• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Hutchence


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).

  Michael Kelland John Hutchence (ur. 22 stycznia 1960 w Sydney, zm. 22 listopada 1997 tamże) – wokalista i autor tekstów australijskiej grupy INXS.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Lane Coast na przedmieściach Sydney jako syn Patricii Glassop i Kellanda Hutchence’a. Wychowywał się ze starszą siostrą Tiną (ur. 1947), córką z pierwszego małżeństwa matki i młodszym bratem Rhettem (ur. 1962). Kiedy miał cztery lata przeniósł się do Hongkongu wraz ze swoją rodziną ze względu na ofertę pracy, którą zaakceptował ojciec. Uczęszczał do King George V School. Przez długie lata mieszkał w Hongkongu, uczył się języka kantońskiego, pływał i stale pisał wiersze. W wieku ośmiu lat po raz pierwszy nagrywał dźwięk zabawki Świętego Mikołaja w lokalnym sklepie. W wieku jedenastu lat nagrał kolędę dla fabryki zabawek. Kilka lat później rodzina powróciła do Australii.

  Batman Forever – trzecia część ekranizacji przygód komiksowego superbohatera Człowieka-Nietoperza z 1995, w którego wcielił się Val Kilmer. Tym razem przeciwnikami Batmana jest Harvey „Dwie Twarze” Dent oraz Edward „Człowiek Zagadka” Nygma. Jednak w tej potyczce nie będzie sam, u jego boku stanie pomocnik Robin i pani psycholog.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Podczas bójki w szkole średniej Michael poznał późniejszego twórcę muzyki INXS Andrew Farrissa, który pomógł go bronić. Kiedy miał 15 lat jego rodzice rozwiedli się, zamieszkał w Kalifornii (USA) wraz z matką, która pracowała jako makijażystka. W tym czasie był przyjacielem Nastassji Kinski.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Po powrocie do Australii w 1977, poznał resztę rodziny Farrissów, którzy mieli zespół muzyczny o nazwie The Farriss Brothers: Andrew, Tim i Jon. W 1979 przemianowano formację na INXS. Występując w pubach Michael zdobył doświadczenie sceniczne. Hutchence zasłynął w INXS nie tylko wokalem, ale również jako autor tekstów większości piosenek zespołu. Do grupy doszli także: Garry Gary Beers na basie oraz Kirk Pengilly na gitarze i saksofonie.

  Cold Chisel (ang. "przecinak") – australijski zespół rockowy, jeden z najbardziej znanych i popularnych w Australii. W latach 70. i 80. miał na koncie wiele przebojów, z których większość na stałe weszła do kanonu australijskiego rocka. Pomimo wielkiego sukcesu jaki grupa odniosła na rynku australijskim, "Cold Chisel" pozostał praktycznie nieznany poza granicami swojego kraju.Mikołaj z Miry, znany również jako Mikołaj z Bari lub Święty Mikołaj Cudotwórca, gr Άγιος Νικόλαος από τα Μύρα της Λυκίας, cs. Swiatitiel Nikołaj, archijepiskop Mirlikijskij, czudotworec (ur. ok. 270 w Patarze w Azji Mniejszej, zm. ok. 345 lub 352) – biskup Miry w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy.

  W 1980 roku zespół nagrał pierwszy album INXS. Pierwszym singlem był „Simple Simon” (maj 1980), a następnie pierwszy hit „Just Keep Walking”. Michael i Andrew to twórczy duet tekstów INXS. W latach osiemdziesiątych INXS był znany nie tylko w Australii, ale na całym świecie. Hutchence zyskał coraz większą popularność ze względu na swój talent i charyzmę na scenie. Wyprowadził INXS na najwyższe miejsca światowych list przebojów z „Never Tear us Apart” (1987), „New Sensation” (1987) i „Need You Tonight” (1987). Niemniej jednak, ci najbliżsi twierdzili, że prawdziwy Michael był niezbyt pewną siebie osobą, a nawet nieśmiałą. W wywiadzie zapisanym na DVD Live Baby Live (2003), Michael dowiaduje się, że ma problemy ze wzrokiem. Kiedy pojawił się na okładce magazynu Rolling Stone, był porównywany do Jima Morrisona i Micka Jaggera, ze względu na atrakcyjność seksualną. Hutchence współpracował także z innymi artystami – m.in. z Donem Walkerem oraz Cold Chisel. Jednak osobiście pozostawał pod wpływem Iggy Popa i Nicka Cave’a.

