• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Piechowski

  Przeczytaj także...
  Czapiewice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czôpiewice, niem. Czapiewitz, dawniej Reinwasser, Czystepole) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.
  Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.
  Herb Leliwa

  Michał Stanisław Piechowski (ur. 1662 w Piechowicach, zm. 29 stycznia 1723 w Przemyślu) – biskup sufragan przemyski, biskup tytularny Gratianopolis, historyk, prawdopodobnie pierwszy biskup pochodzenia kaszubskiego.

  Życiorys[]

  Był synem Stanisława Żuroch-Piechowskiego i Zofii z domu Lamk, właścicieli części Piechowic. Używał herbu Leliwa. Jego ojciec wywodził się z rodziny Żuroch-Czapiewskich z Czapiewic, której gałąź osiedliła się w Piechowicach i przyjęła nazwisko od nowej posiadłości.

  Racławice – wieś w Polsce położona jest na lekko pofałdowanej Wyżynie Miechowskiej w województwie małopolskim, w powiecie miechowskim, w gminie RacławiceUniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 • 1 lipca 1691 - święcenia kapłańskie w Krakowie
 • 1694 - probostwo w Racławicach
 • 16 maja 1695 - probostwo w Sokolinie
 • przed 1703 - prepozytura wiślicka
 • 12 września 1703 - kanonik kolegiaty skalbmierskiej
 • 1712 - kanonik i audytor chełmski
 • 1717 - uczestniczył w synodzie diecezji chełmskiej
 • 1719 - audytor przemyski
 • 1720 - prałat kustosz przemyski
 • 10 lipca 1721 - biskup tytularny Gratianopolis (Grenoble we Francji) in partibus infidelium oraz biskup sufragan przemyski
 • Pochowany w katedrze łacińskiej w Przemyślu, gdzie do dziś zachowało się jego okazałe epitafium z czarnego marmuru.
 • Bibliografia[]

 • 1714 Krótkie zebranie nauki chrześcijańskiej"
 • 1717 Cornucopiae Infulae Chelmensis" (tj. Żywoty biskupów chełmskich)
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Skalbmierz – miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim, położone nad rzeką Nidzicą. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Skalbmierz. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. kieleckiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archidiecezja przemyska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją ok. 1340, archidiecezją 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus.
  Czapiewski II (Suroch-Czapiewski, Żuroch-Czapiewski, Leliwa odmienny, Monstern) – kaszubski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Leliwa.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Piechowice (kaszb. Piechòjce lub Piechòwice, niem. Piechowitz) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Dziemiany na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego między jeziorami Cheb (na północy), Słupino (na wschodzie) i Lipno (na południu). W skład sołectwa Piechowice wchodzą następujące miejscowości: Dąbrówka, Dębina, Głuchy Bór, Kloc i Szablewo.
  Wiślica – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Siedziba gminy Wiślica. Do 1869 roku miasto. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.
  Leliwa (Leliwczyk, Leliwita) – polski herb szlachecki, noszący zawołanie Leliwa. Według najczęściej cytowanej w dawnych publikacjach opinii Jana Długosza herb ten wywodzi się z Niemiec. Opinii tej nie podziela jednak współczesny historyk Włodzimierz Dworzaczek. Jego zdaniem zarówno ród Leliwitów jak i sam herb ma polską proweniencję. Herb Leliwa występował głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej oraz na terenie województwa poznańskiego. Spośród ponad 800 rodów używających podstawowej wersji herbu Leliwa do największego znaczenia politycznego oraz statusu majątkowego doszli Tarnowscy, Sieniawscy, Morsztynowie, Hlebowiczowie i Czapscy. Wpływowymi Leliwitami byli też Tyszkiewiczowie, ale im przysługiwała odmiana, Leliwa II. Potwierdzeniem statusu większości tych rodów było otrzymanie tytułów hrabiowskich i stosownych odmian w herbie (patrz sekcja odmiany, wersje arystokratyczne oraz alternatywne przedstawienia herbu). Leliwą pieczętował się także Juliusz Słowacki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.