• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michael Ancram

  Przeczytaj także...
  Klany szkockie – grupy spokrewnionych ze sobą Szkotów tworzących jedną z lepiej zachowanych struktur klanowych w Europie. Jako zasadnicza forma organizacji społecznej przetrwały klany w Wyżynnej Szkocji (Highlands) do połowy XVIII wieku. Stanowiły jedną z głównych grup oporu przeciw zjednoczeniu z Anglią i angielskiej dominacji. Stąd wszystkie góralskie klany (z wyjątkiem klanu Campbell) popierały prawowitą szkocką dynastię Stuartów, masowo biorąc udział w szkockich powstaniach m.in. w 1715 i 1745. Polityka angielskich najeźdźców próbujących zniszczyć strukturę klanową przyczyniła się paradoksalnie do jej umocnienia, a renesans szkockiej kultury narodowej na początku XIX wieku, pozwolił przetrwać klanom do współczesności.Okręg wyborczy Berwick and East Lothian powstał w 1950 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował hrabstwa Berwickshire i East Lothian. Został zniesiony w 1983 r.
  Okręg wyborczy Devizes powstał w 1331 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. Od 1868 r. jest to okręg jednomandatowy. Obejmuje on miasto Devizes w hrabstwie Wiltshire oraz dystrykt Kennet.
  Herb markizów Lothian

  Michael Andrew Foster Jude Kerr, 13. markiz Lothian, znany jako Michael Ancram (ur. 7 lipca 1945 w Londynie), brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn Petera Kerra, 12. markiza Lothian, i Antonelli Newland, córki generała-majora sir Fostera Newlanda. Od urodzenia do 2004 r. nosił tytuł hrabiego Ancram. Zrezygnował jednak z używania tytułu, gdyż (w czasie swojej pracy jako adwokata) uważał, że niezręcznie będzie dla sądu zwracać się do niego „M’Lord”. Jest także głową klanu Kerr.

  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Wykształcenie odebrał w Ampleforth College, w Christ Church w Oksfordzie (tytuł bakałarza historii w 1966 r., później magistra) i na Uniwersytecie w Edynburgu (bakałarz prawa w 1968 r.). Po studiach był członkiem korporacji adwokackiej. W 1970 r. bezskutecznie startował w wyborach do Izby Gmin z okręgu East Lothian z ramienia Szkockiej Partii Konserwatywnej i Unionistycznej (która jest reprezentacją Brytyjskiej Partii Konserwatywnej w Szkocji). Do Parlamentu udało mu się dostać po wyborach uzupełniających w lutym 1974 r. z okręgu Berwick and East Lothian. W Izbie Gmin zasiadał tylko do października. W 1979 r. wygrał wybory w okręgu Edinburgh South, który reprezentował do 1987 r. Od 1992 r. jest deputowanym z okręgu Devizes. Po śmierci ojca w 2004 r. odziedziczył tytuł markiza Lothian, ale nie używa go i wciąż zasiada w Izbie Gmin.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W latach 1979–1983 był członkiem Komitetu Izby Gmin ds. Energii. W latach 1980–1983 był przewodniczącym Szkockiej Partii Unionistycznej i Konserwatywnej. Od 1983 do 1987 r. był parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. Szkocji, odpowiedzialnym za sprawy wewnętrzne, samorząd lokalny, reformy podatkowe i środowisko. W maju 1993 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie ds. Irlandii Północnej. W styczniu 1994 r. został ministrem stanu w tymże ministerstwie, a w styczniu 1996 r. wszedł w skład Tajnej Rady. Od października 1998 do września 2001 r. był przewodniczącym Partii Konserwatywnej.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2001 r. stanął przeciwko Iainowi Smithowi, Michaelowi Portillo, Kennethowi Clarke’owi i Davidowi Davisowi w wyborach na lidera konserwatystów. Przegrał jednak w pierwszej turze wyborów. Ancram poparł następnie Smitha, który wygrał wybory i mianował Ancrama zastępcą lidera Partii Konserwatywnej i ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni. Ancram utrzymał się na tym stanowisku do 2003 r., kiedy nowym liderem partii został Michael Howard. W 2005 r. był ministrem obrony w gabinecie cieni, z którego odszedł, gdy wybory na lidera partii wygrał David Cameron. W 2006 r. zasiadł w Komisji Wywiadu i Bezpieczeństwa.

