wnioskowi Ferrari o pozwolenie na takie testy sprzeciwiły się Williams, Red Bull i Toro Rosso. Schumacher odwołał swój powrót z powodu kontuzji szyi, którą odniósł wcześniej na skutek wypadku na motocyklu. Massę zastąpił więc Luca Badoer, a następnie Giancarlo Fisichella.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Juan Pablo Montoya Roldán (ur. 20 września 1975 w Bogocie) – kolumbijski kierowca wyścigowy startujący w amerykańskiej serii NASCAR Sprint Cup, a w przeszłości w Formule 1, CART (tytuł mistrzowski) i Formule 3000 (tytuł mistrzowski).

Mercedes (2010–2012)[ | edytuj kod]

23 grudnia 2009 roku ogłoszono, że Schumacher w sezonie 2010 wróci do Formuły 1, wraz z Nico Rosbergiem będąc kierowcą Mercedesa, powstałego na bazie mistrzowskiego Brawn GP i powracającego do Formuły 1 w charakterze konstruktora po 55 latach. Schumacher stwierdził, że czynnikami, które skłoniły go do powrotu, było wznowione zainteresowanie Formułą 1 po nieudanej próbie zastąpienia Felipe Massy, możliwość jazdy dla Mercedesa oraz ponowienie współpracy z Rossem Brawnem. Po serii testów medycznych zostało potwierdzone, że kontuzja szyi Niemca została całkowicie wyleczona. Schumacher podpisał trzyletni kontrakt z zarobkami w wysokości 21 milionów funtów rocznie. Powrót 41-letniego Schumachera był porównywany do powrotów Nikiego Laudy w roku 1982 (33 lata) oraz Nigela Mansella w sezonie 1994 (41 lat). W tym kontekście wymieniano także Juana Manuela Fangio, który zdobył swój piąty tytuł mistrzowski w wieku 46 lat.

Grand Prix Japonii (oficjalnie Japanese Grand Prix 2011) – piętnasta eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2011.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Michael Schumacher w Mercedesie MGP W01 podczas Grand Prix Malezji 2010
Michael Schumacher w Mercedesie MGP W02 podczas Grand Prix Kanady 2011
Michael Schumacher w Mercedesie F1 W03 podczas Grand Prix Monako 2012

Pierwszy sezon po powrocie nie był dla Schumachera udany. Problemem Niemca była podsterowność Mercedesa MGP W01 oraz wprowadzone od 2010 roku węższe przednie opony. Schumacher regularnie okazywał się wolniejszy od Nico Rosberga, ustępując mu piętnastokrotnie w kwalifikacjach oraz trzynastokrotnie podczas wyścigów. W sezonie 2010 niemiecki kierowca ukończył wyścig najwyżej na czwartym miejscu – podczas Grand Prix Hiszpanii, Grand Prix Turcji oraz Grand Prix Korei Południowej. Podczas Grand Prix Monako, na ostatnim okrążeniu, tuż po zjeździe samochodu bezpieczeństwa, Schumacher wyprzedził w ostatnim zakręcie Fernando Alonso, co było niezgodne z przepisami; za to przewinienie Niemiec otrzymał karę doliczenia 20 sekund do końcowego rezultatu, w efekcie czego spadł z szóstej na 12 pozycję. Na 66 okrążeniu Grand Prix Węgier Schumacher bronił dziesiątego miejsca i próbował na prostej startowej zepchnąć Rubensa Barrichello na ścianę oddzielającą tor od boksów, za co otrzymał karę przesunięcia o dziesięć miejsc startowych w następnym Grand Prix. Sezon Schumacher ukończył na dziewiątym miejscu w klasyfikacji kierowców, uzyskując 72 punkty – o 70 mniej od Nico Rosberga. Był to pierwszy sezon siedmiokrotnego mistrza świata od roku 1991, w którym nie uzyskał zwycięstwa, pole position, podium lub najszybszego okrążenia.

Mercedes (oficjalnie Mercedes AMG Petronas Formula One Team) – fabryczny zespół wyścigowy Mercedes-Benz w Formule 1, reaktywowany w 2009 po wykupieniu 75,1% udziałów w Brawn GP. Szefami zespołu od stycznia 2014 roku są Paddy Lowe oraz Toto Wolff.San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.

Początek sezonu 2011 również nie obfitował w sukcesy. Do Grand Prix Monako Schumacher zdobył 14 punktów, w tym osiem punktów za szóste miejsce w Grand Prix Hiszpanii. Podczas deszczowego Grand Prix Kanady Schumacher na kilka okrążeń przed metą jechał na drugim miejscu, ale ostatecznie ukończył zawody jako czwarty po tym, gdy został wyprzedzony przez Jensona Buttona i Marka Webbera, którzy użyli systemu DRS. W dwóch kolejnych wyścigach Schumacher był uwikłany w kolizje. W trakcie kwalifikacji do Grand Prix Belgii Niemiec na skutek wypadku (którego przyczyną było urwane koło) nie zanotował czasu okrążenia i startował z ostatniego, 24 miejsca, ale mimo to zdołał ukończyć wyścig na piątym miejscu, podobnie jak Grand Prix Włoch. Podczas Grand Prix Japonii Schumacher prowadził w wyścigu, po raz pierwszy od Grand Prix Japonii 2006. Mając wówczas 42 lata, Schumacher stał się najstarszym kierowcą prowadzącym w wyścigu od czasów Jacka Brabhama, który mając 44 lata prowadził w wyścigach w sezonie 1970. Na koniec sezonu z 76 punktami Schumacher został sklasyfikowany na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców. Nico Rosberg ponownie zdobył więcej punktów, 89 punktów.

