• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Glöckner

  Przeczytaj także...
  88. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1991 odbyły się w niemieckim Stuttgarcie w dniach 13 - 18 sierpnia 1991 roku. W programie mistrzostw znalazło się piętnaście konkurencji: sprint, wyścig na dochodzenie i wyścig punktowy dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego i wyścig punktowy zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m oraz keirin. Z programu mistrzostw zniknęło derny, a po raz ostatni rozegrano sprint, wyścig indywidualny na dochodzenie oraz wyścig punktowy amatorów.Stefan Steinweg (ur. 24 lutego 1969 w Dortmundzie) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz siedmiokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Erik Weispfennig (ur. 13 sierpnia 1969 w Iserlohn) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Michael Glöckner (ur. 27 maja 1969 w Ehingen) - niemiecki kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Michael Glöckner osiągnął w 1988 roku, kiedy zdobył brązowy medal mistrzostw kraju w indywidualnym wyścigu na dochodzenie. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Maebashi w 1990 roku wspólnie z Andreasem Walzerem, Stefanem Steinwegiem i Erikiem Weispfennigiem wywalczył srebrny medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tej samej konkurencji razem z Walzerem, Steinwegiem i Jensem Lehmannem zwyciężył na mistrzostwach świata w Stuttgarcie w 1991 roku. W takim składzie Niemcy byli najlepsi również na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Ponadto Glöckner czterokrotnie zdobywał złote medale mistrzostw kraju, a w 1990 roku był trzeci na szosowych mistrzostwach Niemiec.

  87. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1990 odbyły się w japońskim Maebashi w dniach 21 - 26 sierpnia 1990 roku. W programie mistrzostw znalazło się szesnaście konkurencji: sprint, wyścig na dochodzenie i wyścig punktowy dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego i wyścig punktowy zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, keirin oraz derny. Były to ostatnie mistrzostwa. na których rozegrano derny.Jens Lehmann (ur. 19 grudnia 1967 w Stolberg (Harz)) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, czterokrotny medalista olimpijski i wielokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.Ehingen (Donau) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller, w powiecie Alb-Donau, siedziba wspólnoty administracyjnej Blaubeuren. Leży w Górnej Szwabii, przy ujściu rzeki Schmiech do Dunaju, ok. 25 km na południowy zachód od Ulm, na skrzyżowaniu dróg krajowych B311, B465 i B492.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andreas Walzer (ur. 20 maja 1970 w Ehingen) – niemiecki kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.