  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..INXS – pierwszy album studyjny australijskiego zespołu rockowego INXS. Wydany w Australii 13 października 1980 roku przez wytwórnię Deluxe Records.

  W 1986 zadebiutował w roli Sama w dramacie Psy w kosmosie (Dogs In Space) z Saskią Post. Potem zagrał również w kolejnych filmowych produkcjach – Frankenstein wyzwolony (Frankenstein Unbound, 1990) jako Percy Shelley i komediodramacie Limp (1999) jako Clive. Tworzył nowe teksty, szukał wyzwań i korzystał z życia. Współtworzył muzykę do filmów: Batman Forever (1995), Żyleta (1996) i Bez twarzy (Face/Off, 1997).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Media coraz mocniej ingerowały w jego życie prywatne. Słynął z romansów ze znanymi kobietami: Elle Macpherson, Charlotte Lewis, Michèle Bennett (1981-1987), Belinda Carlisle (1984-94), Teri Nunn (1985), Virginia Hey (1988), Kylie Minogue (od grudnia 1989 do 1991), Kristen Zang (1991), Heleną Christensen (od stycznia 1991 do stycznia 1995) i Kym Wilson (1997). Michael spędził dużo wolnego czasu w Nicei, na południu Francji, gdzie przyjaźnił się z sąsiadami – Bono, Simonem Le Bon, Naomi Campbell, Johnny Deppem i Kate Moss. Często przebywał również w USA i Londynie. Od roku 1995 do jego śmierci romansował z Paulą Yates, brytyjską dziennikarką telewizyjną, żoną Boba Geldofa. 22 lipca 1996 na świat przyszła ich córka Heavenly Hiraani Tiger. Zaczął się trudny okres w jego życiu. W 1992 roku w Danii wdał się w bójkę, gdy pod wpływem alkoholu utrudniał przejazd taksówki. Wyprowadzony z równowagi kierowca uderzył go, a Michael upadł na chodnik doznając pęknięcia czaszki. Gwiazdor zignorował obrażenia i dopiero po kilku dniach zgłosił się do szpitala. W wyniku zaniedbanego urazu niemal całkowicie stracił węch oraz częściowo smak. Mimo leczenia, odzyskał jedynie niewielki procent sprawności. Skutkiem tego zdarzenia popadał w pogłębiającą się depresję. Był też agresywny i zażywał coraz więcej środków uspokajających. Podczas rozpoczynającej się trasy koncertowej INXS w Australii, 22 listopada 1997, zmarł w wieku 37 lat. Jego ciało znaleziono w jednym z pokoi hotelowych w Sydney.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. 22 listopada jest 326. (w latach przestępnych 327.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 39 dni.

  Upamiętnienie[ | edytuj kod]