World Sportscar Championship – światowa seria wyścigowa samochodów sportowych organizowana przez FIA w latach 1953-1992. Seria ta była znana na całym świecie i uchodziła, obok Formuły 1, za jedną z dwóch najważniejszych serii wyścigowych. Były tu zaangażowane największe firmy motoryzacyjne na świecie.Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.

Używany przez Schumachera w roku 2012 Mercedes F1 W03 był bardziej konkurencyjnym samochodem, niż jego poprzednicy: do Grand Prix Australii Niemiec zakwalifikował się na czwartym miejscu, w kwalifikacjach do Grand Prix Malezji był trzeci, a kwalifikacje do Grand Prix Chin ukończył na drugim miejscu. Schumacher wygrał kwalifikacje do Grand Prix Monako, ale nie zdobył pole position ze względu na karę, jaką nałożono na niego za kolizję z Bruno Senną w Grand Prix Hiszpanii. Jednakże mimo dobrych wyników w kwalifikacjach wysoka awaryjność jego samochodu podczas wyścigów spowodowała, że z pierwszych siedmiu wyścigów Schumacher nie ukończył pięciu, a w pozostałych dwóch zdobył dwa punkty. W Grand Prix Europy niemiecki kierowca zdobył trzecie miejsce, co było jego pierwszym i jedynym podium od momentu powrotu do Formuły 1. Schumacher stał się wówczas najstarszym zdobywcą podium od 1970 roku, kiedy to Jack Brabham był drugi w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Słabsza dyspozycja jego samochodu w dalszej części sezonu spowodowała, że Niemiec nie odnosił już takich sukcesów, pod koniec roku nie zdobywając również punktów przez sześć wyścigów z rzędu. Podczas Grand Prix Niemiec Schumacher ustalił jeszcze 77 najszybsze okrążenie w swojej karierze (było to jego pierwsze i jedyne najszybsze okrążenie od momentu powrotu do Formuły 1).

Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.Andrea de Cesaris (ur. 31 maja 1959 w Rzymie) – były włoski kierowca Formuły 1. Znany z dużej liczby wypadków (stąd złośliwie zwany „Andrea de Crasheris”, ang crash – wypadek), słynął również z umiejętności blokowania innych kierowców (stąd zwany przez niektórych z nich "ruchomą zaporą drogową"). Dzierżawca rekordu największej liczby wyścigów bez zwycięstwa (208).

28 września do wiadomości została podana informacja, że Schumachera w Mercedesie zastąpi Lewis Hamilton. 4 października Schumacher ogłosił definitywne wycofanie się z Formuły 1 z końcem sezonu, argumentując to spadkiem motywacji. Ostatni wyścig w swojej karierze – Grand Prix Brazylii 2012 – Schumacher ukończył na siódmym miejscu. W całym sezonie Niemiec zgromadził 49 punktów, co dało mu 13. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Nigel Ernest James Mansell OBE (ur. 8 sierpnia 1953 w Upton-upon-Severn) – angielski kierowca wyścigowy, który został mistrzem Formuły 1 oraz mistrzem CART. Jest pierwszym zawodnikiem, który wygrał serię CART w swoim debiutanckim sezonie. Mansell jest najlepszym brytyjskim kierowcą Formuły 1 z 31 zwycięstwami na koncie. Jest na czwartym miejscu pod względem zwycięstw po Schumacherze, Proście i Sennie.Automatyczna skrzynia biegów jest samochodową skrzynią zmieniającą biegi wraz ze zmianą obciążenia silnika pojazdu, zwalniając użytkownika z konieczności manualnej zmiany.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.
Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Nelson Piquet Souto Maior (ur. 17 sierpnia 1952 w Rio de Janeiro) – brazylijski kierowca Formuły 1, trzykrotny mistrz świata.
Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.
Sprzęgło to urządzenie stosowane w budowie maszyn do łączenia wałów w celu przekazywania momentu obrotowego. Inaczej jest to zespół części służących do połączenia dwóch niezależnie obrotowo osadzonych wałów, czynnego – napędowego i biernego – napędzanego, w celu przeniesienia momentu obrotowego.
Sezon 2005 Formuły 1 był 56 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł mistrza kierowców zdobył Fernando Alonso pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Michaela Schumachera z 1994 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobyła ekipa Renault.

Reklama