  David William Donald Cameron (ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 lider Partii Konserwatywnej.Iain Duncan Smith (ur. 9 kwietnia 1954 w Edynburgu), brytyjski polityk, lider Partii Konserwatywnej i lider Opozycji w latach 2001-2003, minister pracy i emerytur w rządzie Davida Camerona.

  W 2005 r. Ancram złożył podpis pod regułami Henry Jackson Society, która zakładała szerzenie na świecie zasad liberalnej demokracji, nawet jeśli do jej wprowadzenia konieczne będzie użycie siły. Ancram był mimo tego pierwszym ze starszych działaczy konserwatystów, który 21 kwietnia 2006 r. wypowiedział się przeciwko obecności wojsk brytyjskich w Iraku, stwierdzając, że ten kraj pogrążył się w wojnie domowej, a dla Zjednoczonego Królestwa jest to „ostatnia szansa, aby wycofać się z Iraku z godnością i honorem”.

  Peter Francis Walter Kerr KCVO (ur. 8 września 1922, zm. 11 października 2004 w Ferneyhirst), brytyjski arystokrata, polityk i posiadacz ziemski, syn kapitana Andrew Williama Kerra (wnuka 7. markiza Lothian) i Marie Kerr, córki kapitana Williama Kerra.Michael Howard, właśc. Michael Hecht (ur. 7 lipca 1941 w Gorseinon w Walii) – polityk brytyjski, w latach 2003–2005 lider brytyjskiej Partii Konserwatywnej, wcześniej minister w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora.

  7 czerwca 1975 r. poślubił katoliczkę, lady Theresę Jane Fitzalan-Howard (ur. 24 stycznia 1945), córkę Bernarda Fitzalan-Howarda, 16. księcia Norfolk, i Lavinii Strutt, córki 3. barona Belper. Michael i Theresa doczekali się razem trzech córek:

 • Sarah Margaret Kerr (ur. i zm. 13 stycznia 1976)
 • Clare Therese Kerr (ur. 25 stycznia 1979), dziedziczka tytułu lady Herries of Terregles
 • Mary Cecil Kerr (ur. 28 maja 1981)
 • Dziedzicem tytułu markiza Lothian jest Lord Ralph William Francis Joseph Kerr brat 13. Markiza Lothan.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Michael Ancram MP oficjalna strona parlamentarna
 • Rt Hon Michael Ancram QC MP oficjalna strona polityka
 • Conservative Party – Hon Michael Ancram QC MP oficjalna biografia
 • Guardian Unlimited Politics – Ask Aristotle: Michael Ancram MP
 • TheyWorkForYou.com – Michael Ancram MP
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Who's who in international affairs 2003., wyd. 3rd ed, London: Europa Publications, 2002, ISBN 1-85743-156-1, OCLC 50526266 [dostęp 2020-02-07].
  David Michael Davis (ur. 23 grudnia 1948 w Yorku) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, poseł z okręgu Haltemprice and Howden, zasiada w Privy Council od 1997.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kenneth Harry Clarke (ur. 2 lipca 1940 w Nottingham) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Margaret Thatcher, Johna Majora i Davida Camerona. Piastował różne stanowiska rządowe przez cały 18-letni okres rządów konserwatystów w latach 1979-1997. Trzykrotnie startował w wyborach na lidera partii, za każdym razem bez powodzenia.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Starszą gałęzią Markizów Kerr była rodzina Kerr Hrabiów Roxburghe, oraz w linii żeńskiej rodzina Drummond-Kerr Hrabiów Roxburghe i obecnie rodzina Innes-Kerr Książąt Roxburghe.
  Okręg wyborczy Edinburgh South powstał w 1885 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje południową część Edynburga.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.