• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Hutchence

  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).

  Michael Kelland John Hutchence (ur. 22 stycznia 1960 w Sydney, zm. 22 listopada 1997 w Sydney) – wokalista i autor tekstów australijskiej grupy INXS.

  Michael od dzieciństwa interesował się muzyką i poezją. W wieku jedenastu lat nagrał kolędę dla fabryki zabawek. W tym momencie rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. W szkole średniej poznał Andrew Farrissa (późniejszego twórcę muzyki INXS) i zaprzyjaźnił się z nim. Kiedy miał 15 lat małżeństwo jego rodziców (Kelland Hutchence i Patricia Glassop) rozpadło się, a on wraz z matką wyjechał do Kalifornii (USA). Po powrocie do Australii w 1977 Michael Hutchence, Andrew Farriss, Tim Farriss, Jon Farriss, Kirk Pengilly i Garry Gary Beers założyli zespół muzyczny o nazwie The Farriss Brothers - w 1979 przemianowany na INXS. Występując w pubach Michael zdobył bezcenne doświadczenie sceniczne. Jego prezencja sceniczna była połączeniem naturalnej charyzmy i specyficznego instynktu. Hutchence zasłynął w INXS nie tylko wokalem, ale również tekstami piosenek zespołu, których większości był autorem.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Michael Hutchence współpracował także z innymi artystami - m.in. z Donem Walkerem oraz Cold Chisel. Porównywany był do Jima Morrisona i Micka Jaggera, jednak osobiście pozostawał pod wpływem Iggy Popa i Nicka Cave'a. Wyprowadził INXS na najwyższe miejsca światowych list przebojów. W 1986 zadebiutował w filmie Richarda Lowenstein'a - Dogs In Space. Nagrał płytę Max Q z Ollie Olsenem. Potem zagrał również w kolejnej filmowej produkcji - Frankenstein Unbound. Jego życie prywatne bacznie śledziły media. Słynął z romansów ze znanymi kobietami, m.in. Kylie Minogue i Heleną Christensen. Michael zamieszkiwał na południu Francji, często przebywał również w USA i Londynie. Tworzył nowe teksty, szukał wyzwań i korzystał z życia. Współtworzył muzykę do filmów: Batman Forever i Barbwire.

  Cold Chisel (ang. "przecinak") – australijski zespół rockowy, jeden z najbardziej znanych i popularnych w Australii. W latach 70. i 80. miał na koncie wiele przebojów, z których większość na stałe weszła do kanonu australijskiego rocka. Pomimo wielkiego sukcesu jaki grupa odniosła na rynku australijskim, "Cold Chisel" pozostał praktycznie nieznany poza granicami swojego kraju.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  W 1996 na świat przyszła córka Michaela - Heavenly Hiraani Tiger Lily. Matką dziecka Hutchence'a była Paula Yates (brytyjska dziennikarka telewizyjna, żona Boba Geldofa). Zaczął się trudny okres w jego życiu. Media szukające taniej sensacji coraz mocniej ingerowały w jego życie prywatne. Popadał w pogłębiającą się depresje, zażywał coraz więcej środków uspokajających. 22 listopada 1997 podczas rozpoczynającej się trasy koncertowej INXS w Australii został znaleziony martwy w jednym z pokoi hotelowych w Sydney.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W 1999 Bono z zespołu U2 (przyjaciel Michaela) wspomógł wydanie solowej płyty Hutchence'a, którą przygotowywał od kilku lat. Solowy album nazwany został po prostu Michael Hutchence i był swego rodzaju hołdem, jaki najbliżsi przyjaciele złożyli zmarłemu artyście.

  W 2000 w albumie U2, All That You Can't Leave Behind, ukazała się piosenka "Stuck in a Moment You Can't Get Out Of" poświęcona Michaelowi Hutchence'owi.

  Paula Yates (ur. 24 kwietnia 1959, zm. 17 września 2000) – brytyjska prezenterka telewizyjna, znana głównie z pop-rockowego programu muzycznego pod tytułem The Tube.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Michaela Hutchence'a • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nick Cave a właściwie Nicholas Edward Cave (ur. 22 września 1957 w Warracknabeal w Australii) – muzyk, poeta, pisarz i aktor.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  James "Jim" Douglas Morrison (ur. 8 grudnia 1943 na Florydzie, zm. 3 lipca 1971 w Paryżu) – poeta i piosenkarz rockowy znany najlepiej jako wiodący wokalista i twórca tekstów psychodeliczno-rockowej grupy The Doors. Epizodycznie także prozaik, aktor, reżyser filmowy i scenarzysta.
  Bono, właśc. Paul David Hewson, KBE (ur. 10 maja 1960 w Dublinie) – irlandzki muzyk, filantrop, lider grupy rockowej U2.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Iggy Pop, właśc. James Newell Osterberg (ur. 21 kwietnia 1947 w Muskegon) – amerykański muzyk, wokalista, autor tekstów, aktor filmowy.
  Kylie Ann Minogue OBE (ur. 28 maja 1968 w Melbourne w Australii) – australijska wokalistka, autorka tekstów piosenek i aktorka, wydała 11 albumów studyjnych, składankę Ultimate Kylie oraz zapisy koncertów i dużą liczbę singli. Jej płyty rozeszły się w nakładzie 68 milionów egzemplarzy na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.