• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Michał Lorenc  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.

  Michał Lorenc (ur. 5 października 1955 w Warszawie) – polski kompozytor muzyki filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Filmografia
 • 2.1 Filmy fabularne i seriale
 • 2.2 Filmy dokumentalne (wybór)
 • 2.3 Inny udział
 • 3 Dyskografia filmowa (wybór)
 • 4 Nagrody
 • 5 Inne informacje
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Związki z muzyką rozpoczął gdy miał 15 lat. Rok później w studenckiej bazie w Bieszczadach poznał Wojciecha Belona, Jacka Kleyffa i Czesława Bieleckiego. W 1973 r. związał się na cztery lata z Wolną Grupą Bukowina. W latach siedemdziesiątych, na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia brał udział w audycji Marcina Wolskiego i występował w „Zgryzie” Macieja Zembatego. W latach 1979-1981 wraz z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim współtworzył „Teatr Paranoiczny”.

  Gulbinowicz – film dokumentalny reżyserii i scenariusza Jolanty Krysowatej i Krzysztofa Kunerta, z 2014 roku, produkcji Telewizji Polskiej i Odra Film, z udziałem kardynała Henryka Gulbinowicza opowiadający o Jego życiu i osobowości. Film powstał z okazji 90 urodzin kardynała Henryka Gulbinowicza. W filmie kardynał opowiada o czasach swojego dzieciństwa, studiach oraz pracy duszpasterskiej i biskupiej. W filmie zostaną ukazane miejsca, które miały największy wpływ na jego życie i wysłuchamy historii z nimi związanych. Film m.in. opowiada się co mu zawdzięcza Solidarność na Dolnym Śląsku i jaki miał udział w słynnej akcji „80 milionów”. Film opowiada także o przyjaźni kardynała ze Janem Pawłem II. O tym, jak silna była ich przyjaźń, opowiada Arturo Mari, fotograf Jana Pawła II. W filmie występuje też m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Władysław Bartoszewski, Ojciec Maciej Zięba oraz wiele innych osób. Film kręcony był w Wilnie (Litwa), Wrocławiu (Polska), Rzymie (Włochy) oraz Watykanie. Film trwa 53 minuty.ZGRYZ – autorska audycja Macieja Zembatego, nadawana raz w miesiącu w Programie Trzecim Polskiego Radia w latach 1976-1981 i 1984-1999 (przerwa w związku ze stanem wojennym).

  W filmie zadebiutował pisząc w 1979 roku muzykę do Przyjaciół Andrzeja Kostenki. Regularną współpracę z filmem rozpoczął z Maciejem Dejczerem, który powierzył mu w 1989 roku zadanie napisania muzyki do filmu 300 mil do nieba.

  Za muzykę filmową był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach. W 1998 roku, na 23. FPFF w Gdyni, pojawiło się aż sześć obrazów, do których tworzył muzykę (Kanalia, Sauna, Kroll, Pamiętnik znaleziony w garbie, Deborah, Jak narkotyk, Przedwiośnie, Żurek, Glina, Złoto dezerterów, Zabić Sekala, Amok, Nic, Przystań i Fotoamator).

  Pamiętnik znaleziony w garbie – polsko-kanadyjska tragikomedia z 1992. Saga rodziny śląskiej obejmująca okres od 1939 do lat 90. z perspektywy Janka Garbusa.Amok – określenie amok pochodzi od malajskiego/indonezyjskiego/filipińskiego słowa amuk, oznaczającego „oszalały z gniewu” (niekontrolowanego gniewu).

  Lorenc jest też trzykrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu. W 1992 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę za muzykę do filmu Władysława Pasikowskiego Psy. W trzy lata później, w roku 1995 na 20. FPFF - za muzykę do Prowokatora Krzysztofa Langa, zaś w 1997. na 22. FPFF - za muzykę do Bandyty Macieja Dejczera.

  Saga prastarej puszczy – cykl przyrodniczych filmów fabularnych produkcji polskiej z 2007, w reżyserii i według scenariusza Bożeny i Jana Walencików. Każdy film z cyklu tworzy zamkniętą opowieść (nie jest więc to typowy serial) o życiu zwierzęcia.Nagroda za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i (od 1987 roku) w Gdyni jest przyznawana w konkursie głównym od pierwszej edycji festiwalu, czyli od 1974 roku. Klasyfikację najczęściej nagradzanych kompozytorów otwiera Michał Lorenc (pięć zwycięstw). Następnie najczęściej nagradzanym twórcą jest Paweł Mykietyn, który otrzymałtrzy nagrody. Dalsze miejsce zajmują Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Jerzy Satanowski i Michał Urbaniak (wszyscy po dwa). W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia festiwalu tylko raz w konkursie zwyciężył obcokrajowiec. W 2005 roku był to Anglik Michael Nyman. Nagrodą dla laureata jest 15 tysięcy złotych.

  W 2005 roku stworzył oprawę muzyczną dla Panoramy TVP2. Jest również autorem oprawy dźwiękowej kanału TVP Info, która pojawiła się w 2009 roku.

  Ukazały się dwie płyty zespołu DesOrient z muzyką filmową Michała Lorenca.

  3 maja 2016 otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

  Solidarni 2010 – film zrealizowany przez dokumentalistkę Ewę Stankiewicz oraz publicystę Jana Pospieszalskiego po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Dokument stanowi zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie.Czeski Lew (czeski: Český lev) − czeska nagroda filmowa przyznawana za osiągnięcia filmowe i telewizyjne. Nagroda została ufundowana w 1993 roku. Jest to czeski odpowiednik Oscara. W Jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA). Początkowo nagrody były przyznawane produkcjom filmowym i telewizyjnym, jednak w 2004 roku powstała siostrzana nagroda Elsa przyznająca nagrody tylko za produkcje telewizyjne.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bandyta – album Michała Lorenca ze ścieżką dźwiękową do polskiego filmu fabularnego pt. Bandyta z 1997 w reżyserii Macieja Dejczera. Płyta została wydana 6 października 1997 i zawiera 24 utwory.
  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.
  Prezydent – polski film dokumentalny z 2013 roku zrealizowany przez Joannę Lichocką i Jarosława Rybickiego o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Jest to pierwszy w historii film poświęcony jego osobie.
  Jarosław Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie) – polski polityk, doktor nauk prawnych. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Twórca i prezes partii politycznych Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość, senator I kadencji, poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. Od 14 lipca 2006 do 16 listopada 2007 prezes Rady Ministrów. Kandydat na urząd Prezydenta RP w przedterminowych wyborach prezydenckich w 2010.
  Wojtek Bellon, właśc. Wojciech Jerzy Belon (ur. 14 marca 1952 w Kwidzynie, zm. 3 maja 1985 w Krakowie) – polski pieśniarz, poeta, kompozytor. Wykonawca piosenki poetyckiej i studenckiej.
  Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.
  Dotknięcie Anioła – film dokumentalny Marka Tomasza Pawłowskiego z 2015 r. Opowiada historię polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu. To poruszająca relacja Henryka Shönkera o roli Polaków w ratowaniu prześladowanych Żydów oraz o obojętności społeczności międzynarodowej na groźby nazistów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.