Michael J. Fox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael J. Fox z żoną Tracy Pollan, 1988

Michael J. Fox, właśc. Michael Andrew Fox (ur. 9 czerwca 1961 w Edmonton) – kanadyjski aktor.

Powrót do przyszłości III – amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1990 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią pierwszą i drugą tworzą trylogię.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Życiorys[ | edytuj kod]

Inicjał w jego nazwisku J jest poświęcony aktorowi Michaelowi J. Pollardowi. Do pewnego czasu, ze względu na swoją „chłopięcą urodę”, mimo dorosłego wieku, grał nastolatków. Zasłynął rolą Marty’ego McFly w filmie Powrót do przyszłości i jego kontynuacjach.

Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W 2000 oznajmił, że opuści serial Spin City, w którym grał główną rolę, z powodu choroby Parkinsona (jego miejsce zajął Charlie Sheen). Od tego roku zaangażował się w działalność na rzecz wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu tej choroby. Wolne chwile spędza na pisaniu – napisał autobiografię Lucky Man (Szczęśliwy facet), w której opisuje swoje przejścia z chorobą; w 2003 napisał pilotażowy odcinek do serialu Hench at Home. Ostatnią książkę pt. „Always Looking Up: The Adventures of an Incurable Optimist” („Nieuleczalny Optymista: Zawsze patrząc w górę.”) wydał w 2009.

Choroba Parkinsona (łac. morbus Parkinsoni), dawniej drżączka poraźna (łac. paralysis agitans), PD (od ang. Parkinson’s disease) – samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Nazwa pochodzi od nazwiska londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia (jego podłoże anatomiczne i biochemiczne poznano jednak dopiero w latach 60. XX wieku). The Michael J. Fox Show – sitcom amerykański, serial telewizyjny wyprodukowany przez Olive Bridge Entertainment,Sam Laybourne Inc. i Sony Pictures Television. Serial jest emitowany od 26 września 2013 roku przez NBC.. Pomysłodawcą serialu są Sam Laybourne i Will Gluck.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Hoży doktorzy (ang. Scrubs) – amerykański serial komediowy, którego głównymi bohaterami są pracownicy fikcyjnego szpitala pw. Świętego Serca (ang. Sacred Heart). Dosłowne tłumaczenie tytułu Scrubs, oznaczającego młodych lekarzy, to "fartuchy", natomiast serial jest emitowany w Polsce na kanale Comedy Central pod tytułem "Hoży doktorzy".
Michael J. Pollard, właśc. Michael John Pollack, Jr. (ur. 30 maja 1939 w Passaic w stanie New Jersey) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Bonnie i Clyde (1967; reż. Arthur Penn).
Prezydent – Miłość w Białym Domu (tytuł oryg. The American President) – amerykańska komedia romantyczna z 1995 roku. Znany też pod tytułem Miłość w Białym Domu.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Przerażacze (ang. The Frighteners) - amerykańsko-nowozelandzki film (horror komediowy) z 1996 roku roku w reżyserii Petera Jacksona.

Reklama