• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Mycielski - jezuita

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Gorzyczki – wieś w Polsce położona na Równinie Kościańskiej, w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń.
  Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).

  Michał Mycielski SJ, (ur. 14 grudnia 1826 w Gorzyczkach, zm. 21 listopada 1906 w Chyrowie) – szlachcic, jezuita i misjonarz.

  Życiorys[]

  Lata młodzieńcze i edukacja[]

  Był synem Ludwika Mycielskiego herbu Dołęga i Elżbiety z hr. Mielżyńskich herbu Nowina. Z wyróżnieniem zdał maturę we wrocławskim gimnazjum w 1844 roku, a następnie studiował prawo na uniwersytecie w Berlinie. Podczas tych studiów pierwszy raz zetknął się ze swoimi późniejszymi szwagrami braćmi Górskimi. W 1848 roku otrzymał tytuł doktorski na podstawie pracy pisanej pod kierunkiem profesora Józefa Doerffera. Studiował także filozofię (Bratysława) i teologię (Innsbruck).

  Ludwik Mycielski (ur. 13 kwietnia 1854 w Warszawie, zm. 6 stycznia 1926 w Gębicach pod Gostyniem), polski działacz społeczny, poseł do parlamentu Rzeszy.Apostolstwo Modlitwy (AM) jest stowarzyszeniem w Kościele Katolickim, skupiającym świeckich i duchownych. Jego głównym celem jest osobiste uświęcenie członków, a także misja ewangelizacji. Narodziło się w kolegium Towarzystwa Jezusowego (jezuici) we Francji i rozprzestrzeniło na cały świat. AM skupia się zwłaszcza na trosce o rodzinę i wspólnoty parafialne; opiera się na duchowości związanej z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdego roku Ojciec Święty wyznacza intencje Apostolstwa Modlitwy: ogólną, dotyczącą problemów całego Kościoła i misyjną, związaną z ewangelizacją. Hasłami AM są: Kochać i służyć i Modlitwa i służba. Obecnie AM działa w 90 krajach świata, zrzeszając ok. 40 mln osób. W Polsce AM działa od 1871 r., wydając od 1872 r. miesięcznik „Posłaniec Serca Jezusowego”. Od roku 2006 wydaje także biuletyn „Modlitwa i Służba”.

  Praca zawodowa[]

  W latach 1848-1855 był referentem sądu powiatowego w Lesznie, a następnie sądu apelacyjnego w Poznaniu. Odbył także roczną służbę wojskową, którą ukończył otrzymując stopień podoficera. Był redaktorem odpowiedzialnym Przeglądu Poznańskiego. Działał w Konfederacji św. Wincentego á Paulo, w 1851 roku został prezesem Rady Miejscowej tej organizacji w Poznaniu.

  Krystyna Zofia Górska-Gołaska (ur. 3 kwietnia 1929 w Poznaniu) – doktor nauk historycznych, kierownik Pracowni Słownika Historyczno-Geograficznego Wielkopolski w Średniowieczu w Instytucie Historii PAN w latach 1987–1997, członkini Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, archiwistka, autorka wielu cennych publikacji.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Życie rodzinne[]

  W 1852 roku ożenił się z Zofią Górską, siostrą generała Franciszka Górskiego herbu Boża Wola. W 1854 roku urodził im się syn Ludwik (Lucio). W 3 miesiące po urodzeniu syna zmarła jego żona Zofia, on natomiast zabezpieczył majątek na wychowanie syna i oddał go pod opiekę babki Teodozji z Krępskich Generałowej Franciszkowej Górskiej z Woli Pękoszewskiej.

  Kulturkampf (z niem. „walka kulturowa”) – nazwą tą powszechnie określa się wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim, w latach 1871–1878, kiedy to kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w państwie. Termin ten jednak bywa stosowany również w odniesieniu do konfliktów obyczajowych i kulturowych w innych miejscach i w innych czasach.Franciszek Górski, herbu Boża Wola (ur. 11 października 1783 w Karniewie, zm. 1838 w Warszawie), polski wojskowy, generał brygady Wojsk Polskich Królestwa Kongresowego.

  Życie zakonne[]

  Michał Mycielski kontakty z zakonem jezuickim utrzymywał co najmniej od 1851 roku, kiedy pomagał w założeniu domu misyjnego w Śremie. Po śmierci swojej żony i zapewnieniu przyszłości syna, w marcu 1856 roku wstąpił do nowicjatu jezuitów Baumgartenberg koło Linzu. W 1861 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Śremie, a w 1871 roku złożył uroczystą profesję zakonną. Do 1873 roku pracował w domach w Tarnopolu i w Śremie. W Tarnopolu był nauczycielem religii i lektorem języków obcych (francuski, włoski). W tym czasie osobiście sprawował opiekę nad swoim synem Ludwikiem, który uczęszczał do szkół jezuickich położonych w tych miejscowościach. W 1873 roku z powodu Kulturkampfu został zlikwidowany dom zakonny w Śremie, w związku z tym Michał przeniósł się na stałe do Galicji, gdzie kontynuował działalności misyjną. Następnie jako dyrektor (1893-1895) Apostolstwa Modlitwy współtworzył Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy. Był bardzo oddany prowadzeniu formacji zakonnej jezuitów (instruktor III probacji, magister nowicjatu).

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN) – istniejąca od 1857 roku organizacja z siedzibą w Poznaniu, która skupia obecnie około tysiąca uczonych z całej Polski, tworzących korporację na prawach stowarzyszenia.

  Dwukrotnie przez czteroletnie kadencje pełnił funkcję prowincjała małopolskiej prowincji jezuitów (1877-1881 i 1889-1893). W latach 1897-1902 zlecono mu pełnienie funkcji prowincjała bazylianów we Lwowie.

  Zmarł w Chyrowie i tam też został pochowany.

  Dorobek wydawniczy[]

  Opublikował wiele pozycji w tym głównie modlitewniki, rozważania, śpiewniki i inne teksty ascetyczne. Z najpopularniejszych należy wymienić modlitewnik Zbiorek modlitw (1876). Opracował też konstytucje bazylianów (zreformowanych).

  Działalność misyjna[]

  W latach 1862-1906 przeprowadził ponad osiemdziesiąt serii misji i rekolekcji dla różnych parafii oraz grup wydzielonych. Na początku swoją pracę głównie prowadził na terenach zaboru pruskiego, a po 1973 roku także na terenach Galicji.

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.
 • Krystyna Górska-Gołaska (redaktor): Górscy Herbu Boża Wola - Przodkowie i potomkowie generała Franciszka Górskiego. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2000, s. 96-98. ISBN 8370632832. ISSN 00794651. (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.