• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Duff - piłkarz

  Przeczytaj także...
  Puchar Anglii (F.A. Cup) – najstarsze klubowe rozgrywki piłkarskie na świecie. Organizatorem jest Angielska Federacja Piłkarska (The Football Association). W rozgrywkach biorą udział wszystkie angielskie kluby piłkarskie zrzeszone w związku.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Michael James Duff (ur. 11 stycznia 1978 w Belfaście) – północnoirlandzki piłkarz grający na pozycji środkowego bądź prawego obrońcy w Burnley F.C.

  Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Duff swoją profesjonalną karierę piłkarską zaczynał grając w Cheltenham Town F.C. Zadebiutował w tym klubie 15 listopada 1997 roku, kiedy to wystąpił w wygranym 2:1 meczu rozegranym w ramach Pucharu Anglii z Tiverton Town F.C. Do końca sezonu piłkarz wystąpił jeszcze w czterech innych spotkaniach. W kolejnych rozgrywkach Duff zagrał tylko w jednym meczu, jednak sezon 1999/00 rozpoczął już jako podstawowy zawodnik swojego zespołu. Pierwszego gola dla Cheltenham zdobył 26 grudnia 1999 roku w wygranym 3:1 spotkaniu z Exeter City F.C. Duff w The Robins występował do 2004 roku. Przez ten czas rozegrał łącznie 240 meczów w których zdobył dwanaście goli.

  Sheffield United Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Sheffield, założony w 1889 roku, mistrz Anglii z 1898 roku, czterokrotny zdobywca Pucharu Anglii, w sezonie 2005/2006 zajął 2. miejsce w rozgrywkach Football League Championship i wywalczył bezpośredni awans do Premier League, w której występował w sezonie 2006/2007. Na początku sierpnia 2008 klub podpisał umowę współpracy z Liderem Włocławek. W akademii Sheffield znajduje się Rafał Matusiak sprowadzony zimą 2009 z Włocławka.Crystal Palace Football Club - angielski klub piłkarski, założony w Londynie w 1905 roku, występujący obecnie w Premier League.

  5 lipca 2004 roku Duff za 30 tysięcy funtów przeszedł do występującego wówczas w Football League Championship Burnley F.C. W nowej drużynie zadebiutował 7 sierpnia w zremisowanym 1:1 meczu z Sheffield United F.C. Po kliku dobrych występach Duff zdobył zaufanie trenera i szybko stał się podstawowym zawodnikiem zespołu. Pierwszego gola dla Burnley zdobył dopiero 23 sierpnia 2005 roku, kiedy to w ligowym meczu pokonał bramkarza Carlisle United F.C. 29 września 2007 roku Duff w spotkaniu z Crystal Palace F.C. doznał ciężkiej kontuzji, która wykluczyła go z gry na siedem miesięcy. W sezonie 2008/09 Duff wraz z kolegami z drużyny, po wygranych barażach, awansował do Premier League.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Carlisle United Football Club - angielski klub piłkarski z siedzibą w Carlisle, grający obecnie w rozgrywkach Football League One.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  Duff w reprezentacji Irlandii Północnej zadebiutował 13 lutego 2002 roku, kiedy wystąpił przez dziewięć minut w przegranym 1:4 meczu z reprezentacją Polski. Dotychczas (stan na 2 czerwca 2012 roku) w kadrze rozegrał 24 mecze, w których nie strzelił żadnego gola.

  Football League Championship (dawniej Football League First Division) – angielska profesjonalna liga piłki nożnej, która znajduje się na drugim poziomie rozgrywek piłkarskich w Anglii i pełni funkcję bezpośredniego zaplecza Premier League. W sezonie 2012/2013 występują w niej 24 zespoły. Po zakończeniu sezonu bezpośrednio do Premier League awansują 2 drużyny, kolejne 4 rozgrywają między sobą mecze barażowe o awans, zaś 3 ostatnie kluby spadają do League One.Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Michael Duff (piłkarz) w bazie Soccerbase (ang.)
 • Michael Duff (piłkarz) w bazie National Football Teams (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cheltenham Town Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Cheltenham, grający obecnie w Football League Two.
  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.
  Reprezentacja Irlandii Północnej w piłce nożnej powstała w 1922 roku w wyniku uzyskania niepodległości przez Republikę Irlandii. Wcześniej oba kraje były częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zespół Irlandii Północnej jest spadkobiercą dziedzictwa piłkarskiego sprzed rozpadu państwa irlandzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.