• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michałowice - gmina w województwie małopolskim

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Więcławice Dworskie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice.
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.

  Michałowicegmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Michałowice.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7505 osób.

  Masłomiąca – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice, częściowo na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. W centrum miejscowości znajdują się dwa czynne stawy.Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych – zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w Więcławicach Starych, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Michałowice ma obszar 51,27 km², w tym:

 • użytki rolne: 87%
 • użytki leśne: 4%
 • Gmina stanowi 4,17% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2015:

  Wola Więcławska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice.Ogród dworski w Zagórzycach Dworskich – ogród dworski znajdujący się w Zagórzycach Dworskich, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.

  Szesnasta pod względem liczby mieszkańców gmina, na 17 gmin powiatu krakowskiego.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Michałowice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Michalowice Malopolskie.png

  Sołectwa[]

  Górna Wieś, Kończyce, Kozierów, Książniczki, Masłomiąca, Michałowice, Młodziejowice, Pielgrzymowice, Prawda, Raciborowice, Sieborowice, Więcławice (z wsią Więcławice Stare), Wilczkowice, Wola Więcławska, Zagórzyce Dworskie, Zagórzyce Stare, Zdziesławice, Zerwana..

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Kościół św. Małgorzaty – gotycki kościół murowany znajdujący się w Raciborowicach, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.

  Sąsiednie gminy[]

  Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Kraków, Zielonki.

  Zabytki[]

  Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego:

 • Zespół dworski w Książniczkach;
 • Zespół dworski w Michałowicach;
 • Zespół dworski w Młodziejowicach;
 • Zespół dworski w Sieborowicach;
 • Kościół św. Jakuba w Więcławicach Starych;
 • Ogród dworski w Zagórzycach Dworskich;
 • Zabytkowy dom z apteką w Zerwanej;
 • Kościół św. Małgorzaty w Raciborowicach.
 • Przypisy

  Gmina Iwanowice – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Zerwana – miejscowość w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zespół dworski w Michałowicach – zespół dworski z otoczeniem parkowym znajdujący się w Michałowicach, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Zabytek – w języku potocznym jest to każdy wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową lub emocjonalną, przy czym kryterium czasu powstania, choć najważniejsze, nie przesądza o zdefiniowaniu zabytku. Nauki humanistyczne, a w szczególności historia sztuki nie stworzyły jednej, uniwersalnej definicji zabytku przydatnej wszystkim naukom.
  Zagórzyce Dworskie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Michałowice.
  Zespół dworski w Młodziejowicach – zespół dworski z otoczeniem parkowym znajdujący się w Młodziejowicach, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.