• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Parks  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kevin Patrick Smith (ur. 2 sierpnia 1970 w Red Bank, w stanie New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser oraz aktor.Adam (hebr. אדם; arab. آدم - "człowiek" / "mężczyzna"), dosł. "czerwony", od koloru ziemi, z której został ulepiony) i Ewa (hebr. חוה Chawa - "budząca życie"; arab. حواء Hawwaa) – według relacji biblijnych, zawartych w Księdze Rodzaju, pierwsi ludzie. Podobną historię zawiera tradycja manichejska; wzbogacona o dodatkowe elementy została też zawarta w Koranie.

  Michael Parks, właściwie Harry Samuel Parks (ur. 24 kwietnia 1940 w Corona w stanie Kalifornia; zm. 9 maja 2017 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, piosenkarz.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się jako Harry Samuel Parks, był synem kierowcy ciężarówki. Jako nastolatek porzucił szkołę i imał się różnych zajęć. W wieku lat piętnastu po raz pierwszy się ożenił, związek ten jednak nie przetrwał długo. Drugą małżonkę, Jan Moriarty, poślubił w 1964; tego samego roku kobieta zmarła. Od 1969 był żonaty z Carolyn. Miał czwórkę dzieci, w tym syna Jamesa (ur. 1968), także aktora.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera aktorska[ | edytuj kod]

  Karierę aktorską rozpoczął na początku lat sześćdziesiątych. Początkowo grywał epizody w serialach telewizyjnych, w 1966 r. wystąpił jednak w przełomowej dla siebie roli – w epickim dramacie religijnym Biblia (The Bible: In the Beginning) wcielił się w postać Adama. Jeszcze tego samego roku zdobył nominację do nagrody Golden Laurel w kategorii nowa twarz – aktor. W latach 1969-70 był już gwiazdą przygodowego serialu NBC Then Came Bronson jako Jim Bronson.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Kieł (tytuł oryg. Tusk) − amerykańsko-kanadyjski film fabularny z 2014 roku, napisany i wyreżyserowany przez Kevina Smitha. W filmie w rolach głównych wystąpili Michael Parks, Justin Long, Génesis Rodríguez, Haley Joel Osment i Johnny Depp. Światowa premiera projektu odbyła się 6 września 2014 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

  Ogółem wystąpił w ponad stu filmach kinowych i video oraz projektach telewizyjnych. Najbardziej znany pozostaje ze współpracy z Quentinem Tarantino i Robertem Rodriguezem; w samej tylko roli Earla McGrawa, szeryfa z Teksasu, wystąpił w filmach Kill Bill (2003) i Grindhouse Vol. 1: Death Proof (Death Proof, 2007) Tarantino oraz Od zmierzchu do świtu (From Dusk Till Dawn, 1996) i Grindhouse Vol. 2: Planet Terror (Planet Terror, 2007) Rodrigueza. W 2014 stworzył kreację seryjnego mordercy Howarda Howe’a w horrorze Kevina Smitha Kieł.

  Od zmierzchu do świtu (ang. From Dusk Till Dawn) – amerykański film z 1996 roku wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza, do którego scenariusz napisał Quentin Tarantino. W poszczególnych rolach występują w nim gwiazdy Hollywood – m.in. George Clooney, Harvey Keitel, Quentin Tarantino, Juliette Lewis, Salma Hayek i Cheech Marin.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  Dzięki wytwórni MGM Records nagrał albumy, w tym Closing the Gap (1969) i Long Lonesome Highway (1970). Wydał singel „Long Lonesome Highway”, który posłużył jako temat wieńczący serial Then Came Bronson. Ów utwór uplasował się na pozycjach #20 notowania Billboard Hot 100 i #41 zestawienia Billboard Hot Country Songs.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Biblia (ang. The Bible: In the Beginning...) – amerykańsko-włoski film biblijny z 1966 roku. Film jest ekranizacją pięciu początkowych historii pierwszej księgi Biblii - Księgi Rodzaju. Polski tytuł alternatywny: Biblia: Początki świata.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Direct-to-video (ang. bezpośrednio na video) – film wydany bezpośrednio na rynek kina domowego, z pominięciem dystrybucji kinowej bądź emisji w telewizji. Chociaż wszystkie najważniejsze studia filmowe zakończyły dystrybucję filmów na kasetach VHS, przenosząc się na nośniki DVD i Blu-ray, terminy direct-to-DVD czy direct-to-Blu-ray używane są rzadziej, jako alternatywa.
  Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.
  24 kwietnia jest 114. (w latach przestępnych 115.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 251 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.744 sek.