• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Ontkean

  Przeczytaj także...
  Catherine Elise "Kate" Jackson (ur. 29 października 1948 w Birmingham w stanie Alabama) – amerykańska aktorka i reżyser telewizyjna i filmowa, modelka; najbardziej znana jako inteligentna Sabrina Duncan w popularnym w latach 70. serialu ABC Aniołki Charliego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Michael Leonard Ontkean (ur. 24 stycznia 1946 w Vancouverze) – kanadyjski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

  Urodził się w Vancouverze, w prowincji Kolumbii Brytyjskiej, w zachodniej Kanadzie jako syn aktorki Muriel (z domu Cooper) i aktora/boksera Leonarda Ontkeanów. Dorastał z siostrą Sheri. Jako chłopiec był wielkim fanem Twilight Zone. W latach 1953-62 i 1957-58 pojawiał się w telewizji Toronto. Po ukończeniu dwóch szkół podstawowych: St. Michael's Choir School i Holy Rosary School, uczęszczał do St. Michael's College School w Toronto. W 1970 roku ukończył University of New Hampshire, gdzie otrzymał stypendium hokejowe.

  Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny). Kochać się (oryg. Making Love) – dramat produkcji USA z 1982 roku w reżyserii Arthura Hillera. Film opowiada historię żonatego mężczyzny, który zdał sobie sprawę, że jest gejem, oraz o trójkącie jaki powstał między nim, jego żoną i innym mężczyzną.

  Na początku swojej kariery telewizyjnej wystąpił w serialu ABC Rekruci (The Rookies, 1972-76) jako oficer Willie Gillis. Na dużym ekranie partnerował Paulowi Newmanowi w filmie Slap Shot (1977). Stworzył skomplikowaną postać małżonka (żonę gra Kate Jackson), który poszukuje miłości w gejowskim klubie w dramacie Arthura Hillera Kochać się (Making Love, 1982). Uwagę widowni przykuł rolą niepozornego i twardego Harry'ego S. Trumana, szeryfa Twin Peaks w serialu ABC Davida Lyncha, Miasteczko Twin Peaks (Twin Peaks, 1990-91).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Od roku 1971 do 20 marca 1980 był żonaty z Fran. Ożenił się po raz drugi z malarką Jamie Smith Jackson. Mają dwie córki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michael Ontkean (ang.). Listal. [dostęp 2016-12-22].
  2. Michael Ontkean (fr.). AlloCiné. [dostęp 2016-12-22].
  3. Michael Ontkean (ang.). TV.com. [dostęp 2016-12-22].
  4. Michael Ontkean Biography (1946?-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2016-12-22].
  5. Michael Ontkean - Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2016-12-22].
  6. Michael Ontkean (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-12-22].
  7. Slap Shot (1977) (ang.). The League of Dead Films. [dostęp 2016-12-22].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Michael Ontkean w bazie IMDb (ang.)
 • Michael Ontkean w bazie Filmweb
 • Michael Ontkean w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Arthur Hiller (ur. 22 listopada 1923 w Edmonton) – amerykański reżyser filmowy i telewizyjny pochodzenia kanadyjskiego; twórca jednego z najgłośniejszych melodramatów w historii kina Love Story (1970), za którego reżyserię otrzymał swoją jedyną w karierze nominację do Oscara.
  Paul Leonard Newman (ur. 26 stycznia 1925 w Shaker Heights, zm. 26 września 2008 w Westport w stanie Connecticut) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kolor pieniędzy (1987) w reż. Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był 8 razy nominowany do tej nagrody – za pierwszoplanowe role w filmach: Kotka na gorącym blaszanym dachu (1958), Bilardzista (1961), Hud, syn farmera (1963), Nieugięty Luke (1967), Bez złych intencji (1981), Werdykt (1982), Naiwniak (1994) oraz raz za drugoplanową rolę w obrazie Droga do zatracenia (2002).
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Gej – mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.