• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Ransom

  Przeczytaj także...
  Bruno Mattei (ur. 30 lipca 1931 w Rzymie, zm. 21 maja 2007 w Ostii) – włoski reżyser, montażysta i scenarzysta filmowy. Zyskał sławę jako twórca projektów dziwacznych i obskurnych, które stały się filmami kultowymi. Na przestrzeni swojej ponad czterdziestoletniej kariery używał wielu pseudonimów, przede wszystkim znamiennego „Vincent Dawn”, nawiązującego do horroru George’a A. Romero Dawn of the Dead. Nazywany jest także "włoskim Edem Woodem". Strike Commando 2, także Trappola diabolica – włoski film akcji z 1988 roku w reżyserii Brunona Matteiego, z Brentem Huffem i Richardem Harrisem obsadzonymi w rolach głównych. Sequel przebojowego filmu Strike Commando (1987).
  Filmy klasy B – tanie, amatorskie produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, pełne niewybrednego humoru czy scen przemocy (często bardziej drastycznych niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach to amatorzy, czasem bez szkoły aktorskiej. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.

  Michael Ransom, pseud. Mike – postać fikcyjna, amerykański żołnierz, bohater filmów Brunona Mattei'ego Strike Commando (1987; gdzie w jego rolę wcielił się Reb Brown) i Strike Commando 2 (1988; gdzie odegrany został przez Brenta Huffa). Mattei'ego i scenarzystę Claudio Fragasso, twórców postaci Michaela Ransoma, do jej stworzenia zainspirowały filmy z Johnem Rambo.

  John James Rambo (ur. 6 lipca 1947) − fikcyjna postać, bohater filmów akcji z serii Rambo oraz cyklu powieści Davida Morrella.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Historia postaci[ | edytuj kod]

  W filmie Strike Commando Ransom wraz ze swoimi żołnierzami przeprowadza misję w Północnym Wietnamie. Misja przebiega jednak w sposób dramatyczny – wrogie mu oddziały zabijają jego wojsko, a jego samego uprowadzają do swojej osadzonej w dżungli bazy, gdzie następnie przez szereg dni torturują go (m.in. prądem elektrycznym, poprzez pobicia i przypalanie pleców palnikiem acetylenowym) i poniżają, chcąc, by wyjawił, jaką misję przeprowadza oraz powiadomił swoje dowództwo, że został pojmany. Udaje mu się zbiec, kontynuuje misję i mści się na swych oprawcach.

  Film akcji (ang. action movie) − film sensacyjny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie rozrywki widzom poprzez pokazywanie pościgów samochodowych, strzelanin, bijatyk i innych scen kaskaderskich o dużym ładunku napięcia i emocji. Najsłynniejszymi producentami filmów akcji są Amerykanie. Film akcji jest często łączony z innymi gatunkami takimi jak: fantastyka naukowa (Terminator), horror (Blade: Wieczny łowca) czy komedia (Zabójcza broń).Brent Huff (ur. w 1961 r. w Springfield w stanie Missouri) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy, były model.

  W sequelu dowiadujemy się, że Ransom jest weteranem wojny wietnamskiej, podczas której dowodził grupą amerykańskich wojskowych, a udział w wojnie wypalił trwałe piętno na jego psychice (jest męczony przez senne koszmary). Bohater dostaje komunikat od CIA. Dowiaduje się, że Vic Jenkins, który również walczył w Wietnamie, został uprowadzony przez terrorystów domagających się za jego uwolnienie dziesięciu milionów dolarów. Ma odbić Jenkinsa oraz nie dopuścić do przemytu heroiny przez porywaczy, w tym celu wyrusza do Wietnamu z workiem diamentów wartym krocie. Ostatecznie wpada w pułapkę, zastawioną przez samego Jenkinsa. Jenkins i sprzymierzeni z nim terroryści usiłują odebrać Ransomowi diamenty i w tym celu poddają go brutalnym torturom. Gdy, po raz kolejny, żołnierzowi udaje się zbiec z miejsca tortur, decyduje się zabić terrorystów i wymierzyć odpowiednią karę Jenkinsowi.

  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Michael Ransom to około trzydziesto-/czterdziestoletni mężczyzna muskularnej budowy ciała. W pierwszym z filmów Mattei'ego o tym bohaterze, zostaje on ukazany jako blondyn, w drugim zaś – jest już brunetem. Jest postacią silnie zmaskulinizowaną. Charakteryzuje się takimi cechami jak mściwość, odwaga, honorowość czy wrzaskliwość, jest też wysoce odporny na ból – zarówno cielesny, jak i tortury psychiczne.

  Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele. Robert Brown (ur. 29 kwietnia 1948 roku w Los Angeles w Kalifornii, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany jako Reb Brown.

  Informacje dodatkowe[ | edytuj kod]

  W rankingu "10 najtwardszych weteranów z Wietnamu, o których nigdy nie słyszeliście" internetowa witryna KillerFilm.com przypisała Michaelowi Ransomowi pozycję #2. Na listę złożyło się dziesięciu bohaterów najlepszych wojennych filmów akcji klasy "B".

  Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Postać Michaela Ransoma w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Seebach, Heather (2011-01-31). "The 10 Most Badass Vietnam Vets You’ve Never Heard Of". killerfilm.com. (ang.) [dostęp 2011-05-23]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.