• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Karoli

  Przeczytaj także...
  Jaki Liebezeit (ur. 26 maja 1938 w Dreźnie) – niemiecki perkusista rockowy. W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.David Sylvian, właśc. David Alan Batt (ur. 23 lutego 1958 w Beckenham w hrabstwie Kent) – angielski wokalista, kompozytor i instrumentalista.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Michael Karoli (ur. 29 kwietnia 1948 w Straubing, Bawaria, zm. 17 listopada 2001 w Essen) – niemiecki gitarzysta i kompozytor, przedstawiciel Krautrocka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Michael Karoli wychowywał się w rodzinnym mieście. Już jako dziecko uczył się gry na gitarze, skrzypcach i wiolonczeli. Szkołę średnią, uwieńczoną maturą, skończył w St. Gallen, w Szwajcarii. W czasie pobytu w Szwajcarii grywał w różnych zespołach szkolnych i studenckich. Po maturze podjął studia prawnicze ale ich nie ukończył. Zaprzyjaźnił się z Holgerem Czukayem, który został jego nauczycielem gry na gitarze.

  Damo Suzuki (jap. ダモ鈴木, Damo Suzuki) właściwie Kenji Suzuki (jap. 鈴木健二, Suzuki Kenji, ur. 16 stycznia 1950, Kanagawa, Japonia) – wokalista, członek krautrockowego zespołu Can.Krautrock (dosłownie "szwabski rock") – odmiana eksperymentalnego rocka progresywnego powstała w drugiej połowie lat 60. XX wieku na terenie Niemiec.

  W 1968 Michael Karoli został członkiem grupy Can, w której do 1978 był gitarzystą a od 1974 również wokalistą, razem z Irminem Schmidtem.

  Na początku 1975 poznał Shirley Argwings-Kodhek, z którą ożenił się w 1981 w Essen. W połowie lat 80. przenieśli się do Nicei, gdzie urodziła się im córka.

  Po rozwiązaniu Can w 1978 Michael Karoli otworzył własne studio nagraniowe, Outer Space Studio w nieczynnej tłoczni oliwy w Alpach francuskich. W tym czasie eksperymentował z nowymi technikami nagraniowymi. W latach 1981-1986 zgłębiał tajniki afrykańskiego rytmu i tańca u Seniego Camary. Jednocześnie doskonalił swój warsztat kompozytorski. W 1984 dał Michael Karoli razem z Holgerem Czukayem, Jakim Liebezeitem i Jah Wobble kilka koncertów w Niemczech.

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W latach 1977-1995 Michael Karoli brał udział jako gitarzysta i basista przy nagrywaniu różnych albumów Irmina Schmidta i Holgera Czukaya.

  Z tym ostatnim współpracował w 1986 przy realizacji albumu Rite Time reaktywowanego zespołu Can. Równolegle zrealizował projekty muzyczne z innymi muzykami: 1987 album Charlatan - z belgijskim piosenkarzem Arno a w 1989 - album Flux & Mutability z Davidem Sylvianem (grał na flecie).

  Sankt Gallen (niem. Sankt Gallen lub St. Gallen, nieoficjalnie: fr. Saint-Gall, ret. Son Gagl, wł. San Gallo) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie. 70,3 tys. mieszkańców (2005).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1992 Michael Karoli wziął udział w nagraniu kolejnego albumu Can, Last Night Sleep i napisał ścieżkę dźwiękową do filmu Wima Wendersa Aż na koniec świata. Koniec lat 90. to wspólne koncerty z m.in. Damo Suzukim, Mani Neumeierem, Matthiasem Keulem, Mandjao.

  Swój ostatni w życiu koncert Michael Karoli dał w 2001 w nowojorskim klubie "The Cooler". Wystąpili z nim także: Suicide, James Chance, Hvratsky, Lary 7 i Malcolm Mooney.

  Holger Czukay, właśc. Holger Schüring (ur. 24 marca 1938 w Wolnym Mieście Gdańsku) – niemiecki gitarzysta basowy, członek i współzałożyciel zespołu Can.29 kwietnia jest 119. (w latach przestępnych 120.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 246 dni.

  W 2001 Michael Karoli zmarł na raka, na którego zachorował kilka lat wcześniej, pod koniec 1998.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia i dyskografia muzyka na stronie grupy Can (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dyskografia muzyka na Discogs (ang.)
 • Ernst Wilhelm „Wim” Wenders (ur. 14 sierpnia 1945 w Düsseldorfie w Niemczech) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowotwór złośliwy (łac. neoplasma malignum; ang. cancer) - nowotwór utworzony z komórek o niskim zróżnicowaniu (niedojrzałych), o budowie znacznie odbiegającej od obrazu prawidłowych tkanek. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, atypią i brakiem torebki, czym m.in. różni się od nowotworu niezłośliwego.
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Straubing - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, siedziba regionu Donau-Wald oraz powiatu Straubing-Bogen. Zamieszkuje je 44 724 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium ok. 150 km na południowy zachód, Norymberga - ok. 150 km na północny zachód i Praga - ok. 230 km na północny wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Co roku w sierpniu odbywa się tu drugi co do wielkości festyn Bawarii - Gäubodenvolksfest.
  Essen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Pełni funkcję portu nad Ruhrą i nad Kanałem Ren-Herne. Essen jest dziewiątym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech. Siedziba biskupstwa rzymskokatolickiego założonego w 1958 r. Od roku 1972 miasto uniwersyteckie. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.