• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Szpak  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.„Hallelujah” – ballada pop-folkowa napisana przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena, która pierwotnie została wydana na albumie Various Positions z 1984 roku.
  Kariera[]

  Michał Szpak uczęszczał przez rok do liceum w Zespole Szkół w Jaśle, następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Ukończył studia psychologiczne w Warszawie. Zainteresował się śpiewaniem w wieku dziewięciu lat. W liceum, u boku swojego przyjaciela Kamila Czapli, należał do zespołu Whiplash, grającego hard rock. Mimo to, nigdy nie brał żadnych lekcji muzycznych.

  Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.

  2011: X Factor[]

  Michał Szpak podczas koncertu finalistów programu X-Factor w Galerii Port Łódź 24 czerwca 2011

  Wiosną 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji talent show X Factor emitowanego na antenie TVN. Podczas castingu wykonał piosenkę „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena. Jury, w składzie z Czesławem Mozilem, Kubą Wojewódzkim i Mają Sablewską, zadecydowało, że wokalista przeszedł do następnego etapu, „bootcampu”, który również udało mu się przejść.

  Suzanne Vega (ur. 11 lipca 1959 w Santa Monica w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka folkowa i folkrockowa, kompozytorka i autorka tekstów piosenek.LI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.

  Szpak trafił do grupy „16–24” kierowanej przez Wojewódzkiego. W domu jurorskim wykonał utwór „Szczęśliwej drogi już czas”, jednak nerwy spowodowały, że musiał powtórzyć swój występ. Obserwujący go Kuba Wojewódzki i Alicja Bachleda-Curuś zadecydowali, że przejdzie do kolejnego etapu.

  W odcinkach na żywo wykonał m.in. takie utwory jak: „Californication”, „Fever”, „You Are So Beautiful”, „Knockin' on Heaven's Door”. Po sześciu odcinkach dotarł do finału, który odbył się 5 czerwca. Zaśpiewał w nim w duecie z Alexandrą Burke utwór „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena. Ostatecznie zajął drugie miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską.

  Kołaczyce – miasto w Polsce położone w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce; siedziba gminy Kołaczyce.Dziwny jest ten świat (muzyka i słowa: Czesław Niemen) – piosenka w wykonaniu Czesława Niemena z 1967 roku, inspirowana przebojami Percy’ego Sledge’a (ang.) i Jamesa Browna (ang.) z 1966 r.; pochodzi z płyty długogrającej Dziwny jest ten świat. Ma bardzo charakterystyczne organowe intro zagrane przez Mariana Zimińskiego.

  2011–14: Taniec z gwiazdami, XI, Festiwal Piosenki Rosyjskiej[]

  14 czerwca 2011 roku, obok Ady Szulc i Gienka Loski, był gościem 303. odcinka talk-showu Kuba Wojewódzki. 18 czerwca roku był jedną z gwiazd czwartej edycji Orange Warsaw Festival. Był to jego pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Wokalista wystąpił również jako support przed koncertem Suzanne Vega w Polsce.

  Jakub Władysław Wojewódzki znany jako Kuba Wojewódzki (ur. 2 sierpnia 1963 w Koszalinie) – polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista. Związany z telewizją TVN, radiem Eska Rock i tygodnikiem Polityka.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Od 4 września do 6 listopada 2011 brał udział w trzynastej edycji programu Taniec z gwiazdami transmitowanego w TVN. W parze z Pauliną Biernat dotarł do 10. odcinka programu, zajmując ostatecznie piąte miejsce na czternaście możliwych.

  28 sierpnia ogłoszono, że sponsorem jego pierwszego minialbumu studyjnego została firma DRUTEX SA. EP-ka zatytułowana XI została wydana pod koniec 2011 roku przez wytwórnię Universal Music Polska, znalazło się na niej pięć utworów napisanych m.in. przez samego Szpaka. 7 grudnia piosenkarz był gościem muzycznym odcinka finałowego drugiej edycji programu Top Model. Zostań modelką.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  17 sierpnia 2013 roku zdobył Złoty Samowar i 50 tysięcy złotych na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki „Oczy czornyje”. 10 listopada, wraz z Martą Wierzbicką, Natalią Nguyen oraz Rafałem Brzozowskim, był uczestnikiem odcinka specjalnego (odcinek 10, sezon 5) kulinarnego programu Ugotowani, w którym zajął drugie miejsce.

  Port Łódź – centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Jest jednym z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Europie i drugim co do wielkości w Polsce (większa jest tylko pobliska Manufaktura). Port Łódź znajduje się w Łodzi, na terenie delegatury Górna przy ulicy Pabianickiej 245 i Chocianowickiej, obok nowo wybudowanej krańcówki tramwajowej „IKEA”.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  8 czerwca 2014 roku był jednym z gości podczas trzeciego dnia 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór „Jednego serca”.

