• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Pinder

  Przeczytaj także...
  Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.Strawberry Fields Forever – piosenka, która znalazła się na singlu nagranym w 1967 roku przez brytyjską grupę muzyczną The Beatles.
  Królik Bugs – postać fikcyjna z serii kreskówek Warner Brothers, wymyślony w 1938 przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa. Po raz pierwszy pojawił się w A Wild Hare (27 lipca 1940). Bugs chrupie marchewkę i często powtarza Co jest, doktorku? (What’s up, doc?). Jego stałym antagonistą jest myśliwy Elmer Fudd.

  Michael Thomas "Mike" Pinder (ur. 27 grudnia 1941 r. w Erdington k. Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako klawiszowiec i wokalista zespołu The Moody Blues.

  Biografia[]

  Pinder urodził się w Erdington w rodzinie Berta i Gladys Pinder. Na przełomie lat 50' i 60' grał w rockowym zespole "El Riot and the Rebels", gdzie poznał przyszłych kolegów z The Moody Blues - Raya Thomasa i Johna Lodge'a. Później Pinder i Thomas grali razem w zespole "Krew Cats", który nie odniósł większych sukcesów.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.The Moody Blues – brytyjska grupa rockowa, która powstała w 1964 r. w Birmingham. Zespół sprzedał ponad 50 milionów płyt i czternaście razy nagradzany był platynową płytą.

  Mniej więcej w tym czasie Pinder został zatrudniony w firmie Streetly Electronics, produkującej melotrony.

  The Moody Blues[]

  Pinder, Thomas oraz Denny Laine, Clint Warwick i Graeme Edge założyli The Moody Blues w 1964 r. Po wydaniu singla "Go Now" w 1965 r., Pinder nabył melotron firmy Streetly, którego używał podczas wielu następnych nagrań zespołu począwszy od singla "Love and Beauty". Zainteresował melotronem Beatlesów, którzy wykorzystali go w nagraniu "Strawberry Fields Forever".

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Ray Thomas (ur. 29 grudnia 1941 r. w Stourport-on-Severn) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako flecista, kompozytor i wokalista zespołu The Moody Blues.

  Pinder był jednym z pierwszych muzyków, którzy grali na melotronie podczas koncertów. Melotron był łatwo się psującym instrumentem. Podczas pierwszego koncertu zespołu w USA tył melotronu otworzył się co spowodowało wypadnięcie taśmy magnetycznej. Pinder natychmiast wziął się za naprawę i doprowadził instrument do porządku w 20 minut. W międzyczasie publiczności oglądała kreskówki z Królikiem Bugsem.

  Grass Valley - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Nevada. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau, w roku 2010 miasto Grass Valley miało 12 860 mieszkańców.Erdington – dzielnica w Anglii, w West Midlands, w dystrykcie Birmingham. W 2011 dzielnica liczyła 22828 mieszkańców. Erdington jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Hardintone.

  Zespół The Moody Blues zawiesił działalność w 1974 r., a Pinder przeniósł się do Kalifornii. W 1976 r. wydał solowym album The Promise. W 1977 r. zespół ponownie się zebrał. Pinder brał udział w nagraniach (album Octave) jednak odmówił wzięcia udziału w trasie i w 1979 r. definitywnie opuścił zespół.

  Clint Warwick, a właściwie Albert Eccles (ur. 25 czerwca 1940 - zm. 15 maja 2004 r. w Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako basista zespołu The Moody Blues.Denny Laine, a właściwie Brian Frederick Arthur Hines (ur. 29 października 1944 r. w Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako gitarzysta i wokalista zespołu The Moody Blues oraz jako gitarzysta i wokalista grupy Wings.

  Pinder został następnie konsultantem w firmie Atari (zajmującej się wtedy syntezatorami muzycznymi), ponownie się ożenił, założył rodzinę i zamieszkał w Grass Valley w Kalifornii. Do połowy lat 90' nie był aktywny muzycznie. W 1994 r. wydał swój drugi album Among the Stars, który odniósł ograniczony sukces. Rok później ukazał się kolejny album A Planet With One Mind (1995).

  Melotron (ang. mellotron) – to, obok organów Hammonda, najpowszechniej używany instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektromechanicznych ery przedsyntezatorowej.Klawiszowiec (również keyboardzista) – muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Przed latami 60. XX wieku muzycy grający na instrumentach klawiszowych byli nazywani głównie pianistami lub organistami. Od połowy lat 60. XX wieku, mnogość nowych instrumentów z klawiaturami, które weszły do codziennego użytku, wymogła bardziej ogólny termin określający ludzi, którzy na nich grają.

  Pracował w studiu nagraniowym nad projektami zarówno swoimi jak i cudzymi, pomagając nowym artystom. Zorganizował konkurs dla autorów tekstów piosenek na stronie Songwars.

  Życie prywatne[]

  Ma trzech synów, wszyscy są muzykami.

  Najstarszy syn - Daniel jest konsultantem i edytorem muzyki filmowej. Pracował między innymi przy Piratach z Karaibów i Kodzie da Vinci. Pozostali dwaj synowie: Matt i Michael Lee występują jako The Pinder Brothers.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Pindera
 • Profil na portalu allmusic
 • Przypisy

  John Charles Lodge (ur. 20 lipca 1945 r. w Erdington k. Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako basista i wokalista zespołu The Moody Blues.Kod da Vinci (ang. The Da Vinci Code) – ekranizacja powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci wydanej w 2004. Film kręcono m.in. w oryginalnych wnętrzach francuskiego muzeum Luwr i anglikańskiej katedrze w Lincoln. Światowa premiera filmu: 17 maja 2006.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Graeme Charles Edge (ur. 30 marca 1941 r. w Birmingham) – angielski muzyk, znany przede wszystkim jako perkusista zespołu The Moody Blues.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.