  W 1999 Bono z zespołu U2 (przyjaciel Michaela) wspomógł wydanie solowej płyty Hutchence’a, którą przygotowywał od kilku lat. Solowy album nazwany został po prostu Michael Hutchence i był swego rodzaju hołdem, jaki najbliżsi przyjaciele złożyli zmarłemu artyście.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W 2000 w albumie U2, All That You Can’t Leave Behind, ukazała się piosenka „Stuck in a Moment You Can't Get Out Of” poświęcona Michaelowi Hutchence'owi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michael Hutchence w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. Michael Hutchence w bazie Filmweb
  3. Michael Hutchence w Discogs.com (ang.)
  4. Michael Hutchence – Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2017-09-11].
  5. Michael Hutchence (ang.). Listal. [dostęp 2017-09-11].
  6. Personalidade: Michael Hutchence (Austrália) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-09-11].
  7. Michael Hutchence (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-09-11].
  8. Michael Hutchence (22 de Janeiro de 1960) (port.). Filmow. [dostęp 2017-09-11].
  9. Monique Friedlander (2017-07-16): Michael Hutchence's sister Tina's letter to Tiger Lily (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-09-11].
  10. Hannah Moore (2016-12-18): 'It's the music that he really wanted': Michael Hutchence's half-sister Tina is excited about his posthumous album... as she admits she has 'not too much' contact with his daughter Tiger (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-09-11].
  11. Corey Charlton (2015-05-17): Bob Geldof won't let me see Michael's daughter: Sister of INXS singer Hutchence says she has been stopped from having relationship with Tiger Lily (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-09-11].
  12. Michael Hutchence Filmografie – profesní (cz.). FDb.cz. [dostęp 2017-09-11].
  13. Live Baby Live (DVD) (ang.). Discogs. [dostęp 2017-09-11].
  14. Ari Bendersky (1997-11-25): Hutchence's Death Caused By Hanging (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2017-09-11].
  15. Michael Hutchence (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-09-11].
  16. Michael Hutchence w bazie IMDb (ang.)
  17. Michael Hutchence Dating (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-09-11].
  18. Danielle Gusmaroli (2015-10-28): 'He would send her faxes saying „I love you”...' INXS' Michael Hutchence was obsessed with Kylie Minogue, star's photographer reveals as new pictures emerge of couple at height of love affair (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-09-11].
  19. James Draper (2017-07-22): Paula Yates and Michael Hutchence’s daughter Tiger Lily set to inherit INXS rock star’s fortune as she turns 21 (ang.). Daily Mirror. [dostęp 2017-09-11].
  20. Michael Hutchence (fr.). AlloCiné. [dostęp 2017-09-11].
  21. 'The night I slept with INXS star Michael Hutchence': Sex change MBE recipient April Ashley reveals all (ang.). Daily Mirror. [dostęp 2017-09-11].
  22. AAP (2014-09-15): 'This was not a sex game gone wrong:' Pathologist who recreated Michael Hutchence's death said a lack of pornography showed the rocker didn't die from auto-eroticism (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-09-11].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Elle Macpherson, właściwie: Eleanor Gow (ur. 29 marca 1964 w Cronulla, Nowa Południowa Walia) – australijska modelka i aktorka, znana także jako "The Body".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Saskia Post (ur. 1 stycznia 1961 w Martinez, zm. 16 marca 2020 w Melbourne) – amerykańsko-australijska aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa.
  Język kantoński – jeden z języków chińskich używany na południu Chin, w Hongkongu i Makau, a także przez potomków chińskich emigrantów w Azji Południowo-Wschodniej i innych rejonach świata. Jego nazwa wywodzi się od prowincji Guangdong. Liczbę użytkowników kantońskiego szacuje się ogółem na 55 mln (z uwzględnieniem wszystkich pokrewnych dialektów z grupy yue).
  Paula Yates (ur. 24 kwietnia 1959, zm. 17 września 2000) – brytyjska prezenterka telewizyjna, znana głównie z pop-rockowego programu muzycznego pod tytułem The Tube.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
  Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
  Naomi Elaine Campbell (ur. 22 maja 1970 w Londynie) – brytyjska modelka, aktorka i piosenkarka. Od czasu rozpoczęcia kariery w wieku 15 lat stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych i wpływowych modelek lat 80. i 90. XX wieku, oraz została okrzyknięta jedną z sześciu supermodelek swojej generacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.104 sek.