  Od 2015: Byle być sobą i Konkurs Piosenki Eurowizji[]

  Michał Szpak podczas prób do występu w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w marcu 2016 roku

  W kwietniu 2015 wydał singiel „Real Hero” promujący jego pierwszy długogrający album studyjny. W maju, wraz z piosenkarzem Madoxem i uczestnikiem Top Model Mateuszem Magą, był gościem specjalnym programu Project Runway, gdzie uczestnicy musieli uszyć dla nich stroje.

  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

  12 czerwca opublikował polskojęzyczną wersję utworu „Real Hero” – „Jesteś bohaterem”, z którą 13 czerwca wygrał konkurs „SuperPremiery” podczas 52. KFPP w Opolu. 23 października wydał teledysk do utworu „Byle być sobą” będącego kolejnym singlem zwiastującym jego debiutancką płytę studyjną. Album Byle być sobą, zadedykowany zmarłej matce piosenkarza, miał swoją premierę 13 listopada. Wydawnictwo uplasowało się na 1. miejscu na oficjalnej polskiej liście sprzedaży – OLiS. Album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 15 tysięcy egzemplarzy. 31 grudnia wystąpił w koncercie noworocznym na Rynku w Krakowie.

  XI – EP polskiego piosenkarza Michała Szpaka, wydany 13 grudnia 2011 roku przez wytwórnię płytową Universal Music Polska. Minialbum zawiera pięć premierowych utworów wokalisty, w tym promujące wydawnictwo single „Po niebo” oraz „Rewolucja”.Color of Your Life – czwarty singel Michała Szpaka, pochodzący z albumu Byle być sobą. Singel swoją premierę miał 11 marca 2016 roku nakładem Sony Music Polska. Utwór skomponował Andy Palmer, a tekst napisał Kamil Varen.
  Michał Szpak podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w maju 2016 roku

  W styczniu 2016 wyjechał do Republiki Południowej Afryki, gdzie nagrywał reality show Agent – Gwiazdy, w którym odpadł w czwartym odcinku. W 2015 wyraził chęć wzięcia udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w maju 2016 roku. W grudniu opublikował teledysk do piosenki „Such Is Life”, która miała być jego eurowizyjną propozycją wysłaną do Telewizji Polskiej. Ostatecznie do selekcji została zgłoszona piosenka „Color of Your Life”, która zakwalifikowała się do stawki finałowej krajowych eliminacji eurowizyjnych. 5 marca 2016 roku wystąpił jako siódmy w kolejności w finale krajowych eliminacji, które ostatecznie wygrał po zdobyciu 35,89% poparcia telewidzów, zostając tym samym reprezentantem Polski w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Przed występem w konkursie wziął udział w kilku koncertach promocyjnych: Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel-Awiwie i London Eurovision Party w Londynie. Na początku maja przyjechał do Sztokholmu, gdzie rozpoczął próby kamerowe do eurowizyjnego występu. 12 maja wystąpił w drugim półfinale i z szóstego miejsca awansował do finału. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 punktów od jurorów (25. miejsce w głosowaniu jurorów) oraz 222 punkty od widzów (3. miejsce w głosowaniu widzów) ustanawiając tym samym trzeci najlepszy wynik w historii polskich startów w konkursie. W czerwcu wziął udział w LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 5 czerwca wystąpił w koncercie „Złote Opole”, na którym zdobył Grand Prix Opola za utwór „Jesteś bohaterem”.

  Byle być sobą – debiutancki album polskiego wokalisty Michała Szpaka, wydany 13 listopada 2015 nakładem Sony Music Entertainment Poland.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

  Rodzina[]

  Michał Szpak ma trójkę rodzeństwa: starszego brata Damiana, starszą siostrę Marlenę i młodszą siostrę Ewę. Jego matka zmarła 9 marca 2015 roku.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 61. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Sztokholmie. Finał eliminacji odbył się 5 marca 2016 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17. Zwyciężył Michał Szpak z utworem „Color of Your Life”.
  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Orange Warsaw Festival (OWF) – festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008 roku. Sponsorem tytularnym jest Orange, a organizatorem festiwalu od 2010 roku jest TVN. Festiwal aktualnie odbywa się na Pepsi Arenie, stadionie warszawskiej Legii. Od 2008 r. podczas każdego festiwalu można spotkać największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki.
  Alicja Bachleda-Curuś (ur. 12 maja 1983 w Tampico, w Meksyku) – polska aktorka i piosenkarka, znana polskiej publiczności dzięki roli Zosi w Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.